| Daniela944255 a întrebat:

Am 15 ani, asta ar fi primul an de liceu. Și vreau sa va spun sincer ca imi este frică de ceva, nu stiu exact ce.

Ori îmi este frică sa nu greșesc undeva, ori imi este frica de profesori, ori imi este frica de colegi, ori nu stiu

Probabil asta e ceva normal, dar nu stiu ce sa zic. La inceput sunt rusinoasa

Nu sunt un copil de genul, sa ma cred divă, regina școlii sau ceva de genu.

Sunt un copil cuminte, zic eu. Nu beau, nu fumez, nu ma droghez. Dar imi e frica sa nu se schimbe oarecum comportamentul meu de cand cu liceul.

Aveti idee care ar putea fi frica exacta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Astea sunt emotii. Si eu le-am avut, dar am reusit sa ma relaxez.
Insa, problema la tine este ca ai dificultati cu adaptarea. Atat. happy Unii se integreaza mai usor, altii mai greu (cum esti tu).
Bineinteles ca atunci cand ai o clasa noua, colegi noi, profesori noi, materii noi, e normal sa simti ceea ce simti. Oricum, cand o sa te obisnuiesti cu asta, sentimentul o sa dispara. happy Asa ca ai putina rabdare.

Cat despre posibilele schimbari la tine. Pai. uite si eu sunt ca tine. Un baiat cuminte care nu bea nu fumeaza si nu se drogheaza. Si totusi reusesc sa ma abtin de la chestiile astea cu foarte mare usurinta. Asta se numeste,, self control". Daca nu esti,, disperata" sa ai prieteni sau sa fii intr-un grup, crede-ma ca nu este niciun risc. Oricum, capul sus, inca mai este la moda sa fii cuminte. Si pentru tine, ca fata, este ceva PERFECT normal. big grin Deci nu trebuie sa bei, sa fumezi doar ca sa fii si tu,, smechera" sau in
rand cu lumea. Ai dreptul sa faci ce doresti tu.
ATENTIE!
Acuma ca intri la liceu ai grija!
1.Sa nu te iei dupa gura lumii.
2.Nu copia personalitatile celorlalti. Sau copiaza-le doar daca este o varianta mai buna decat a ta.
3. Ai MARE grija ce prieteni iti faci. Dupa cum am zis si mai sus. Ori gasesti pe cineva care este ca tine, ori ramai singura. happy Deci. pe scurt, nu ar trebui sa te deranjeze singuratatea. Nu iti alege un prieten doar de forma. O sa regretati.
4. Mentine-te sau urca. Niciodata sa nu cobori.
5. Inainte de a schimba ceva la tine, pune-ti intrebarea :,, oare e bine ce fac?"

Stiu si eu cum este manipularea asta la liceu. Multa lume se schimba in rau odata ce intra la liceu... Il vezi pe X in clasa a7-a ca e un ingeras si dupa in a10-a, fumeaza de rupe, 90 de absente, 7 corigente, a batut pe nu stiu cine. Deci da.
Oricum, singura metoda prin care ai putea sa eviti o posibila schimbare rea la tine, ar fi sa devii putin mai,, ati-sociala". Insa nu-ti recomand sa faci asta la inceput. Da-le o sansa, vezi si tu cum iti sunt colegii si dupa iti poti alege cu cine sa vorbesti. Asta bineinteles daca ai cu cine.
Eu nu si cu colegii mei avem o relatie doar de colegi atat. Eu nu pot sa numesc pe nimeni de la mine din clasa,, prieten". Sunt mult prea imaturi si mai redusi mintal, dar ca persoane sunt ok, insa nu ma simt bine in preajma lor. Totusi nu sunt chiar ata de greu de suportat. Asa ca eu stau pe tusa. happy Apropo, nu fi dezamagita daca in cazul in care iti gasesti un prieten, el o sa te paraseasca in ultimul timp. Iti zic din propria experienta. Si eu cand am intrat in a9-a, am cunoscut ceva baieti cu care ma intelegeam bine si erau mai linistit, dupa primul semestru gata. a dat tupeul in ei si da. Nu a fost de bine.
Ce pot sa mai zic? Cat despre profesori, stai calma. In a9-a o sa fie blanzi. Oricum mai depinde si de profil, liceu si putin noroc.
Cam atat. Succes in cei 9 ani de liceu, boboaco! :*

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dar imi e frica sa nu se schimbe oarecum comportamentul meu de cand cu liceul." Depinde de inteligenta ta. Daca esti o oaie ( si la fel de inteligenta ca una ) o sa te apuci si tu de fumat, baut etc ca restul. Daca nu esti o oaie, nu o sa prinzi obiceiuri rele.

| Fantastic7 a răspuns:

Eşti anxioasă în faţa necunoscutului, începe ceva nou, nu ştii cum e, n-ai mai trăit încă. O să treacă aşa repede ăştia 4 ani de liceu, apoi o să apară iar aceeaşi anxietate înainte să înceapă facultatea, şi tot aşa...

| GalwayGirl a răspuns:

Buna!
Treci la o noua unitate de invatamant: colegi noi, profesori noi, scoala noua!
Necunoastiinta de cauza te sperie! Esti doar putin confuza!
Fi chill, o sa te imprietenesti cu noii tai colegi, o sa te descurci...
P.S. O sa fi o boboaca draguta!