| efimash a întrebat:

Buna am 15 ani, am 49 de kilograme si cam 1.68 as vrea sa pun muschi pe mine cum pot sa fac acest lucru doar cu bara, paralele si o gantera de 5 kg si desigur exercitii. La sala nu pot sa ma duc deoarece nu permite celor care n-au 18 ani. Si nu doresc sa iau proteine sau steroizi doresc pe kale naturala. Cum ar fi cel mai bine sa fac AMINTESC FARA SALA. Dau funda! MS ANTICIPAT! happy

4 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

E suficient ceea ce faci ca exercitii statice, dar iti recomand sa schimbi gantera de 5 pe doua de 3. Exercitiile in simetrie sunt recomandabile celor aflati in perioada de crestere, cum esti tu. Iar o gantera prea grea va solicita prea mult articulatiile puse la lucru si vei avea probleme mai tarziu. In plus : alergare (pas alert 200 m combinat cu sprinturi 50 m) de 3 ori pe saptamana 2 km in 2 reprize. Si neaparat (dar neaparat) un sport de mobilitate (fotbal, baschet, volei) cel putin de 2 ori pe saptamana 2 h. Inot : fara numar! Foarte bine ca nu doresti sa iei proteine sintetice sau steroizi. Nimic mai frumos decat un corp dezvoltat armonios in mod firesc, ajutat de exercitiu si nu creat artificial. Sa te tii de programul tau de exercitii si sa ai o alimentatie sanatoasa (sanatoasa = variata + echilibrata : carne, peste, orez, oua, lactate, fainoase, legume, fructe, absolut din toate in mod echilibrat, dar nu exagera cu prajelile si mezelurile. Maninca de 5 ori pe zi (mic dejun consistent, gustare, masa de pranz, gustare, cina usoara). Scoala-te de la masa inainte sa te simti umflat. Nu bea apa in timpul mesei sau imediat dupa masa (apa dilueaza sucul gastric si digestia va fi ingreunata). Bea 1 l de lapte pe zi. Succes si nu uita de alergari si de sportul de mobilitate!

| Georgelxxel a răspuns:

Nu, nu poti. Ia suplimente pentru masa musculara si fa exercitii pentru fiecare grupa. Mnanca si ai grija la somn

| GabiBrasov a răspuns:

Mananca regulat, dormi cel putin 8 ore pe noapte, apuca-te de innot.
Iar "sculele" pe care le ai tu acasa, incearca sa le folosesti corect, insa sfatul meu e sa nu te apuci de ele, ca n-ai nici un folos, mentine un regim alimentar cat mai bogat in carbohidrati si proteine, poti sa iei chiar si suplimente alimentare, vitamine, pana cand faci 18 ani, iar apoi te duci la sala, unde vei fi supravegheat si vei putea invata cum sa pui masa musculara pe tine, ti se va da un program, toate bune si frumoase.
Ai rabdare, eu m-am apucat la 16 ani, la o sala infecta, facusem ceva muschiuleti, dar in timp au disparut si aia pentru ca m-am lasat din motivul "M-am apucat devreme si am impresia ca am stagnat din crestere"

Răspuns utilizator avertizat