| ThatGirl77 a întrebat:

Am 16 ani si am o problema pe care unii ati considera-o inutila sau aiurea poate.Pur si simplu nu imi pot controla gandurile, imi vin in minte o gramada de ganduri negative si ma termina psihic.Cateodata efectiv imi doresc sa mor pentru ca nu vreau sa traiesc asa.In vin in minte chestii oribile pe care in viata reala nu le-as putea duce si nu stiu ce sa fac.Cateodata am impresia ca sunt in depresie pentru ca uneori chiar plang fara oprire.Stiu ca poate suna stupid dar nu am mai avut problema asta inainte si poata si din acest motiv ma consum foarte tare.Ce credeti ca ar trebui sa fac sa scap de aceste ganduri?
Doar va rog, nu judecati

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De ce ai vrea sa scapi de ele? Asta este o etapa din viata ta. Totul vine cu un motiv. Mentalitatea ta este asa pentru ca asa trebuie. Oarecum multa lume trece prin asa ceva. Si eu am trecut, poate inca mai trec... dar gandeste-te ca nu ai schimba nimic la tine. Tot ce o sa trebuiasca sa faci o sa vina mai tarziu.
In primul rand este bine ca ai constientizat aceasta..."problema". Acum iti dai seama cum este viata de fapt. Dar ar trebui sa nu iti pese. Poti sa pui stapanire peste demonii mintii si sa fi "rege" iar.
Pana la urma esti doar tu... daca nici in tine nu ai incredere, atunci macare creaza-ti o iluzie, ca totul va fi bine. Asteapta.
Nu mai incerca sa intelegi unele lucruri pentru ca asta nu ajuta cu nimic. Pur si simplu "nu imi pasa". Asa spunet-ti.

Plangi... e bine sa te descarci.
Ideal ar fi sa incepi sa cunoati persoane noi, sa le descoperi perceptia lor despre viata, sa te faca sa te simti mai increzatoare. Sa comunici mai mult, sa dai din problema ta si altora. Sa te descarci. Si uite asa, incet, totul o sa treaca, si o sa vezi tot ce s-a intamplat ca o etapa pentru gandirea pe care o sa o ai candva, chiar daca acum nu pare asa.

Nu stiu daca te-am ajutat prea mult, insa sper sa o fi facut macar putinwinking
Iti doresc sa reusesti.

| DoarBogdan a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mersi de funda happy Ma bucur a ai citit ce am scris happy

| ThatGirl77 explică (pentru DoarBogdan):

Mersi si eu.Chiar m-ai ajutat

| DoarBogdan a răspuns (pentru ThatGirl77):

Cu placere. Ma bucur cand pot sa ajut happy
Macar atat sa fac.

5 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Bun venit în lumea mea, exact problema asta o am şi eu.
E foarte posibil să ai tulburare obsesiv-compulsivă. E ok, mergi la un psiholog sau vorbeşte cu cineva apropiat, nu ţine doar pentru tine.
Crede-mă că ştiu şi eu cât te seacă şi cât sunt de chinuitoare gândurile alea. Asta e o luptă cu tine însuţi.

| CLCQ a răspuns:

O mica vacanta undeva, cu cineva drag. Vizionare de filme usoare, comedii, citeste o carte si o plimbare in parc...Sau un pic de yoga. Oricum ai ceva probleme care te macina, ceva ce nu s-a rezolvat cum ai vrut sau mai ai inca de lucru.