| MihaelaSorina a întrebat:

TPU ieri mi-am pus pe partea de sus aparat dentar fix si cand mestec ma doare foarte tare.Imi puteti spune daca e normal si daca da cat timp ma va tine durerea.

Răspuns Câştigător
| daassh a răspuns:

E ceva normal, am avut si eu timp de un ani si 3 luni(aproximativ) si durerile erau la ele acasa, adica nu scapi de ele chiar daca il ai de mai demult, deoarece gingia si dintii sunt mult mai sensibil in acel moment(adica de cand ai pus aparatul). Succes!
P.S In timp durerile nu vor mai fi atat de puternice dar tot vor exista.

| vreauTotulSauNimic a răspuns (pentru daassh):

Depinde de caz.Si eu am, mai putin il dau jos, dar cand mi l-am pus nu m-a durut decat vreo 4 - 5 zile, iar apoi a disparut durerea complet.

| daassh a răspuns (pentru vreauTotulSauNimic):

Depinde ai aparat fix sau mobil, la cel fix, durerea in timp nu va mai fi atat de puternica(asa ca nu o vei mai sesiza), dar cand ai sa mananci ceva mai tare o sa vezi ca o sa te doara, durerea nu dispare(ea doar se amelioreaza, in timp), si ai sa simti durerea cand mananci alimente mai tari.Prin cate inteleg eu, tu ai un aparat dentar mobil, adica pe care-l poti da jos.Succes!

| MihaelaSorina explică (pentru daassh):

Apropo de aparatul meu dentar, i-am zis prietenului meu pe mess chestia asta si mi-e frica ca nu ma va mai placea cu aparatul. Sunt foarte trista. Ce sa fac?

| daassh a răspuns (pentru MihaelaSorina):

Stai, stai, stai si eu am avut aparat si prietena, si mai cunosc actual cupluri care stai impreuna si nu e nici o problema, aparatul acela nu va deranjeaza deloc, nu aveti de ce sa va faceti griji, mai ales tu, deoarece o sa te placa.Succes!

6 răspunsuri:
| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Da,e normal sa te doara primele zile.Incearca sa mananci mai moale, de exemplu supe..Si evita alimentele tari.
Durerea va trece in cateva zile.

| Blackye98 a răspuns:

Din pacate este normal o sa tina durerea doar pana te obisnuiesti