| WhovianAnnie a întrebat:

Buna!

Am 13 ani 1, 70 metri si cam 80 kg. Normal...ca orice om normal mi-e rusine sa ies si vreau o dieta prin care sa slabesc usor si sigur.Fac sport o ora (chiar si mai mult) pe zi, dar nu slabesc din atat. Si sa mananc asa fara paine sau sa ma infometez cum fac alte fete din ziua de azi nu ar fi prea sanatos. Macar 1 kg sau 2 sa slabesc pe saptamana. Funda! happy

4 răspunsuri:
| Lala_Gabriela_1998 a răspuns:

Deci uite id meu inainte de toate ela_lala369 pai ce iti recomand nu e sanatos sa slabesti foarte mult repede si eu am patit la fel doar ca aveam mai putine kg si orice facem nu reuseam si era mia rau si dieta dupa dieta daca te obsesionezi sa slabesti crede-ma ca nu reusesti nu te mai infometa si nu te gandi doar la manacare fa alte lucruri iesi plimbate dar nu te tot gandi la mancare asta nu te ajuta mananca mai multe fructe si legume si eu stiu o dieta care tine o zi doar legume alta doar fructe si una doar orez si slabesti 2 kg in 3 zile

| sububu1234 a răspuns:

Te-ai apuca de fumat... dar nu recomand e doar o sugestie.

| xAlinutza a răspuns:

Combina o lingurita de miere cu o jumatate de lingurita de scortisoara pudra.

Fierbe o cana cu apa si adauga amestecul in ibric. Dupa ce da apa in fiert, imparte lichidul obtinut in doua portii si asteapta sa se raceasca.

Consuma prima portie dis de dimineata, cu jumatate de ora inainte sa servesti micul dejun. Consum-o pe cea de-a doua seara, cu jumatate de ora inainte de a merge la culcare.

Dieta nu este limitata de timp si o poti tine pana in momentul in care simti ca ai atins greutatea pe care ti-o doreai.

In mod normal, o persoana obisnuita incepe sa piarda grasimea in exces in prima saptamana. Mai precis, dupa primele sapte zile de regim ar trebui sa pierzi aproximativ 2 kilograme. Nu uita ca atat mierea, cat si scortisoara au efecte extrem de benefice asupra organismului, asa ca nu ezita sa le consumi timp indelungat.

Daca vrei ca dieta sa functioneze si mai eficient, nu ezita sa faci exercitii fizice in mod constant.

Pentru inceput, exista 4 reguli de baza care trebuie respectate cu strictete pe toata durata dietei:
1. Consuma supa de rosii zilnic, timp de 7 zile
2. Bea un minim de 8 pahare de apa plata in fiecare zi
3. Renunta la paine alba, zahar, dulciuri, alcool si bauturi carbogazoase, pe toata durata dietei
4. Consuma 4-5 mese zilnic

Supa de rosii este foarte usor de preparat si se conserva foarte bine la rece, deci nu este nevoie sa gatesti zilnic. Ai nevoie de 6 rosii mari, broccoli, 2 ardei verzi, si o telina. Taie legumele in cubulete mici si fierbe-le la foc mediu timp de 20 de minute. Adauga o lingura de ulei de masline, pentru imbunatatirea digestiei, si asezoneaza cu busuioc, putina sare si piper. Poti savura supa calda sau rece, in functie de preferinte.

Dupa ce ai preparat supa, este un meniu pentru fiecare zi a saptamanii pe care trebuie sa-l urmezi. Combina supa de rosii cu alte alimente in felul urmator:

Ziua 1: Consuma supa de rosii la discretie si orice fructe, in afara de banane si struguri

Ziua 2: Supa de rosii si legume innabusite, in afara de cartofi si porumb

Ziua 3: Supa de rosii si fructe si legume proaspete, la alegere

Ziua 4: Supa de rosii, legume proaspete la alegere si branza de vaci degresata

Ziua 5: Supa de rosii si 200 de grame de peste (preparat la gratar sau la cuptor)

Ziua 6: Supa de rosii, legume proaspete la alegere si 200 de grame de pui sau peste

Ziua 7: Supa de rosii, legume proaspete si orez salbatic

Este foarte important sa continui cu un regim echilibrat dupa cele 7 zile de dieta, altfel risti sa recapeti imediat kilogramele pierdute. Este greu sa renunti la toate alimentele pe care le consumi de o viata intreaga, dar poti incerca sa mentii o dieta sanatoasa. Opteaza pentru un regim alimentar pe baza de proteine, fructe si legume, si rasfata-te cu alte minunatii culinare doar la ocazii speciale happy

| ClauDia33 a răspuns:

Paai si eu vreau sa slabesc! Si ma duc la sala..si tin o dieta. Am renuntat la dulciuri, prajeli, sucuri si la altele. Poti sa bei ceai verde sau de urzica de dimineata, la pranz si seara. Sa mananci fructe, legume si sa bei apa aa da si sa nu mananci dupa ora 6! Daca ai ambitite si mergi la sala cam 3-4 luni slabesti vreo 10 kg! :*. Funda?:3