| stefanik04 a întrebat:

Am nevoie de ajutor.
Am pentru romana o tema in care trebuie sa demonstrez ca textul dat e o descriere literara si trebuie sa scriu si caracteristicile descrierii literare! Care sunt acestea? Nu le stiu si nu gasesc nicaieri? Adica stiu ca sunt figurile de stil si imaginile artistice, dar la un alt sub punct scrie xca sa pun si doua mijloace artistice adica figuri de stil si imagini.
Vrea sa adaug ca e in proza tetul si ca am nevoie doar de aceste chestii(caracteristicile descrierii literare), nu sa imi faceti tema, as cum vor crede unii.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| aLixx a răspuns:

Pai...
-Date despre autor si operele sale.
-Tema operei.
-Semnificatie titlului.(alcatuire. de ex.: "Baltagul"- titlul este format dintr-un substantiv comun propriu, articulat cu articolul hotarat "ul", care face trimitere la unealta cu care s-a infaptuit...etc.chatterbox)
-Figuri de stil si imagini artistice
-Structura operei.
-Si subiectul operei...(adica ce se intampla.)

3 răspunsuri:
| stefanik04 explică:

Aaaaa deci aproximativ la fel ca atunci cand faci realtia dintre text si titilu intr-o poezie?!
am inteles
mutumesc mult
dar subiectul operei nnu e tema?

| Yugeen a răspuns:

Buna,

Vezi mai jos:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Descriere

Succes la tema :)!