| paull_7337 a întrebat:

am 15 ani si am urmatoarele simptome ale depresiei : nu vreau sa aud nimic de scoala cat timp sunt acasa si cand sunt singur plang foarte mult si am tot felul de ganduri de a scapa de tot stresul din jur (sinucidere).
mai vreau sa mentionez ca nu imi place deloc la liceul la care sunt si simt ca nu m_am integrat deloc in societate nou creata. este aceasta boala depresiei si daca da ce pot face sa ies din aceasta stare?

Răspuns Câştigător
| Vali87 a răspuns:

Salut, eu sunt in aceeasi situatie ca tine si am 24 de ani, TE INTELEG PERFECT, doar ca motivele sunt cu totul altele, am o acnee care ma dispera si nu reusesc sa scap de ea si in ultimul timp ma bate si pe mine gandul sinuciderii. Exact aceleasi lucruri le traiesc si eu izolare sociala, depresii, lacrimi, ganduri de sinucidere, nu am avut niciodata o prietena desi am 24 de ani, deci iti dai seama, de munca nu imi gasesc desi am frecat bancile ASE-ului 5 ani si am avut note bune, am si eu momente cand simt ca nu mai pot, nu mai rezist, imi vine sa ma arunc pe geam dar nu am curajul sa fac asta etc...
Referitor la prb ta, incearca sa vb cu parintii tai sa le spui sa te mute la alt liceu dc nu te-ai adaptat, desi parintii uneori nu ne inteleg din pacate. Totusi incearca sa vb cu altcineva sa vb cu parintii tai cineva care ti-e aproape bunic, frate, sora - dc ai, cineva, pentru ca daca nu faci nimic e posibil sa se graveze situatia ti-o spun din proprie experienta, incearca sa iesi cu prieteni afara sa te joci, sa va duceti la un film ceva la un suc, sa ai activitate si sa nu stai singur. Nu e bine ca nu vrei sa nu mai auzi de scoala, scoala iti foloseste in viata, dc nu inveti ce o sa te faci, ospatar, barman, merchendiser - ce dracul INVATA dar muta-te la alt liceu ca se poate, banuiesc ca esti a 9 a sau a 10, fa tot posibillul. Dc nu te-ai adaptat la liceul la care esti te inteleg ca nu mai vrei sa auzi de scoala, dar ia sa te muti la un alt liceu unde ai prieteni, sa vezi ca o sa iti placa. Si incearca sa vb cu cineva sa ii spui prin ce treci pentru ca dupa ce te descarci o sa te simti mai bine, crede-ma ca stiu ce spun. Ca si eu sunt tot asa foarte singur si singuratea deprima si mai mult. Nici nu stiu ce sa iti mai spun ca si eu sunt in aceeasi situatie. Oricum schimba anturajul muta-te la alt liceu si poate se schimba situatia ta. Nu stiu dc vrei sa vb cu cineva, dc vrei sa ma intrebi ceva, nu stiu orice, sa imi dai mesaj ca eu intru mereu pe TPU, de mai multe ori pe zi.
Oricum iti doresc sa ai puterea sa treci peste perioada asta desi stiu ca nu e usor deloc.
Pa Pa!

6 răspunsuri:
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Important este ca ti-ai dat seama, si oarecum prin asta ai reusit sa te autocontrolezi. acesta ar fi un prim pas. un al doilea pas ar fi sa nu te descurajezi si sa nu te gandesti sub nicio forma la sinucidere. ai viata inainte nu are rost sa ti-o iei cu buna stiinta pentru ceva ce poate fi tratat. faptul ca plangi foarte mult poate veni din mai multe surse: amintiri din trecut, situatii diverse pe care le traiesti in contradictie cu tine insuti ( in sensul ca nu stii ce vrei sa faci si ti se pare ca esti constrans ), intamplari din prezent care sa aiba legatura si cu liceul la care esti si cu colegii pe care ii ai. trebuie sa incerci sa te integrezi in societate, pentru ca exista cu siguranta un anumit grup din care sa poti face parte. poate ca te simti cumva stanjenit de comunitatea numita "scoala" de mai mult timp, iar acest sentiment s-a tot agravat pana ce ai rabufnit dintr-o data.
eu zic ca ai putea consulta si un psiholog, pentru ca fiind experimentat si intalnind astfel de cazuri va stii cum sa te indrume si ce sfaturi sa-ti dea pentru a te ajuta cu problema ta. succes happy

| pinkystyleツ a răspuns:

Pai da esti intr-o depresie...thinking Pai uite trebuie sa existe cineva (o persoana) care sa te faca sa zambesti si sa te distreze tot timpul! Sus capu''! esti tanar ai toata viata inainte bucurate de tot cat mai poti!kiss

| HeathLedgerForever a răspuns:

Buna. Nici sa nu mai mentionezi ca te sinucizi. Te'a lasat Dumnezeu pe pamant pentru ca fiecare are ceva pentru el pus deoparte. Nu te mai stresa, fa'ti prieteni, daca ei nu vorbesc cu tine mergi tu la ei si intra in vorba. Gandeste'te la lucruri pozitive si aduti aminte ca Viata e scurta si trebuie traita cu bune, cu rele. pentru ca daca nu ai probleme atunci nu ai viata[viata ne pune la cale multe obstacole peste care trebuie sa sarim] Ai grija de tine, Te pup kiss si FUNDITA? :O3 kiss

| hahaha a răspuns:

Muzica.

| paull_7337 explică:

Nu! nu vreau sa ma sinucid doar ca tot ganduri din astea ma supara

| paull_7337 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri toate imi sunt de ajutor in sensul ca asa ar trebui sa fac dar ma simt mai bine nici acum