| GeorgianaDiaconu a întrebat:

Aici vin cu o intrebare mai ciudata, chiar stau pe ganduri de la o vreme.
Acum 3 ani, am cunoscut un baiat mai mare ca mine cu un an, ceea ce era perfect pentru mine deoarece eram micuta, aveam 15 ani. Am vorbit foarte mult cu el, pana cand am ajuns sa tinem unul la altul si sa avem sentimente reciproc. Ne am vazut, toate au fost frumoase.Mi-am batut joc pentru ca eram un copil, imi faceam conturi falsec ca sa il verific sa vad daca vorbeste cu alte fete si isi dadea seama, pentru ca eram foarte imatura.M-a asteptat 3 ore in fata blocului de vreo 4 ori, insa nu am coborat de rusine sau diferite motive. Am fost foarte nesimtita, fapt ce trebuia sa schimbe situatia cel putin asa cred ca ar fi facut alt baiat. In schimb, dupa toata bataia de joc tin minte si acum ca mi-a spus ca ii mananc zilele dar ce sa faca? Tine prea mult la mine si nu i s-a intamplat niciodata asta, dar m-ar astepta oricat as avea nevoie pentru a ma vedea cu el si tot ce vreau eu. Lucru care era de apreciat, nu intalnesc zilnic asta. Doar ca varsta si a spus cuvantul.

Ei bine, tot din cauza mea deoarece am vrut, s-a si terminat relatia dupa un an timp in care m-a blocat peste tot si si-a reinceput o noua relatie dupa un timp. Acum 5 luni (dupa 2 ani) m-a adaugat pe Snapchat. A facut in asa fel incat sa ajungem sa vorbim, i-am cerut scuze si i-am spus ca eram doar o fetita ce nu stia ce vrea de la viata (si asta chiar asa este..nu mi am gasit scuze) iar el bineinteles ca mi-a spus ca nu am de ce sa fac asta pentru ca m-a inteles si m-a iubit mereu asa cum sunt. Ma suna, incerca sa ma faca geloasa si ma tachina non stop.

Ei bine, aici m-am stricat iar si am devenit o nesimtita..Am vorbit doar ca o amica cu tipul cu care se cearta de ani de zile, si-a batut joc de el, i-a vandut ceva de foarte multi bani stricat.Un excroc. "X" S-a prins, deoarece porcul vorbea cu mine doar ca sa ii faca lui rau. chiar daca au fost mesaje ca intre amici, l-a deranjat foarte tare si am gresit pentru ca stiam povestea.

Iar am luat o pauza de cateva saptamani, ma avea iar la block peste tot insa acum iar m-a deblocat si imi urmareste povestile chiar daca are la profil o poza cu o tipa.

A postat un meme story "Cand vine noaptea ma gandesc la mesajele ce ni le dadeam pe vremea asta anii trecuti, insa #LifeGoesOne #initiala mea "

Mi s-a parut urat fata de iubita lui,insa pe mine m-a coplesit total. Intr-adevar, in ultimele perioade ne jigneam mai in gluma, mai in serios, insa i-am permis de fiecare data pentru ca am fost atat de apropiati incat nu ma pot supara dintr o gluma. Din punctul meu de vedere ma iubeste si dupa cate i am facut, nu il merit nici macar 5%. Voi ce parere aveti? Multumesc pentru timp si imi cer scuze de mesajul lung.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parerea mea este ca isi place sa isi bati joc de el iar el e un catelus, un fraier care accepta asa ceva, lasa-l in pace ca numa suferinta produci

| GeorgianaDiaconu explică (pentru RAY):

Puteai da un raspuns inteligent, fara sa jignesti oarecum. L-am facut sa sufere, insa faptul ca am recunoscut si mi am cerut scuze spune totul!

| RAY a răspuns (pentru GeorgianaDiaconu):

Eu te am jignit oare?
Mi-am batut joc
imi faceam conturi false
M-a asteptat 3 ore in fata blocului de vreo 4 ori, insa nu am coborat de rusine sau diferite motive. Am fost foarte nesimtita
Ei bine, aici m-am stricat iar si am devenit o nesimtita..Am vorbit doar ca o amica cu tipul cu care se cearta de ani de zile, si-a batut joc de el, i-a vandut ceva de foarte multi bani stricat.Un excroc. "X" S-a prins, deoarece porcul vorbea cu mine doar ca sa ii faca lui rau. chiar daca au fost mesaje ca intre amici, l-a deranjat foarte tare si am gresit pentru ca stiam povestea.
in ultimele perioade ne jigneam mai in gluma

eu cred ca doar am scris ce ai scris tu,fete ca tine sunt multe,va place sa va bateti joc de baieti,e un fel de razbunare a faptului ca societatea va crede sexul slab,un fel de complex,frustrare, nu sunt sexul slab, cautati sa dominati, sa va bateti joc, de iubire nici nu se pune problema, actionati exact ca un psihopat

https://ro.wikipedia.org/wiki/Psihopatie

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Unii psihopați sunt prădători oportuniști și agresivi care vor profita de aproape orice persoană pe care o întâlnesc, în timp ce alții sunt mai răbdători, așteptând victima perfectă. În ambele cazuri, psihopatul analizează constant utilitatea potențială a unui individ - ca sursă de bani, putere, sex sau influență.

