| Aisha a întrebat:

Buna am 13 si am scurgere vaginala! Stiti voi chestia aia galbuie care apare normal la fetele adolescente! Mi-au aparut niste pete maronii apare rosu inchis, cred ca erau urme de sange (nu stiu concret)! Asta prin ianuarie, pe cine am mai intrebat a zis ca e menstrautie. Dar de atunci nu mi-a mai venit deloc. Ce trebuie sa ma fac? e normal, la ce sa ma astept! Cel mai bun raspuns funda+Vot! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Diddy a răspuns:

Scurgerea aceea vaginala galbuie e normala, toate fetele o au. Iti recomand tampoanele zilnice pentru ea.
Acele pete maronii au fost mai mult ca sigur de la ciclu. Ai un ciclu neregulat, [ cauzat de dereglerile hormonale ] de aceea nu e nimic grav ca nu ti-a mai venit menstruatia venit din ianuarie.

Menstruatia neregulata consta in:
- menstruatie aparuta la distante mari in timp, luni (amenoree)
- cantitati de sange foarte mici (oligomenoree)
- aparitia ei mai devreme de 20 de zile de la debutul ultimei menstruatii
- menstruatie dureroasa (dismenoree)
- sangerare abundenta (hipermenoree)
- sangerare prelungita peste 7 zile (menoragie).

De ce apare menstruatia neregulata?

Cauzele pot fi explicate de cele mai multe ori de varsta tanara a fetei si de mecanismele hormonale insuficient puse la punct dar aflate in curs de reglare. In acest caz, spre finalizarea procesului pubertatii, ciclul se va regla treptat, ajungand la 27-30 de zile iar menstrele (perioada de sangerare) in jur de 5 zile, cu limite intre 3 si 7 zile. Dar procesul acesta poate dura in jur de 3 ani sau mai mult.

Ai grija de tine! kiss

1 răspuns:
| auroraa a răspuns:

Asta era menstruatie, la unii apare odata si apoi peste jumatate de an, nu fa nimic, doar asteapta, deci daca nu te simti rau, nu ai dureri sau mancarimi prin zona ceea, cred ca e OK, la fiecare menstruatia vine in modul sau...la mine primele zile a fost kafenie inkisaaa si nici nu stiam precis daca-i menstruatie,, don't worry