| mady_3152 a întrebat:

Am 13 ani si pot spune ca am o problema:nu am prieteni.Eu vreau mereu perfectiunea! adica sa nu ma minta sa nu ma jigneasca si cam atat sunt conditiile mele intr o prietenie. daca nu face asa ma indepartez usor de persoana respectiva.acum am ramas doar cu 2 prietene C si L. C este o persoana care nu ma baga in seama decat atunci cand suntem doar noi 2 sau ca sa ma foloseasca sa ii faca invidiosi pe altii.nu prea ma simt bine in preajma ei. L este o persoana care incearca sa ma domine.Nu stiu ce sa fac. ele sunt singurele mele prietene(in afara de sora mea-cea mai buna prietena

Răspuns Câştigător
| Aiurita a răspuns:

Nu mai cere prefectiunea! De ce? Pentru ca nu exista. Crezi ca tu nu ai gresit/vei gresi niciodata fata de un prieten/o prietena? Prietenii sunt acei oameni pe care ii accepti cu defecte si calitati, care sunt acolo cand ai nevoie de ei, care te lasa sa plangi pe umarul lor pana te descarci si care la randul lor te accepta asa cum esti. Nu zic sa accepti toate persoanele care n-au pic de respect fata de tine ca prieteni, dar persoanele care te-au ajutat si care ti-au fost alaturi cand ai avut nevoie chiar daca tu nu ai vazut asta merita sa fie prietenii tai. Omul greseste! Daca un prieten te jigneste, o face la nervi apoi regreta mult ce a facut. Daca te minte si realizeaza ca nu a facut bine isi va cere scuze.
Sper ca ai inteles ce am scris pe aici ^^".
Bye! >big grin

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Asta nu e neaparat perfectiunethinking E normal sa iti doresti prieteni pana la urma si sa ai pretentii de la ei dar sa stii si sa daruiesti in aceeasi masura in care si cerihappyCu totii avem defecte, dar intr-o prietenie acestea trebuie acceptatehee heeSi tine minte:Cu cati ai mai multi prieteni, cu atat n-ai niciunuloh go on

| Elena1234456 a răspuns:

Ce sa faci? Gaseste-ti alte prietene daca nu esti multimita.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ceea ce ceri tu este un minim de normalitate intr-o relatie de prietenie.Nu trebuie sa ai cat mai multe prietene, ca nu este concurs, ci una dar buna! Ambele "prietene"de care pomenesti sunt cam dubioase.Mai cauta.Nu esti prea pretentioasa!