| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si m-am lasat de fumat de vreo 1 luna jumate, 2. Problema e ca din punct de vedere chimic nu imi trebuie, nu simt nevoia, dar ma obsedeaza ideea. Ma gandesc aproape non-stop la tigari, la fumat. Cum as putea sa scap de gandurile astea obsesive? Oare daca as fuma una mi-ar trece pentru o perioada sau ar fi pericol sa ma reapuc?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Felicitări, ai foarte multă voință, și vei reuși cu siguranță să te lași!
Nu ai pentru ce.

2 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Țigările se reduc succesiv, nu brusc.
Decât să înlocuiești țigările cu diferite produse alimentare precum chipsuri, alune, semințe, care-ți fac și mai mult rău, în sensul că te poți îngrășa (pentru că atunci când te lași de fumat crește pofta de mâncare), mai bine încerci să le reduci.
Fumezi una dimineața, (pentru că sunt sigură că simți nevoia), dar după ce mănânci pentru că este posibil să ai amețeli dat fiind faptul că n-ai mai fumat o perioadă de timp, una după-amiaza, și una seara doar dacă simți nevoia.
Programul acesta este bun doar pentru dependența fizică, pentru faptul că te obsedează ideea de a fuma, de a te simți bine, de a-ți elimina frustrarea.
Sfatul meu e să eviți să-ți cumperi un pachet cu gândul că-l vei avea o săptămână sau două, pentru că nu vei reuși, dimpotrivă, îți vei face mai mult rău.
De preferat ar fi să cumperi în fiecare zi 3 țigări, și să încerci să le reduci, până ajungi să nu mai fumezi nici măcar una.
Baftă!

| BulinaVerde a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Nu am mai pus varf de tigara in gura de 1, 5-2 luni. am pus o tigara nestinsa in ideea de a aprinde-o, dar pur si simplu nu m-a tinut mana sa o facstraight face si mi-e groaza ca daca mai aprind una o sa ma reapuc, ceea ce imi surade, dar atunci cand ma gandesc la argumentele contra dejaaaa nici nu mai vreau sa aud de tigara. sa stii ca nu m-am ingrasatthinking adica fac mult sportoh go on intr-adevar am simtit o pofta de mancare mai sporita, dar am trecut peste, oricum sunt pofticioasa de fel, insa nu am probleme cu greutatea, iiieeei \dancing laughing nu am fost niciodata dependenta chimic, cand ma gandeam la tigara ma incitam instant, insa in momentul in care o puneam in gura imi trecea la fel de instant, dar no, am aprins-o hai so fumez, deci nu simteam nevoia decat mentala. la inceput am avut surpriza placuta sa nu imi trebuiasca in niciun fel, chimic nu mi-a trebuit niciodata cred, insa mintea imi sta constantstraight face o sa intru in sevraj imaginarlaughing nu stiu ce sa fac. multumesc oricum de sfaturi:*:*

| ÉrotiqueConseils a răspuns (pentru BulinaVerde):

Felicitări, ai foarte multă voință, și vei reuși cu siguranță să te lași!
Nu ai pentru ce.