| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare pentru. voi de care depind foarte tare! ce ati alege intre un liceu super, foarte bun, greu, care sa-ti placa, in care ai cei mai multi prieteni sau unu mai putin bun fara prieteni, care sa nu-ti placa dar ai o indemanare la acel profil si in a XII a primesti diploma si poti muncii? si sa te duci la el doar din obligatie? PS:prietenii te influenteaza aproape tot timpul sa presupunem ca in bine de data asta! stiu cat de greu va fi, iar prietenii pe care deja mii-am facut sunt de treaba sunt super ca sa zic asa iar daca ma duc la liceul mai slab acolo poate nu ma voi imprietenii cu ei iar atunci este foarte "naspa"nu te intelegi cu nimeni. Iar eu chiar daca am inclinatii spre profilul acela nu vreau sa ma duc si ma gandesc tot timpul ca bucatar/chelner sa fiu mai exact ma pot face si dupa un liceu cu o alta specializare nu? dar deocamdata pentru. mine prezentul este mai important pentru. ca viitorul mi-l mai pot schimba pe parcurs. e mai bine sa faci un liceu care iti place si unde te simti mai bine si apoi altceva, nu sa faci un liceu care nu-ti place si sa iti strici anii de liceu care pentru. mine sunt importanti! deci vreau niste sfaturi cat mai bine conturate cu baze bine stabilite! eu vreau cu tarie liceul mai bun doar ca imi este foarte frica, stiu ce ma asteapta ...nu? CE ALEGETI!?

Răspuns Câştigător
| Darklightt a răspuns:

Eu personal as alege liceul mai bun in care, daca ai prieteni ai sa te simti mult mai bine si o sa ti se para si materia mai usoara, si bucatar sau chelner poti deveni si dupa niste cursuri de specializare.MULTI fac greseala de se duce intr-un loc unde nu se simt bine,unde nu au prieteni si cel mai important anii de liceu,impreuna cu cei de gimnaziu sunt cei mai placuti si de care, cred eu, fiecare ar trebui sa-si aduca aminte cu zambetul pe buze despre acesti ani.niciodata sa nu te duci intr-un loc unde nu vrei, pentru ca ai sa ai niste surprize neplacute/am patit-o pe pielea mea.

| EnglandGB a răspuns (pentru Darklightt):

Iti multumesc foarte mult,acum mi s-a aprins un beculet in cap si incep sa realizez ca e mai bine unde cred eu, iti multumesc foarte mult, imi da multe speranta si incredere in mine si sunt bucuro ca multi cred acelasi lucru, Va multumesc ca aveti timp si sunteti seriosi si nu doar pentru funde si altceva!>big grin

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cel mai bine este să optezi pentru acela spre care ai înclinaţie.
Ascultă-mă pe mine! Mai bine ieşi un bucătar bun decît un inginer slab. Şi apoi, oricînd un meşter bucătar e mai bine plătit decît un inginer.

| EnglandGB a răspuns (pentru corolav):

Nu e vorba de inginerie e liceu teoretic cel pe care il vreau iar eu totusi cred ca pot face si bucatarie daca eventual ma rasgandesc pe viitor, tatal meu a facut mecanica nu e macanic e sef de zona, mama mea a facut mdecicina iar acum lucreaza la banca sunt lucruri total opuse! si au reusit eu de ce nu as putea asa si as avea si anii de liceu cum mi doresc,frumosi, placuti, alaturi de prieteni...mai gandeste-te odata

| barbie123456789 a răspuns:

In I rand e cel mai important ce vrei tu.Desigur ca trebuie sa te gandesti si ce ai de gand sa faci dupa clasa a XII-a, dar parerea mea este ca cel mai bine ti-ar fi tot cu prietenii si la un liceu mai bun, cu materii mai grele pentru ca numai asa vei ajunge ceva mai sus happy. Daca nu oricand poti alege un loc de munca mai naspa.Si ar fi mai bine acolo pentru ca pe urma in viata sa nu ai regreturi, daca crezi ca totusi te descurci si nu vei fi ultimul la invatatura happy oricum, TU alegi