| anonim_4396 a întrebat:

Am luat carnetul de curand, mai exact 2 luni si de atunci aproape numai eu am condus masina familiei, bineinteles ca cu tata in dreapta mea. Problema este ca el vrea sa conduc perfect, ca el, care are carnet de 30 de ani, doar ca eu mai fac unele greseli minore si astea tot din vina lui pentru ca ma streseaza...imi spune ce sa fac mereu, de parca eu nu as stii...cum sa scap de stresul cu care stau la volan atunci cand e in dreapta mea pentru ca am observat ca atunci cand conduc singura (am condus o alta masina) sunt mai relaxata? I-am spus sa ma lase in pace, sa nu imi mai zica nimic, dar degeaba..plus ca se si enerveaza si incepe sa tipe.Cum sa-l conving sa imi ase masina sa merg singura?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Propune-i sa discutati despre acele"greseli minore" numai dupa ce ai parcat masina--- explica-i motivul.Nu poate fi atat de capos incat sa nu inteleaga!

| MilkWithCereals a răspuns:

Discuta cu el despre asta cand este intr-o stare mai buna. Explica-i ca faptul ca te streseaza si iti impune atatea reguli si este asa nerabdator cu tine. Chiar si atunci cand se mai scapa si te cearta, pastreaza-ti calmul, si incearca sa te concentrezi mai mult incat sa nu mai faci nicio greseala. happy