| WeedForever a întrebat:

Acum 2 saptamani am incercat prima mea tigara si as vrea sa merg la magazin sa imi cumpar un pachet. Problema e ca eu am 15 ani si din cate stiu, este ilegal sa vinzi tigari minorilor iar de parca nu ar fi de ajuns, arat mai tanara de 15 ani.
Cu toate astea, exista multi adolescenti minori care fac rost de pachete de tigari, iar daca voi va numarati printre ei, intrebarea mea este cum reusiti sa cumparati? Vreau sa zic, nu va pune nimeni intrebari la casa cand trebuie sa platiti sau nu se ia nimeni de voi ca sunteti prea mici si nu puteti cumpara pachetul? Sau nu va e frica ca v-ar putea inregistra camera de supraveghere a magazinului?
Cum sau de unde sa-mi cumpar tigari fara sa ma ia nimeni la rost?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Dacă aș fi avut 15 ani și m-aș fi dus la 100 de magazine din orașul meu (nici nu stiu dacă mai are atâtea) să cer un pachet de țigări și o sticlă de vodcă, mai bine de 90 dintre ele mi-ar fi dat fără probleme. Chair dacă pe ele scrie că nu se vinde așa ceva minorilor. Nimeni nu ține cont de asta, decât dacă-i poliția acolo. Da chiar și de față cu ei, ca minor, poți cumpăra alcool și țigări.

În supermarket-urile mari nu prea se vinde fără buletin, că au camere și-s supraveghiați. În rest, n-ai treabă.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lasa-le ca nu sunt bune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bine ca ai luat decizia sa te apuci de fumat da nici macar nu ai curaj sa ceri un pachet de tigari la magazin

| Alexandru0007 a răspuns:

Meriti bataie.nu e frumos ce faci

| einenebun23 a răspuns:

1.Te sfatuiesc sa nu mergi sa iti cumperi acel pachet. Asa am inceput si eu la 15 ani cu 1 tigara 2 pe zi si uite-ma la 20 de ani bag pachetul
2. Daca chiar vrei sa iti cumperi du-te linistita ca iti vor da la orice magazin si daca te intreaba daca ai 18 ani zici ca pentru taicatau cumperi.

| Rührselig a răspuns:

Lasă-te de fumat. Chiar e aşa de important anturajul? Dacă prietenii tăi o fac, crezi ca să devii "cool" trebuie să o faci şi tu?
Costă bani, în nesănătoase, şi nici măcar nu sunt bune la gust, doar e fum...tu dai bani ca să inhalezi fum.
Interesant, nu?

| AsdfghjkI32 a răspuns:

Doamne, suntem in Romania! aici se dau tigari minorilor la aproape toate chioscurile, n-ai de ce sa iti faci griji laughing
du-te si cumpara-ti linistita tigari, nimanui nu o sa-i pese cati ani ai sau pentru cine il cumperi. important e sa te duci la un chiosc, la magazinele mari gen kaufland, real s.a. nu dau minorilor (cred ca e de la sine inteles) dar la chioscuri nu-i nicio problema.
la chioscul de langa scoala mea dau tigari si copiilor de 13 ani, Romania...