| DιιιάLøvєs1Dツ a întrebat:

ajutati-ma va rog. Dau funda si celorlalti vot inteligent si folositor. Ieri m-a muscat o albina sub ochi, si s-a umflat foarte tare. Ce as putea sa pun acolo (ceva natural, nu de la magazin, medicamente, picaturi sau altele)ca sa se desunfle? ca trebuie sa merg azi șa ora 2 undeva, si nu prea as vrea sa se holbeze toata lumea la mine si sa ma intrebe ce am patit. Please help.

4 răspunsuri:
| ShatenaCuOchyAlbastry a răspuns:

Cu patrunjel. funda? tii patrunjul acolo si freci
happy

| Loops a răspuns:

Incearca sa pui gheata si sa freci inainte locul cu sare thinking

| Loops a răspuns:

Aplicarea de comprese cu gheata pe zona afectata poate ameliora suferinta: aceasta metoda terapeutica are atat efect antiinflamator cat si analgetic; compresele pot fi mentinute aproximativ 20 de minute in acelasi loc, frecventa aplicarii depinzand de intensitatea simptomelor (compresele pot fi aplicate chiar si din ora in ora, daca este necesar); pacientul este sfatuit sa evite aplicarea ghetii direct pe tegumente si sa foloseasca un prosop sau un alt material curat din bumbac in care sa infasoare cubul de gheata folosit.
Un remediu bun împotriva înţepăturilor de albină este sucul de ceapă. Se dă o ceapă pe răzătoarea mică şi cu sucul obţinut se freacă uşor zona înţepată. După ce ungeţi o să simţiţi mici pişcături, însă vor trece într-un timp destul de scurt.
O altă metodă contra acestei înţepături este să puneţi bicarbonat de sodiu în puţină apă şi aplicaţi pe zona dureroasă.
Daţi o atenţie sporită modului cum scoateţi acul de albină din piele, apăsându-l pieziş ca să iasă afară. Stoarceţi apoi veninul. Nu frecaţi locul înainte de a scoate acul pentru a evita infectarea şi pentru a nu împinge acul şi mai adânc.
Succes!

| garetbora a răspuns:

Albina nu te-a muscat te-a intepat. Tine ceva rece, gheata de preferat pentru cateva minute, de cateva ori pe zi si iti trece sigur.
Poate nu chiar in prima zi, dar a doua zi sigur.