| Anonim3567 a întrebat:

Buna, am câteva întrebări.
Am 17 ani si stau la mama mea, părinții sunt despărțiți de câțiva ani dar nu au băgat divorțul, eu nu prea am viața lângă ea deoarece si-a refăcut viața si nu imi place de acel bărbat si nici cum se comporta ea cu mine. Ca si cum as fi un copil de tata. Ma rog. Eu vreau sa plec de la ea, dar nu vreau sa ma duc nici la tata ca sta la tara si eu stau in oras. Dacă i-as cere voie tatei si el m-ar lasa ar mai avea ce sa faca poliția sau ea? Sau dacă plec oricum de la ea si ii spun unde sunt si ca ma poate vizita are cum sa ma mai dea dispărută? Vreau răspunsuri fix pentru întrebări. Nu derapati cu *mai așteaptă un an sau esti inca mica* este viața si treaba mea ce fac. Si sunt destul de matura sa-mi iau viața în piept chiar dacă e devreme.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parintii iti dau voie sa stai in alta parte, stiu unde esti si mentii legatura telefonica cu ei, macar o data pe zi sau la 2 zile, atunci n-au de ce sa reclame la politie disparitia ta.

| Anonim3567 explică (pentru Ioandelasal):

Dar fără voia lor si sa stie unde sunt si sa vorbesc cu ei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonim3567):

Pot sa solicite, in instanta, reintoarcerea la domiciliul lor. Pana se judeca procesul tu vei face 18 ani si procesul nu va mai avea obiect.
P.S. Daca ti-am raspuns asa am facut-o conform normelor legale si nu pentru ca as aproba plecarea ta de acasa. Este bine sa te gandesti serios ce vei face dupa plecare, mai ales daca te poti intretine singur.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da gata, gata... nu te-a acuzat nimeni de nimic inca, desi e bine ca ai spus inainte la ce raspunsuri te astepti.

Si cred ca ai trecut peste o parte sau nu am citit eu... daca nu vrei nici la mama ta, dar nici la tatal tau, unde vrei atunci?
Si da, ea poate sa te dea disparuta daca nu stie nimic de tine. Este mama ta si pana la 18 ani nu prea poti sa actionezi de una singura.
Dar daca ei sunt de acord, chiar si un parinte cred, atunci nu e nici o problema, asta insemnand sa stie fiecare unde stai. Ca altfel esti disparuta ca atare.

| Andreeush a răspuns:

Până nu devii majoră nu poți face nimic fără acordul părinților.
Vorbește cu mama ta și spune-i că vrei să te muți.

| Beyou799 a răspuns:

Bineinteles ca nu au cum sa anunte politia de disparitia ta daca tu le spui unde pleci si vorbesti cu ei. Dar spune-le inainte, ca vrei pentru o perioada sa stai nu stiu unde, si cu timpul le poti spune ca te-ai obisnuit acolo. Dar iti spun ca totusi, nicaieri nu e mai bine decat acasa. Decizia iti apartine.