| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani... si am o "problema" care ma framanta. Imi place de un baiat care este deodata cu mine, cu care am fost colega de clasa ani buni. E experimentat d.pe.d.v al relatiilor. Pe cand eu... nici macar nu m-am sarutat vreodata. Au mai incercat persoane sa ma sarute, insa eu am refuzat... de teama sa nu esuez. Mi-e frica sa nu ajung subiectul barfelor, sa aud ca se spune despre mine ca nu stiu sa sarut, ca sunt varza, ca stau ca si "lemnul". Degeaba se spune ca "totul vine de la sine". Poate e asa, dar tot nu ma pot saruta. Baiatul de care imi place mie a facut multe pentru mine, s-a batut cu niste baieti pentru mine, incearca mereu sa se bage in cercul meu de prieteni etc. Isi doreste sa fie cu mine foarte mult.Trebuie sa ii dau un raspuns, daca vreau sa fiu sau nu cu el, insa eu il tot aman de frica sentimentelor. Sunt schimbatoare ca vremea... Ba dimineata mor dupa el, imi e dor de el, si seara... ma gandesc ca as face o mare prostie sa fiu cu el, ca mi-ar fi rusine sa fiu vazuta cu el pe strada (e cam uratel). Prietenii imi spun de multe ori ca le-ar fi rusine sa iasa pe strada, de mana, cu un asemenea baiat. Stiu... poate veti spuna "nu aspectul fizic conteaza, ci ce este in interior", dar... la mine nu e chiar asa. Adica ma influenteaza si partea fizica, fie ca vreau fie ca nu. Eu nu vreau sa stric aceasta relatie de prietenie pe care o am cu el, insa sunt sigura ca daca il voi refuza (a doua oara) pentru el voi fi ca si moarta. Dupa primul refuz pe care i l-am dat (indirect, pentru ca n-am vrut sa ma sarute) n-a mai vorbit deloc cu mine. Imi place sa ma "joc" cu el, sa ii dau de inteles ca vreau sa fiu cu el, si sa fim "iubiti in devenire" insa... nu stiu daca vreau mai mult, pentru ca lumea ma influenteaza... si ma face sa imi schimb parerea despre el. Azi l-as iubi, maine mi-ar i sila de el... M-am obisnuit cu el deja, sa iesim cu aceiasi prieteni in oras, sa vorbesc cu el zi de zi etc. Am nevoie de un sfat... sau nu stiu, sa incercati sa va puneti in situatia mea... si sa va dati cu parerea. Sper sa nu intelegeti gresit situatia mea. Va pup.

6 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Daca iti place de el, nu asculta de prietenii care zic ca e urat, etc pentru ca tu o sa suferi cand o sa-l vezi de mana cu alta fata stiind ca in locul ei trebuia sa fii tu.Conteaza sa-ti placa tie de el, nu celorlalti. Sarutul vine de la sine daca iti place de persoana cealalta, da-ti doar putin timp si o sa reusesti si plus de asta nu te mai gandi ce fac, cum o sa fie, lasa lucrurile sa decurga normal si cand o sa se intample nici n-o sa-ti dai seamawinking Deci sfatul meu:combina-te cu el pentru ca altfel o sa-ti para rau!

| cookie_1240 a răspuns:

Chiar vine de la sine doar ca nu trebuie sa te gandesti la cum va fi acest "sine" (just do it...) apropo de sarut, nu e o asa mare branza si e doar un zvon ca exista tot felul de reactii, fluturasi si artificii... ei, asta depinde si de "cuplu".
sfat: fa-o, nu ai ce pierde... doar castigi experienta
in ceea ce ii priveste pe prieteni, stii cum se spune: "fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc si singur" deci mai bine gandeste-te tu la ce vrei si apoi ia-i in seama si pe prieteni.
daca el te place si tu il placi mi se pare normal sa fiti impreuna iar daca cei din anturajul tau/vostru va intimideaza mai bine sa iesiti impreuna singurei decat sa fiti tinta directa a remarcilor lor puturoase...
Succes kiss sper sa iasa asa cum vrei tu big grin happy

| ruxy_4595 a răspuns:

Ma uit la tine si ma vad pe mine acum 2 ani si ceva l fel 17 ani se tinea un baiat dupa mine si eu... dc? ca nujtiam sa sarut crede-ma ca la mom respectiv consideram ca e cel mai rusinos lucru care poate exista acum nu deoarece sunt cu acel baiat si azi si ce a apreciat la mine a fost naivitatea si cumintenia sincer ma bucur ca mai exista asa fete esti un exemplu pentru altele fi mandra si nu incerca sa te schimbi pentru nimic in lume cat despre prieteni aia nu se num prieteni si faptul ca te "joci" cu el o sa duca l indiferenta lui si dragosta ta asa vei sfarsi cel mai fi deschisa pentru ca nu sti ceti rezerva viata iar la aspectu lui mai gandeste-te bine zici ca nu cont doar aspectu interior dar pune in situatia de a avea langa tine un baiat frum care isi bate joc si te inseala bla bla...si unu mai putin frum dar care te iub si e doar cu tine...eu una am ales prima varianta si am sa regret toata viata dar asta e ...nu face si tu la fel :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-ai gandit ca unora dintre noi le plac fetele cuminti, iar din punctul meu de vedere, acest asazis 'defect' e o atractie, toti baietii cu picioarele pe pamant si-ar dori o fata "la locul ei", dar ai grija, daca zici ca e experimentat, sa nu-si bata joc de tine, in viata iti cauti linistea, iti trebuie un tip diplomat nu un bataus, nu fi pripita in decizii, ai rabdare, toate la timpul lorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avand in vedere ca ar fi pentru prima data pentru tine, chiar nu are importanta aspectul fizic. Important este sa treci peste acel "moment" si sa iti poti forma o "parere" despre ce si cum. Pe parcurs iti vei da seama singura cum stau lucrurile in viata si daca conteaza atat de mult aspectul fizic!winking
JUST DO IT!

| cyoco a răspuns:

Mai bine ai suna la french kiss big grin