| paulyna101 a întrebat:

acum cateva zile m-am certat cu colega mea de clasa si ea a intors toata clasa in portriva mea si acum nimeni nu mai vorbeste cu mine, a inceput sa ma barfeasca si sa rada de mine. si era cea mai buna prietene a mea, acum... a ajuns sa ma badjocoreasca ca o dusmanca. pe deasupra mai am si niste probleme de familie enorme plus ce se intampla la scoala chiar nu mai suport. cum pot face sa nu ma mai urasca colegii si cea mai buna prietena a mea? nu ma pot pune cu ea ea este cea mai buna din clasa si cea mai frumoasa etc chiar vreau sa ma impac cu ea (dar si inainte de a ne certa ea tot mai facea glume pe seama mea) va rog sa ma ajutati! crying crying crying

Răspuns Câştigător
| bytzy09 a răspuns:

O iei deo parte si ii vorbesti o intrebi ce are cu tine... daca nu se rezolva ii tregi 2 palme si termini cu ea laughingbig grin

| paulyna101 explică (pentru bytzy09):

Multumesc chiar m-a ajutat partea cu palmele!

| bytzy09 a răspuns (pentru paulyna101):

Ai batutohee hee?

| paulyna101 explică (pentru bytzy09):

Nu i-as spune bataie...

9 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Prietenia este un concept ideal, dar nu prea real.

Orice relatie are la baza un element de atractivitate, un interes, o nevoie.
Pentru prietenie, interesul pentru profit ar trebui sa fie zero. Atunci, fara niciun interes, ce sens ar avea relatia.

Prietenia are mereu un interes. Problema nu este doar ca are un interes, ci si marimea si natura acestuia. Pentru o relatie echilibrata, interesele trebuie sa aiba o compensare reciproca.

Cu cat interesele sau pretentiile cresc, cu atat relatia va fi mai restrictiva, conditionarea reducand mult din confort si spontaneitate.
Interesul ar trebui sa fie reciproc avantajos si sa nu suprime principiul de mentinere a relatiei.

In viata concreta, prietenii sunt prieteni pana cand unul dintre ei are ceva mai mult decat celalalt si nu vrea sa lase nimic de la el.
Pentru a mentine o legatura, trebuie sa ne prefacem ca nu ne-am suparat.

| alina58 a răspuns:

Daca un om a reusit o data sa te faca sa te simti prost, va reusi si a 2`a oara, daca ii dai ocazia. Ai spus ca a fost prietena ta cea mai buna...sau ma rog, ai considerat-o prietena ta cea mai buna, ei bine, imi pare rau sa te anunt dar de fapt nu ti-a fost deloc prietena. Si eu am 2 prietene bune, dar ele niciodata nu ma fac de ras in fata clasei, ba din contra lupta impreuna cu mine chiar si atunci cand nu am dreptate.
Cel mai bine ar fi sa treci peste acest moment si sa iti faci noi prieteni. Nu conteaza ca e frumoasa, ca ea invata cel mai bine. Crede-ma, nu conteaza deloc! Pentru simplu fapt ca nu stie sa se comporte in societate. La capitolul asta, ar trebui sa ii dai lectii!
O sa vezi ca colegii tai nu o sa tina ciuda pe tine 1000 de ani, si la sfarsit tot tu vei fi cea invingatoare!

| EuTeAjutÎnPermanenta a răspuns:

Daca face asta inseamna ca nu e prietena ta. nici tu nu trebuie sa cedezi si sa-i intorci spatele...si sa razi de ea si incearca sa te dai bine pe langa ceilalti colegi si eu am aceleasi probleme, dar e putin mai diferit.
sper ca te-am ajutat. sa-mi trimiti mesaj pe privat sa-mi spui ce s-a intrebatwinking. papa

| wildpepsii a răspuns:

Te rog foarte mult sa nu te superi ca iti scriu dar daca face asta inseamna ca nu iti e prietena sau daca tii foarte mult la ea si tine cont sa tina si ea la tine incearca sa va impacati.mie mi s-a intamplat cu o colega si ne-am certat prin statusuri ne-am cerut amandoua scuze si pana in momentul de fata suntem prietene.in final daca nu tine la tine si nu mai vrea nici ea sa nu va impacati si se crede asa de tare crede-ma ca mai bine ii lasi pe toti in pace si nu ii bagi in seama, cat de tentant este tine cont de asta.in general asta se intampla cam rar(prietenia)fiindca rare ori vei vedea pe cineva ca iti este prieten si la bine si la rau deoarece in zilele de azi prietenia se cumpara cu bani niciodata sa nu faci asta eu am o prietena excelent de buna deoarece chiar si cand sunt in baie vine cu mine sa se asigure ca sunt bine.nu conteaza absolut de loc ca e cea mai frumoasa,desteapta, inteligenta, etc dar poate ca e si cea mai egocentrista si rea acum e momentul sa te gandesti doar la tine

Răspuns utilizator avertizat
| lipikicusclipici a răspuns:

Pai,depinde! Tu nu trebuie sa pari o proasta in fata ei sau sa ii pupi picioarele pentru ca nu merita odata ce rade de tine si mai erai si bff cu ea. Tine-i o replica despre ce face si sa o intrebi daca ei i-ar place sa o badjocoreasca cineva pe ea.Ai sa vezi ca o sa fie bine. Pupici!