| InnocentSίn a întrebat:

Am ca sa zic asa o fobie (nu stiu daca e chiar o fobie) de fiecare data cand ma atinge cineva,in orice fel si nu sunt "pe faza" tresar,ma speriu.laughing) Nu-mi place sa ma pupe cineva,sa ma stranga in brate, sa ma mangaie..chestii de-astea. xD Ma trag,ma smucesc, nu suport sa puna cineva mana pe mine. Stiu ca suna ciudat dar chiar nu inteleg de ce?! Ce e in neregula cu mine? laughing Mentionez ca sunt fata si am 16 ani!

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Poate ai probleme cu inima? ai fost maltratata? bruscata? incearca sa vorbesti cu un psiholog la scoala.
O seara bunahappy

| AirănMeidăn a răspuns:

poate ai autism, aspergers mai exact
din cate stiu eu alora nu le place sa fie imbratisati sau sa faca contact fizic
doar poate

te deranjeaza zgomotele puternice mai mult decat ar fi normal?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

e timiditate sau poate că nu ești cel mai afectuos om laughing probabil nu ești obișnuită cu astfel de gesturi.

| NH4OH a răspuns:

Bună.
Stai liniștită, așa fac multe persoane când * nu sunt pe fază*, e normal. Iar acele lucruri, strângeri în brațe, mângâiat, pupat nu ate ii acceptat la toate persoanee/băieții, evident. Sigur ți-ar place dacă un băiat de care îți place și care te atrage să facă astea, măcar strânsul în brațe.
Și astea par a fi niște apucături ciudate. Încearcă să te calmezi și să nu mai pari așa disperată thinking Dacă un băiat din liceu te place, nici nu o să vină la tine fiindcă sigur, s-a interesat de tine și știe ce fel de comportament ai, o să se demoralizeze și probabil se distrug sentimente care puteau fi unite. Nu știu ce să zic, dar nimeni care te pupă sau strânge în brațe nu îți vrea răul. Sunt chestii drăgăstoase și un semn că îi e drag de tine, chiar dacă sunt desfășurate într-un mod mai prietenesc și de tachinare.
Noi nu avem ce să îți facem, singurul lucru care te poate schimba ești tu, doar nu ai un diagnostic sau vreo boală de ești înneregulă laughing
Trebuia să fii destul de matură cât să știi de ce pentru că e persoana ta, comportamentul tău, tu te cunoști, tu știi ce fel de frământări/amintiri ai, idk. și asta te putea duce la o analiză simplă urmată de un rezultat final care îți putea îmbunătăți situația mai din timp.
Ideea e că tu ar trebui să scapi efectiv de ele, cu timpul, dacă ți se mai întâmplă așa o să te gândești după fiecare repriză și scăpare de genul * Aa, nu trebuie să mai fac asșa * și îți va intra în sânge și te vei dezobișnui.
Baftă.
Fundă?

| InnocentSίn explică:

Am uitat sa mentionez, imi cer scuze! Nu am fost maltratata, agresata sau orice altceva, am crescut normal happy
Poate fi de vina faptul ca sunt mai timida? Dar daca ar fia sta atunci de ce ma speriu? :/

| InnocentSίn explică:

Da,ma deranjeaza unele zgomote foarte puternice, dar nu exagerat.

| girlwattitude a răspuns:

Buna.Problema ta,poate avea un background familial,de genul : agresiuni fizice,verbale,maltratare etc., de unde si senzatia ta de repulsie/respingere,fata de genul acesta de gesturi.Dar,cum nu ai mentionat nimic,nu pot sa ofer o parere clara...E posibil sa fi ramas cu sechele din trecut, cu temeri, cu frica de a fi atinsa, de a se apropia cineva de tine, dar nu mai tu stii care iti este trecutul.Nu stiu de cand ai aceasta problema,dar din ceea ce ai scris, nu pare sa fie ceva grav, asta in afara de ceea ce nu cunosc. Poate totul se manifesta ca un soc spontan, ca sa ii zic asa, pe care nu reusesti sa il invingi sau sa il inhibi.Ar putea fi chiar o fobie sociala, care sa necesite psihoterapie.Si..nu e nimic in neregula cu tine, mai sunt alte mii in situatia ta.Cheer up.

| Medesan_Paul_1993 a răspuns:

Există două posibilități:1 ori ai avut o întâmplare nefericită cu un băiat laughing
2 sau poate ti-ai pus tu ideea asta în cap...tin să mentionez ca nu am mai întâlnit o față la care nu-i place să fie atinsă... pupată etc...