| Alexia65 a întrebat:

Vreau si eu sa intreb daca mama mea poate sa mă lase in grija mătușii cu un act in care scrie ca tata nu are voie să mă ia (app.nu au băgat divorțul)

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mama nu poate să scrie un asemenea act, care să aibă valabilitate. Mama răspunde de tine pănă la 18 ani, și nu are voie să te lase în grija altcuiva. Tatăl tău are dreptul să te ia de ma mătușa, căci și el răspunde de tine solidar cu mama, până se pronunță divorțul. Ni unul nu are voie să te abandoneze, nici la mătușa și nici în altă parte.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu chiar, mama ta este responsabila de tine. Poate sa te lase in grija matusii tale... asa, doar sa aiba grija de tine. Dar cu actele, parintii tai raspund.

| Andreeush a răspuns:

Nu are cum.