| MyYLife a întrebat:

am nevoie de ajutor:La mine in clasa niste colegi fumeza pentru ca o prieteni lor care sunt in clasa a 8a iau indemant sa faca asta.Acum cateva zile am ramas doar clasa noastra in scoala deoarece am avut ore mai multe. Dupa ore am mai stat cu colegi la scoala si deoadata a aparut un coleg care fumeaza non stop, cu tigari.Colegi mei au fumat iar pe mine si pe o colega aproape neau obligat sa fumam si noi.Noi am refuzat de data asta de frica dar am jurat ca data viitoare incercam si noi.Astazi ne-am dus cu colegi mei si cu niste colegi din cls a 8a sa fumam dupa scoala.Colegi sin a 8-a si colegi mei mau obligat sa fac asta dar am refuzat abtinandu-ma cu greu sa nu fumez sau sa nu ating macar un pic tigara.Pana la urma am plecat de acolo cu celalate colege.Ma influenteaza intr-un fel tigara? Ce sa fac sa ma abtin? Cum sa renunt la asta? mentionez ca nu am mai fumat nicioadata dar acumt tentatia e prea mare la asta! sa renunt sau sa ma apuc sa fumez? raspundeti-mi plsss funda:X

8 răspunsuri:
| BubuuLinna a răspuns:

Nu ai nevoie pentru ca ink esti mica.straight face nu'ti distryge viata doar gandindu'te la ce faci.ai viata inainte nu iti pot euy interzice dar dupa parerea mea esti ink mica pentru asa ceva straight face poate mai incolo stiu eu pe la 18 ani thinking big grin

| Diddy a răspuns:

Sa nu faci greseala asta!
Daca te apuci, devii dependenta de tutun, + alte boli la care esti predispusa, + fumatorii tusesc tot`timpu. Nu cred ca vrei asta! tongue
Si nu uita, gandeste`te la parintii tai cum s`ar simti daca ar afla. Nu vor mai avea incredere deloc in tine, se vor supara. oh go on O sa ajungi sa te milogesti de ei sa-ti dea bani de tigari. [ pentru ca totusi, sunt scumpe ] si te vei tot ascunde de ei. Asta daca nu le vei spune, ceea ce e aproape sigur, deoarece nu cred ca ei vor accepta sa vada cum fata lor face o astfel de prostie!winking
Ce sa faci? Simplu`! Incerci sa nu mai intri in contact cu baietii respectivi.

Ai mare mare grija de tine! kiss

| ankadella a răspuns:

Daca incerci nu e o problema. numai sa nu devina obisnuinta[ca la mine]

| y0n3la98 a răspuns:

Pfff...te sfatuiesc SA RENUNTI!

adica.esti si mik...si u vrei sa faci asta din ambitie.dar oricum atat iti spun NU-TI DISTRUGE VIATA!

| Narkys a răspuns:

Uite sfatul unui fumator de 8 ani de zile...Sa nu te impinga pacatul sa te apuci de fumat.
Eu ma autonumesc prost pentru. ca am inceput sa fumez si te sfatuiesc
1 Sa schimbi aturajul ala.
2.gasesteti o alta ocupatie cum ar fi un sport sau nu-s orice iti place
3 Tigarile lasale pentru fraieri ca mine si ca toti ceilalti ce se apuca de ele
Deci nu incerca sa fumez ca incercarea si curiozitatea dupa devin obisnuita.Si o sa ai dea probleme dupa de o sa te ingropi in ele.

| adin94 a răspuns:

Deci, draga Gabryelita...tu ai facut o foarte mare greseala si tio spun pentru ca am trecut si eu prin asta, te-ai alaturat unu grup de fumatori, desi stiai ca fumeaza, cand esti cu un grup anturajul,repet ANTURAJUL este foarte mare si nu glumesc, acei colegi te-au influentat negativ, dar tu in schimb prima faza ai refuzato iar apoi ai spus "am jurat ca data viitoare incercam si noi". Aici NU TREBUIA sa existe "data viitoare".Tot ce trebuie tu chiar si prietenele tale este sa nu mai umblati cu un asemenea grup pentru ca ti-am zis anturajul e foarte mare.Eu am patit-o mai rau nu cu tigari ci cu droguri...deci lasa-i pe acei prieteni si stai cu ceilalti, care nu trebuie sa fumeze sau cel putin nu in fata ta(daca simti ca ai nevoie ) daca chiar nu te poti abtine vorbeste cu parintii tai, este foarte esential le explici problema foarte calma, eu asa am facut, si a mers. Multa bafta si nu uita Fumatul DAUNEAZA GRAV.mai bine iti cumperi 10 inghetate decat un pachtet de tigari.

| Andy001 a răspuns:

Eu zic sa nu ii asculti pe ceilalti si sa renunti la fumat.E mult mai bine fara tigara.

| niciodata a răspuns:

Parerea mea este sa nu te apuci de fumat chiar daca unele persoane de la tine din clasa sau de oriunde ar fi ei te obliga sa faci asta.Tu le spui ca nu esti de acord cu chestiile astea
eu vorbesc din propria mea experienta pentru ca si eu m-am apucat de fumat din cauza mamei mele care nu ma intelege de nici un fel si ma tine prea din scurt si acum regret ca m-am apucat de asa ceva... pentru ca nu e sanatos pentru noi sa fumam si ne putem imbolnavi de tot deful de boli de care nu mai putem scapa niciodata.