| Smiiiley a întrebat:

Acum, ca mai am putin si termin cls a8-a,as vrea sa va intreb spre ce profil sa ma orientez.Imi place foarte mult engleza, dar urasc matematicaa.Am note bune la mate,dar nu-mi place. Voiam sa merg pe filologie bilingv engleza, dar la mine in oras, un singur liceu are profilul asta, si e mai slab.Singurul profil care contine engleza la un liceu bun este mate-info engleza intensiv.Cred totusi ca o sa merg pe filologie la cel mai bun liceu de la mine din oras.Voi ce credeti?(Media mea o sa fie aprox 9.71 pe cei 4 ani)

Răspuns Câştigător
| Postudor_Ana_1996 a răspuns:

Daca nu-ti place matematica, nu te indruma pe mate-info (cum sunt eu). In primul rand pentru ca BACul la matematica se va da mai greu decat la cei din filo. Eu cred ca daca iti plac limbile straine sa te indrumi spre filologie, chiar daca mai toate "usile" ti se inchid (ma refer ca o sa ai optiuni limitate). Daca ai media pe cei 4 ani 9, 71 ai sanse mari, insa tu nu dai cele 2 examene acum la sfarsit? mate si romana? Pentru ca si ele conteaza la media de admitere la liceu. Eu zic ca tu stii mai bine si sa-ti urmezi inima, de asemenea poti cere sfatul si unor profesori sau. prieteni mai mari happy Sper sa ajungi unde vrei in viata, toate cele bune si sper sa nu regreti decizia luata.

| Smiiiley explică (pentru Postudor_Ana_1996):

Mersi:*! O sa dau si examenele la romana si la mate.Ma bazez mai mult pe romana decat pe mate. Oricum, sper sa nu se scada media dupa examene. sper sa ramana la fel macar.

| Postudor_Ana_1996 a răspuns (pentru Smiiiley):

Nu ai pentru ce. Si daca ai mers asa bine pana acum sunt sigura ca vei reusi si la examane big grin