| anonimulconfuzz a întrebat:

Buna, am 16 ani si as vrea sa imi fac un tatuaj nu foarte mare ci unul mai mic dar imi este frica de faptul ca voi regreta aceasta decizie in viitor. Stiu ca tatuajele sunt permanente si in ce consta riscul de a-ti face un tatuaj de catre un artist cu putina experienta si am stat sa caut cateva "tattoo shops" si desi am gasit o persoana cu un stil frumos si pe placul meu tot ma tem ca cel mai probabil acum pare o idee buna dar o voi regreta. Tatuajul nu este unul urat sau de prost gust si nu vreau sa o fac doar ca sa pot spune ca am tatuaj, mi-a murit cainele acum nu mult timp si ma gandeam sa imi fac unul mic undeva nu sunt sigur unde cu el. Deci as vrea sa stiu cam pe la ce varsta ar fi bine sa imi fac fiinda daca imi fac acum ma tem ca corpul meu inca este in dezvoltare iar pielea se poate intinde mai ales ca am umblat la sala si inca voi umbla dupa ce se redeschid salile

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Fiindca ai doar 16 ani nu o sa iti poti face un tatuaj la in salon decat daca ai accordul parintilor desi stiu multi tatuatori care refuza oricum persoanele sub 18 ani. Pielea nu e o problema, indiferent de varsta tatuajele isi schimba forma si culoarea dupa cativa ani. Eu zic sa mai astepti, macar pana au 18 ani. Imi pare rau se cainele tau, am animale de companie si stiu cat de dureros e sa pierzi un prieten drag dar exista alte metode de a comemora acel caine. Eu am un medalion in forma de labuta cu numele si data nasterii si a mortii. Inca ceva, vrei ca de fiecare data cand cineva iti vede tatuajul de acum inainte sa trebuia a sa ii povestesti despre cainele tau care a murit. Cred ca e dureros sa trebuiasca sa te gandesti si sa povestesti mereu asta.

| anonimulconfuzz explică (pentru Eireann):

AI dreptate de fiecare data cand cineva m-ar intreba probabil ca ar fi dureros sa le povestesc despre tatuaj si e mai frumos sa am un medalion cum ai spus. Mersi mult

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Îmi pare rău pentru câinele tău... Legat de tatuaj, eu zic să mai aștepți 3-4 luni ca să vezi dacă încă mai vrei să îl faci. S-ar putea să fie o dorință de moment, tocmai de aceea spun să mai aștepți. Dacă după acele 3-4 luni de așteptare încă îți mai dorești tatuajul, vorbește cu părinții tăi să-ți dea acordul, pentru a putea fi tatuată. Spun asta pentru că saloanele de tatuaje nu acceptă minori, dacă nu au acordul părintelui. Succes și apropo, te felicit că faci sală, contribui în mod pozitiv la sănătatea ta fizică!

| Clytia a răspuns:

Dacă nu ești 100% sigur că vrei să ți-l faci, ai anumite îndoieli, atunci nu ți-l face că e posibil să-l regreți pe viitor.

| anamaria82726 a răspuns:

Nu este neaparat o varsta prea mica pentru un tatuaj. De fapt asta este in functie de persoana. Unele gandesc matur la varsta ta, altele mai putin matur. Eu de exemplu eram constienta ca ma razgandesc foarte repede. De asta am si decis sa nu imi fac. In orice caz, eu zic sa mai astepti. Unele persoane sunt atat de hotarate si de fericite ca se duc sa isi faca tatuaj si abia asteapta sa se afiseze cu el. Tu nu ai aceste ganduri. De ce sa te grabesti daca nici tu nu stii daca vrei acel tatuaj cu adevarat? Ai zis si tu ca inca esti in dezvoltare. Nu iti dai seama, dar tu tot incerci sa gasesti motive pestru care sa nu iti faci fiindca nu te incanta prea mult ideea de tatuaj la varsta asta. Oricine are un gand ca nu o sa ii placa pe viitor. Stiu multe persoane mature care isi arata tatuajele ca niste prostii ale tineretii. Dar na, la tine este diferit fiindca tatuajul tau este unul de suflet. Nu cred ca ai regreta desenul, doar ideea de tatuaj in sine. Daca tot esti nesigura, eu zic sa mai astepti putin. Candva vei fi foarte nerabdatoare sa ai un tatuaj si te vei bucura de el mult mai mult. Acum il vei vedea ca pe o greseala si nu trebuie sa ai acest gand imediat dupa ce ti-ai facut tatuajul. Asteapta pana iti vei dori cu adevarat.