| Cariba1929202 a întrebat:

Buna,am 12 ani si sunt buna la scoala dar mama nu are incredere deloc in mine si ma cearta din aproape orice, eu stateam pe insta si mi-a trimis cineva mesaj iar eu am raspuns dar nu aveam de gand sa continui conversatia mult. Mi se parea un om bun si am mai vorbit cu el dar sora mea a intrat pe telefonul meu si a vazut ca am vorbit cu baiatul acela si i-a spus mamei.Mama mea m-a certat si s-a suparat pe mine iar azi un alt baiat mi-a raspuns la story-ul de pe insta zicand :,, Adolescenta asta" si eu am zis,, mda" si m-a sunat mama suparata ca eu am vorbit cu un necunoscut ca i-a spus sora-mea cred ca era conectata pe contul meu. Ca cica i-am scris eu lui cateva randuri de mesaj, dar nu stiu ce zice si a spus ca vorbim noi acasa, sa las telefonul ca vad eu. Acum nu stiu ce sa fac, mami vine diseara la 12 noaptea si mi-e frica deoarece parea serioasa.Eu niciodata nu am putut sa-i spun mamei ce fac la scoala sau cine imi da mesaj deoarece o ia in serios si mereu tipa la mine si ma ameninta ca-i spune tatalui meu si nici daca imi place de cineva nu pot sa îi spun deoarece ma cearta ca eu nu sunt de placut. Ea nu ma intelege iar sora mea face tot ce e posibil sa ma bage in belele.Pe mine nu ma lasa mami sa vorbesc cu nimeni pe insta, doar daca nu sunt colegi iar pe sora mea o lasa si cu iubit, ea e mai mare la liceu a 9a dar totusi daca zic eu ceva ce au facut colegii mami vine la scoala si tot pe mine ma cearta. Nu mai suport.Ce sa fac ca o sa ma certe rau cand vine acasa?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

De ce sora ta stă conectată pe contul tău de Instagram?
Schimbă parola, nu îi permite să intre pe contul tău.
Nu cred că mama ta o să te certe la miezul nopții, fiindcă atunci ar trebui să dormi.
Oricum ar fi, spune-i mamei tale că nu ai făcut nimic rău și pe viitor ai grijă cu cine vorbești, nu toată lumea are intenții bune.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La 12 noaptea ar trebui să te lase să dormi, iar nu să te certe.
Eu zic să stai liniștită până atunci, poate că are altă treabă când ajunge acasă.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia încearcă sa o bagi și tu pe sora ta în belele, plătește-i cu aceeași moneda. Legat de mama ta, e prea protectoare

| Alex_Alex_1996_biY4 a răspuns:

In primul rand nu mi se pare adecvat ca sora ta sa iti intre in telefon si sa iti citesca conversatiile
Intreab o de ce face asta
Si ai mai multa grija cu telefonul sa nu se mai ajunga sa iti intre din nou in telefon

Mama ta nu ar trebui sa te certe pentru toate nimicurile
intreab o de ce face asa mereu, de ce te cearta

| Cariba1929202 explică (pentru Alex_Alex_1996_biY4):

Mami a pus-o pe sora mea sa imi intre in telefon fiindca eu plec la scoala si ea la liceu o pune sa imi intre in cont cu parola, a spus sa nu ma ating de telefon si ca vorbim acasa ca ea imi vrea binele.