| JustAKiss a întrebat:

Am 16 ani, si probleme destul de mari cu tenul. De curand mi-au aparut foarte multe cosuri, iar in urma lor au ramas niste pete vinetii. De asemenea, am observat ca tenul pare putin imbatranit. Eu ma dau in fiecare zi cu o pudra de la Avon si ma demachez seara cu laptele demachiant de la Doina. Dimineata, dupa ce ma spal pe fata aplic o crema Apidermin. Cum as putea sa imi rezolv problemele cu tenul si ce e gresit in rutina mea zilnica? Funda:*:*.

Răspuns Câştigător
| biosh97 a răspuns:

Pielea e cel mai probabil imbatranita de la lipsa de exfoliere si de la actiunea razelor solare. Incearca sa iti exfoliezi fata cu un gel special o data pe saptamana. De asemenea, nu mai aplica apidermin. E putin cam grasa pentru tenul tau daca ai cosuri. Foloseste o crema matifianta cu factor de protectie solara 10-15(la mine a facut minuni).
Pentru petele ramase in urma cosurilor exista tratamente nocturne cu acid salicilic sau alte ingrediente. Gasesti la farmacie sau in cataloagele Avon/Oriflame.
Incearca sa nu mai aplici pudra. Stiu ca e tentant sa iti ascunzi defectele, dar e un cerc vicios. Daca nu ai un demachiant SI(subliniem "si") un sapun gel de fata(pentru uz zilnic) foarte bun, degeaba. Pudra si fondul de ten pot infunda porii.
Nu uita sa bei multa apa!
Ah, si, nu te astepta sa treaca tot intr-o saptamana. Asteapta vreo 2 luni si vei vedea rezultate!
Succes! big grin

| JustAKiss explică (pentru biosh97):

Si ce produse imi recomanzi?

| biosh97 a răspuns (pentru JustAKiss):

Eu am un sapun de fata delicat cu granule de vitamine de la dm. Si un tratament impotriva petelor de la avon. Nu le stiu numele exact, dar sunt foarte eficiente. Am si un tratament local pentru cosuri de la gerovital(se aplica putin pe fiecare punct). Numarul cosurilor a scazut radical happy
Crema de fata matifianta nu e foarte usor de gasit cu spf, dar poti gasi creme cu spf care nu ingrasa. Intreaba la o farmacie happy Sunt sigura ca au creme pentru toate tipurile de ten.
Desigur, sunt si produse mai scumpe decat ce folosesc eu, dar eu ma multumesc cu acestea pe care le am. Daca totusi cosurile persista, viziteaza un dermatolog. Baftawinking

4 răspunsuri:
| dydysweet a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa mergi la un dermatolog, sa vezi ca iti spune el, insa stai linistita ca o sa iti treaca, este vina pubertatii dar peste catva timp tenul o sa fie curat ca si inainte

| dydysweet a răspuns:

Si inca un lucru..cauta in farmacii tinctura de cimbru, este foarte buna pentru acnee