| Clamidia a întrebat:

Buna, am o întrebare, eu am o relație dar am și un prieten foarte bun. Daca ma imbratisez cu acel prieten înseamnă ca înșel? Sau daca vb mult cu el, suntem apropiați, e ca fratele meu. Doar ca ma simt prost ca poate asta e înșelat și nu știu. Eu îl iubesc mult pe iubitul meu dar țin foarte mult și la cel mai bun prieten al meu.

12 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Sunt mulți care susțin că nu poate există o prietenie platonică între un bărbat și o femeie și că întotdeauna se încalcă limitele, ori din cauza ei, ori din cauza lui. Tu spui că ții la el ca la fratele tău dar nu știi ce gândește/simte el despre tine și cum interpretează îmbrățișările tale. La fel e cazul și cu iubitul tău, cine știe cum vede el relația asta dintre voi? El te-a văzut în compania prietenului tău? N-a comentat niciodată nimic, n-a părut deranjat de chestia cu îmbrățișările?

| Clamidia explică (pentru Raven):

Ei doi sunt verișori, și când stau cu el stau și cu iubitul meu. El ma place, au fost niște faze la început dar acum nu mai sunt pentru ca a înțeles pe cine iubesc.

| Raven a răspuns (pentru Clamidia):

Exact ceea ce spuneam! Așa crezi tu, că a înțeles, în realitate e posibil să stea în așteptare, pândind momentul când relația ta cu iubitul va șchiopăta, astfel încât el să fie acolo și să te consoleze. Până la urmă faci cum crezi dar să nu ai surprize la un moment dat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta să discuți cu iubitul tău, să vă clarificați acest aspect.
Dacă el este de acord, este ok.
Dacă nu, să rămâneți prieteni, dar nu vă mai îmbrățișați, vă strângeți mâna.

| Clamidia explică (pentru sadrian46):

Of e aiurea, faza e ca eu țin la prietenia asta și Îmi place cum e, dar nu vreau sa înșel

| sadrian46 a răspuns (pentru Clamidia):

Ca să nu înșeli prietenul tău trebuie să știe.
Este ceva în plus
Să nu te înșeli tu pe tine însuți referitor la ceea ce ți se întâmplă.
În perspectivă relația cu iubitul implică că tu îl dorești pe el ca partener inclusiv ca partener sexual acum dar și pe termen lung, ceea ce se va continua probabil la un moment dat cu o căsătorie legală.
Cu prietenul prieten dta susții că ești numai prietenă.
Dar așa se spune, și cam așa se și întâmplă că între un bărbat și o femeie. între un băiat și o fată, prietenie pură nu se prea întâmplă. tot timpul este implicată și o componentă sexuală.
Așa că aici dta trebuie să te confrunți singură cu ceea ce este în sufletul tău. S-au mai văzut, cunoscut și auzit de cazuri în care o femeie a iubit doi bărbați în același timp, mă refer la iubire autentică, nu o partuză în trei.
Așa că, dacă așa ceva este în sufletul dtale, atunci înșeli, și va trebui să te decizi să renunți la această prietenie și să te dedici întru totul iubitului tău.

| Clamidia explică (pentru sadrian46):

Faza e ca el știe ca sunt prietena cu el, l am întrebat dacă îl deranjează prietenia mea cu el și a spus ca nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atunci e ok. Dar ca să nu ajungi totuși treptat. fără să îți dai seama, într-o zonă fără întoarcere a vieții. să citești romanul lui Jack London Doamna mică din casa mare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sigur că nu, îmbrățișarea e un simplu gest de afecțiune, nu e ceva sexual decât într-un context anume. Înșeli când flirtezi cu persoane pe ascuns etc.

| Clamidia explică (pentru supadeceapa):

Eu îl văd doar ca pe un frate

| Lioana a răspuns:

Daca ti-e doar prieten nu se numeste "înșelat" faptul ca petreci timp cu el. Ar fi "înșelat" doar daca ati ajunge la sarut sau la sex.
Totusi e important sa tii cont de sentimentele iubitului tau si daca se simte deranjat de relatia ta sa reduci din timpul petrecut cu prietenul.
Ai grija ca daca e prea intelegator iubitul s-ar putea sa fie asa pentru ca si el vorbeste cu alte fete.

| Sorin7777 a răspuns:

Daca ai sti tu ce e in mintea prietenului tau ai sta mai departe de el.
Baietii sunt altfel!