| Mirelastratwts a întrebat:

Bună,am 14 ani si nu am deloc sâni(ca la băiat)de ciclu nu mai vorbesc, fetele de la mine din clasa au toate acestea si ma simt foarte prost din această cauza. Ce pot sa fac ca sa înceapă cât de cât sa crească? Ma simt foarte nasol

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă de ciclu nici nu mai vorbești, asteaptă să vină.

| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand NU trebuie sa te compari cu fetele de varsta ta, pentru fiecare ne dezvoltam diferit.
Dezvoltarea sanilor /a ciclului tine de natura gentica, ar trebui sa vorbesti cu mami despre asta.
Cu o discutie absolut fireasca o intrebi cand i-a venit ei prima data, varstele ar trebui sa coinicida.
Dar pentru linistea ta, pana pe 17 ani, nu ar trebui sa iti faci griji.
Iar de ciclu, ai timp sa te saturi!

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu ai de ce sa te simți prost. Poate la ele perioada pubertății a lovit mai repede, la tine mai tarziu. Sunt unele fete cărora le vine menstra și la 15 ani. Fiecare își începe perioada de pubertate in funcție de propriul organism. Dacă simți ca e ceva in neregula, consulta un endocrinolog sa vedeți cum stai din punct de vedere hormonal. Creșterea sânilor tine de factori hormonali. Nu ai tu ce sa faci din exterior.

| Mirelastratwts explică (pentru Nirvanaaa):

Dar 14 ani...cred ca deja e prea târziu si nu am deloc, este motiv de îngrijorare?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Mirelastratwts):

Nu, fiecare se dezvolta in ritmul lui.
La unele femei poate începe la 11 ani menstruația și se poate termina la 40 adica cam devreme. Fiecare om are propriul ceas biologic de dezvoltare. O sa vina și la tine la un moment dat happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știu că toată lumea spune să nu te îngrijorezi, dar... eu zic că deși nu trebuie să te panichezi, un control endocrinologic ar fi binevenit. E posibil ca pubertatea să fi început, dar nu și ciclul, lucru normal. Dar dacă la 14 ani nu a început pubertatea sub nicio formă nu este tocmai normal. Medicul te poate îndruma cel mai bine.