| andreeahello a întrebat:

Bună.
Am cunoscut o fată acum 4 ani și atunci am devenit foarte bune prietene. Vorbeam în fiecare zi și părea că ea chiar ține la mine și m-am atașat foarte tare de ea. Nu prea mai dădeam importanță altor persoane pentru că eram bazată pe ea, adică știam că era lângă mine oricând.
În ultimul timp a început să mă neglijeze, la modul că, dacă vreau să vorbesc cu ea, eu trebuie să inițiez mereu conversația. Având în vedere faptul că până acum ceva timp vorbeam foarte mult, au trecut câteva săptămâni de când am mai vorbit.
Ultima dată îmi răspundea sec și nu părea să o intereseze de viața mea. Ideea e că de când s-a întâmplat asta am ajuns să fiu dezamăgită de propria-mi persoană pentru că am început să mă izolez de alte persoane. Simt că toți din jurul meu sunt falsi și că nu pot să am încredere în nimeni. În general, mă simt mai bine singură dar știu că nu e bine. Ce ar trebui să fac în situația asta? Să încerc să mai vorbesc cu această așa-zisă prietenă sau să o dau uitării?
Aș prefera să nu primesc răspunsuri la mișto sau ceva de genul, pentru că mă afecteaza foarte tare și nu pot să vorbesc cu nimeni despre asta.

2 răspunsuri:
| Kerre a răspuns:

Salut, cel mai probabil s-a plictisit de tine si de aceea nu te mai asculta si iti da raspunsuri seci cand tu ii acorzi o intrebare. Mai incearca sa mai pastrezi legatura cu ea un timp mai scurt si sa vezi cum decurge situatia, daca tot iti raspunde cu raspunsuri seci si nici nu o intereseaza de tine atunci cred ca ar trebuie sa o dai uitarii. Bafta!

| jerkbottoms a răspuns:

Este ceva normal. Repet, NORMAL. Nu toate persoanele vor avea aceleasi sentimente ca si tine fata de ele. Mereu va fi cineva care sa tina mai mult in orice fel de relatie, fie romantica sau platonica. Daca intr-adevar iti face rau aceasta persoana prin felul in care se comporta, ar trebui sa te indeprtezi de ea.
Parerea mea.