| nobody_9468 a întrebat:

Am insomnii, nu pot sa dorm mai devreme de 1-1 jumatate si dimineata pe la 9-10-11, depinzand de ore ma trezesc obositastraight face.
Am renuntat la cafea, de mancat nu mananc seara. Ce s afac s apot dormi si eu pe la ora 11?

4 răspunsuri:
| Zumbalaarebeca a răspuns:

Trezeste-te pe la 8 dim si pune-te sa dormi pe la 21:30 sau 22:00 nu dupa! Deoarece se spune ca daca apuci sa adormi in jurul acestor ore te vei trezi foarte odihnit dimineata. si eu aveam un timp cand adormeam chiar si la 2noaptea si ma trezeam pe la 12 asa ca stiu cum este nu cred ca ai insomnii ci doar ti-ai facut un anumit progam cu care organismul tau sa obisnuit de aceea poate nu iti vine somn mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil sa fie din cauza stresului sau o carenta de vitamine si minerale. Magneziul te poate ajuta, dar intreaba la farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa multa activitate fizica si vei reusi rapid sa dormi repede. Incearca sa te trezesti in fiecare diminetza la ora 8, desi va fi greu la inceput. Schimbarea trebuie realizata progresiv, in timp; in asa fel incat organismul sa se obisnuiasca cu noul program (reglarea metabolismului).

| emmy_2864 a răspuns:

Buna. incearca si tu sa te trezesti o saptamna la rad mai devreme si find obosita adormi mai repede seara chiar daca este un chin sa te trezesti la 7 8 incerca sa iti faci de lucru prin casa si serara esti mai obosita si adormi mai repede