| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare pentru. voi de care depind foarte tare! ce ati alege intre un liceu super, foarte bun, greu, care sa-ti placa, in care ai cei mai multi prieteni sau unu mai putin bun fara prieteni, care sa nu-ti placa dar ai o indemanare la acel profil si in a XII a primesti diploma si poti muncii? si sa te duci la el doar din obligatie? PS:prietenii te influenteaza aproape tot timpul sa presupunem ca in bine de data asta! stiu cat de greu va fi, iar prietenii pe care deja mii-am facut sunt de treaba sunt super ca sa zic asa iar daca ma duc la liceul mai slab acolo poate nu ma voi imprietenii cu ei iar atunci este foarte "naspa"nu te intelegi cu nimeni. Iar eu chiar daca am inclinatii spre profilul acela nu vreau sa ma duc si ma gandesc tot timpul ca bucatar/chelner sa fiu mai exact ma pot face si dupa un liceu cu o alta specializare nu? dar deocamdata pentru. mine prezentul este mai important pentru. ca viitorul mi-l mai pot schimba pe parcurs. e mai bine sa faci un liceu care iti place si unde te simti mai bine si apoi altceva, nu sa faci un liceu care nu-ti place si sa iti strici anii de liceu care pentru. mine sunt importanti! deci vreau niste sfaturi cat mai bine conturate cu baze bine stabilite! eu vreau cu tarie liceul mai bun doar ca imi este foarte frica, stiu ce ma asteapta ...nu? CE ALEGETI!?

3 răspunsuri:
| dragfon a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine este sa te duci acolo unde ai mai multi prieteni... dupa parerea mea liceul nu conteaza prea mult,iar daca tu zici ca liceul, unde ai cei mai multi prieteni, e greu e mai bine si in plus te bagi in tot felul de activitati cu mediul sau ce gasesti ca ti se adauga la cv si e mai usor sa intrii la facultatea dorita... deci mai bine te duci unde crezi ca o sa te simti mai bine pentru ca de fapt asta conteze, dar trebuie sa-l faci.

| EnglandGB a răspuns (pentru dragfon):

Ok te inteleg acum se pune problema in felul urmator eu vreau acolo la bio-chimie e greau e frumos, imi place...asa,dar ce fac dupa facultate? unde lucrez? ca ce lucrez? ca sa am cat de cat un trai? sau a 2 varianta ar fi un liceu care nu imi place, nu am prieteni dar este un profil(gastronomie) spre care am inclinatii iar dupa liceu am o diploma si ma pot angaja? acum se pune problema cea mai mare! ce fac dupa liceul teoretic si ce fac dupa cel economic?

| dragfon a răspuns (pentru EnglandGB):

Sunt atatea facultati de gastronomie, asa ca cel mai bine e sa te duci la bio-chimie si sa te distrezi in liceu, ca sunt unii din cei mai frumosi ani.