Unor psihopați le place o provocare, în timp ce alții vânează persoane vulnerabile. În timpul fazei de evaluare, psihopatul este capabil să determine punctele slabe ale potențialei victime, pe care le va folosi pentru a seduce.

Am vorbit foarte mult cu el, pana cand am ajuns sa tinem unul la altul si sa avem sentimente reciproc. Ne am vazut, toate au fost frumoase

Odată ce psihopatul a identificat o victimă, începe faza de manipulare. În timpul acesteia, psihopatul își poate asuma un rol, o mască special creată pentru a „prinde" la victima respectivă. Un psihopat va minți pentru a câștiga încrederea victimei. Lipsa de empatie și vinovăție a psihopaților le permite să mintă fără probleme; ei nu văd nicio valoare în a spune adevărul decât dacă îi ajută să obțină ceea ce vor.

Pe măsură ce interacționează cu victima, psihopatul evaluează cu grijă personalitatea acesteia. Ea îi oferă o imagine a trăsăturilor și caracteristicilor victimei. Unui observator atent, personalitatea victimei poate dezvălui insecurități sau slăbiciuni pe care aceasta vrea să le minimizeze sau să le ascundă. Ca student pasionat al comportamentului uman, psihopatul va testa cu grijă tăria interioară și nevoile care fac parte din eul intim al victimei și eventual va construi o relație personală cu aceasta.

Personajul pe care îl joacă psihopatul – „personalitatea" cu care victima are o relație – nu există în realitate. Este construit din minciuni întrețesute cu grijă pentru a prinde victima în plasă. Este o mască, una din mai multe, creată de psihopat pentru a se potrivi cu nevoile psihologice și așteptările victimei.

Victimizarea are un caracter de pradă; duce adesea la un sever prejudiciu financiar, fizic sau emoțional. Relațiile adevărate, sănătoase, sunt construite pe respect și încredere reciprocă; se bazează pe schimbul onest de idei și sentimente. Convingerea greșită a victimei că legătura cu psihopatul are oricare din aceste caracteristici este motivul pentru care acesta are succes.

.Mi-am batut joc pentru ca eram un copil, imi faceam conturi falsec ca sa il verific sa vad daca vorbeste cu alte fete si isi dadea seama, pentru ca eram foarte imatura.M-a asteptat 3 ore in fata blocului de vreo 4 ori, insa nu am coborat de rusine sau diferite motive. Am fost foarte nesimtita, fapt ce trebuia sa schimbe situatia cel putin asa cred ca ar fi facut alt baiat. In schimb, dupa toata bataia de joc tin minte si acum ca mi-a spus ca ii mananc zilele dar ce sa faca? Tine prea mult la mine si nu i s-a intamplat niciodata asta, dar m-ar astepta oricat as avea nevoie pentru a ma vedea cu el si tot ce vreau eu. Lucru care era de apreciat, nu intalnesc zilnic asta. Doar ca varsta si a spus cuvantul.

Faza de abandonare începe atunci când psihopatul decide că victima nu îi mai este de folos. Psihopatul/psihopata își abandonează victima și trece la alta. De obicei, în cazul relațiilor romantice, un psihopat își va asigura relația cu victima următoare înainte de a o abandona pe cea actuală. Câteodată, în această fază psihopatul are trei persoane cu care jonglează:

cea abandonată recent, pe care o păstrează în cazul în care nu îi merge cu celelalte două;
cea pe care o manipulează în prezent și care este pe cale de a fi abandonată;
a treia persoană, care este ademenită de psihopat anticipând abandonarea victimei actuale.
Abandonarea poate avea loc subit și fără ca victima să știe că psihopatul căuta pe altcineva. Nu vor exista scuze, sau cel puțin nu unele sincere, pentru răul și durerea pe care o provoacă.

Iar am luat o pauza de cateva saptamani, ma avea iar la block peste tot insa acum iar m-a deblocat si imi urmareste povestile chiar daca are la profil o poza cu o tipa.

| RAY a răspuns (pentru GeorgianaDiaconu):

Manipulatorul se portretizează ca fiind o victimă a circumstanțelor sau a comportamentului altcuiva pentru a provoca milă, simpatie sau compasiune. Oamenii care se ghidează în funcție de conștiință și cărora le pasă nu suportă să vadă pe nimeni suferind și psihopatului îi este ușor să se folosescă de simpatie pentru a obține cooperare.

eronat si nefolositor demonstreaza asta

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Mistio! astea inseamna ca si eu sunt psihopata, ba nu si mai misto
toate fetele din univers sunt psihopate! laughing)

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Nu toate

| SilentRain a răspuns:

Prosti copilaresti, daca are deja iubita nu te baga, lasa in pace

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Astea îs fleacuri. Într-adevăr știu ce a simțit el. Si eu am simțit asa ceva pentru o fata si am pierdut-o pentru o prostie de moment. E naspa dar trebuie sa trec peste. Asa si tu aici. Ce a fost a fost, treci peste. Gândește-te ca daca e cu acea fata chiar simte cv pentru ea si asta spune cv. In viață am învățat ( bine nu pe propria piele, ce am văzut si eu la alții) ca nu e bine sa te bagi in relațiile altora ( direct sau indirect ). In concluzie fa in asa fel si focusează-te la altceva si gata.