| anonim_4396 a întrebat:

am 13 ani. mama mea este foarte severă. mă bate de când mă știu. mă amemință etc. câteodată îmi doresc să plec de acasă. nu există o zi în care să nu țipe. plâng în fiecare zi. nu pot să zic ca e nebună ( adică mai zic câteodată * dar în gând* laughing)))) ] dacă părinții voștri nu vă ceartă,cosiderați-vă norocoși. o urãsc! tata când vine din străinătate, îmi mai ia apărarea pentru că știe cum se comportă. de exemplu. acuma sunt la sora ei cevstă altindeva. am venit aici să scap de ea. dar ea într-o zi n-a găsit ceva pentru brioșe și m-a sunat și a început să țipe la mine că unde am pus-o bla bla bla. nu știu ce să mai fac derilez! mai am încă un frate mai marebcu un an decât mine. și el deja o înjură * în gând și el că dacă ne aude nu-i a bună* într-o zi ne-a scos din casă. eu aveam 9 ani el 11. și am plecat și am stat pe drumuri cam o oră. și ne-a căutat și ne bătea pentru că am plecat. no cum dracu. dacă ea ne-a scos din casă. nu mai știu ce să fac! la 18 vreau să mă mut dar mai îs 5 ani mu știu dacă mai rezist! ce să fac? m-aș duce la un psiholog dar nu am încredere sau nu mă simt în sigurantă dacă spun cuiva face2face chestiile astea.

4 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Informează rudele,prietenii de familie,vecinii. Fă-o re râsul lumii. E posibil să te bată crunt, dar dacă vrei să mergi mai depare, te poți adresa unui medic legist și să-i arăți loviturile, te duci cu actele ce ți le dă medicul de familie direct la poliție iar mama ta probabil va face pușcărie. Îl poși suna pe tatăl și să-i spui că dacă nu bagă divorț tu mergi la poliție sau fugi de acasă. Poți suna și la protecția copilului și se ocupă ei de tot, dar probabil vei ajunge într-un centru de plasament.

| AnarchyUK a răspuns:

Salutări.
Crezi că dacă te duci la un psiholog, este mai rău decât dacă îți spui povestea aici? Ba din contră. Cei de pe acest site își pot da cu părerea, să te ajute cu câteva sfaturi, dar e puțin probabil să vină cineva la tine ca în filme și să te salveze, pe tine și pe fratele tău. Acest lucru se întâmplă doar în filme, iar viața reală este mai dură decât atât. Să nu-ți fie teamă de el, de psiholog. El este calificat în astfel de treburi, te va ajuta mult mai mult decât crezi.
Ca să-ți răspund la întrebare, îi poți spune tatălui tău. Plecat sau nu, acesta încă îți este părinte și responsabilitatea sa este de a avea grijă de tine. Îi poți explica faptul că nu mai suporți, și te va înțelege.
De asemenea, poți apela și la alte rude, de-ale tatălui sau de-ale mamei.
Dacă se ajunge la violență și la lucruri nedorite, există protecția copilului.
Între timp, fă ceea ce-ți place, relaxează-te și încearcă să nu te gândești într-atât de mult la problemele tale, încât să ajungi să te sufoci în ele. Nu, ești tânără și ai toată viața înainte. Stai fără griji, în final totul va fi bine.
Seară bună!

| Dobros a răspuns:

Aaa..iti sugerez sa te duci la un pshiholog sau poate sa vorbesti cu un prieten adevarat in care ai incredere..totusi in a doua varianta nu prea gasesc eu o posibilitate...prietenii te tradeaza mereu.
Pshihologul e obligat sa tina intre el si client tot ce se discuta in camera.No sa te tradeze niciodata un pshiholog, decat daca e vreun nu stiu ce pshihopat.

| ImSick a răspuns:

Nu mă bate tare. adică îmi trage și eu vreo câteva palme ( sau mai multe) doar că m-am săturat! tatăl meu nu are ce face. așa se comportă ea. într-un fel am noroc lentru că sunt în a 8-a și urmează liceul. iar eu nu mă voi duce la liceul din locul unde stau. mă duc în alt loc. la fel și fratele meu. dar mie îmi este de sora mea, are 8 ani. și nu vreau să ajungă mama la pușcărie. doar că nu mai știu ce să zic ca să înceteze.