| Ana_Bry_2000 a întrebat:

am nevoie de un sfat ca sa imi accelerez cresterea parului avand in vedere ca il am cam de 48cm si vreau sa ajung la 80cm in 5 luni. Puteti sa imi dati un sfat cum sa procedez?

1 răspuns:
| Venusgirl a răspuns:

1. evita spalarea excesiva a parului (nu te spala cu apa fierbinte sau rece ci cu una calda pentru ca parul sa ramie delicat)
2. piaptana-te cu o perie ce are buline pe dinti( ca sa faca masaj si sa nu sufere scalpul)
3 dimineata cind de pieptani fa putin masaj cu virful degetelor
4 cind speli capul cu sampon, fa masaj si atunci
5. cind storci parul, stoarce-l usor cu palmele ca si cum l-ai apasa (nu il stoarce ca si cum ai stoarce un prosop, parul e sensibil cind e ud)
6 nu te pieptana pina cind parul nu e uscat
7 nu il peptana de multe ori pe zi, e de ajuns de 2 ori
8. stringe parul cind te culci (daca nu vrei sa ai acnee pe fata)
9. capetele arse trebuie inlaturate
10 incearca sa nu-l arzi cu placa sau cu phoenul

11. sau cumpara un ulei de ricin din farmacie( acesta poti sa-l folosesti si pe sprincene, daca vrei sa creasca repede pentru a le schimba forma).

ricinul e un ulei minune pentru cresterea parului
12. consuma multe fructe
13 bea multa apa (daca bei multa apa parul va fi lung de invidiat, pielea- hidratata, iar unghiile lungi si puternice)
14. dupa dus, lasa parul sa se usuce natural