| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am 15 ani și vapez cu nicotină de aproximativ 4 zile (eram pe la sfârșitul gripei) și a început să mă doară gâtul. Mă gândesc să mă las. Am tras și în plămâni. Am eliminat fumul atât prin nas, cât și prin gură. M-am înecat de câteva ori. Credeți că îmi voi reveni la normal? Adică să nu mă mai doară gatul? Țin să menționez că pe la începutul lui Aprilie îmi voi face analize de sânge. Se poate vedea la analize că am vapat? Dar la o radiografie? Mulțumesc! (am fost născută prematur cu 3 săptămâni)

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

E un trend stupid. Lasa-te. Nu se întâmplă nimic rau pentru 4 zile, dar nici nimic bun. Iar 4 zile se pot transforma in 10, apoi în 20 și apoi te trezești că nu te mai poți lăsa. Repet. E un trend stupid. Nu arăți cool, nu o sa te ajute să-ți faci prieteni sau sa te integrezi. La fel de nici sau mai rău decât fumatul. Zero beneficii, nenumărate dezavantaje din punct de vedere financiar, sănătate, ce vrei tu.

| anonimuldepetpu a răspuns (pentru VoidEternal):

Adevarat, sunt de acord cu tine in tot ce spui. Nu am vapat pentru prieteni, fiindca nici nu am. A fost doar din curiozitate.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se va vedea la radiografie, fiindca vaparea este toxica si ataca plamanii.
Este evidnet ac ceea ce vapezi te afecteaza daca deja ai dureri d e gat.

| anonimuldepetpu a răspuns (pentru Violleta2022):

Este vape cu nicotina 2%, am unul de cherry si altul de grape sad

| FilipSorin a răspuns:

Recomand sa te lasi

| anonimuldepetpu a răspuns (pentru FilipSorin):

Mersi! am sa incerc desi chiar as vrea sa-l termin.

| TudorRebecca18 a răspuns:

Lasă-te.Îți afectează sănătatea și o să creeze dependență destul de repede.
Dacă ai încercat din curiozitate, ai fost inconștientă/inconștient.De ce ai pus gura pe așa ceva? Dacă știai că-ți distruge sănătatea, de ce ai încercat?

| Alinextrafin a răspuns:

15 an si vapezi? dar nu stii varsta legala in Romania de vapat sau fumat este 18 ani...
https://e-potion.ro/cati-ani-trebuie-sa-ai-ca-sa-vapezi-sau-sa-fumezi/