| acerasus09 a întrebat:

Am o intrebare si as dori niste sfaturi. Inainte de toate ROG SERIOZITATE si rog sa se citeasca cu atentie ce se relateaza.
Am un prieten pe care l-am cunoscut de curand. El este intr-o relatie cu o alta fata de care nu vrea sa stiu ( nu imi zice numele ei ) Nu inteleg de ce nu vrea,dar asta NU e problema. Faza e ca prietena mea cea mai buna il cunoaste de mult timp si ea crede ca el ma place... de fapt ea e sigura de asta,spunand ca reiese lucrul asta din ce imi spune si cum imi vorbeste. Nu mi se pare cine stie ce limbaj, dar de multe ori mi-a spus " Cu tine n-am nimic pentru ca nu mi-ai facut nimic si nu as avea de ce sa iti dau ignore sau sa-ti doresc moartea " [ Faza cu moartea e dintr-o chestie cand ne pacaleam noi,poveste lunga ]. Problema e ca lui ii place alt gen de muzica ( RAP ), si alte filme ( GROAZA ) pe care, eu nu le consider " MUZICA " si probabil " FILME ". Nu stiu ce sa zic,cand ii spun ca ies afara imi zice " Iesi sambata big grin? ", de multe ori foloseste emoticoanele " big grin, tongue " si de asemenea " oh go on " < Nu inteleg motivul. E tare de treaba si a spus ca-i plac fetele de genul meu, intr-un mod indirect. Adica,a spus ca-i plac anumite fete(Dupa aspect), si in categoria carora ma incadrez ca aspect. Ce sfaturi imi dati? Va rog sa ma ajutati, mie chiar imi place de el si vreau sa aflu daca e reciproc, fara sa-l intreb in fata, pentru ca nu sunt genul si nu ma tine inima big grin. Sunt o fata timida si retrasa uneori, dar cand imi dau drumu nu-mi tace gura laughing. Concluzie : Nu pot sa ii adresez intrebari directe pentru ca, la un moment dat, ma voi bloca. Rog seriozitate inca o data si rog sa se citeasca povestioara foarte atent pentru un raspuns bun! Dau FUNDA!

PS : NU mi-a spus ca ma place iar cand am iesit afara niciodata nu mi-a vorbit. Eu am incercat sa-l las pe el sa faca primul pas dar este si el o persoana destul de rusinoasa si nu stiu ce sa fac. Mi-am propus sa il bag eu in seama si poate asa o sa mearga pana isi da drumul big grin

6 răspunsuri:
| inconscient a răspuns:

Deci te las sa tragi tu concluziile:
Eu am fost indragostita timp de un an de un baiat frumusel, dar mai putin inteligent laughing nu conteaza asta, dar care era timid, asa credeam! In fiecare zi asteptam sa faca el primul pas! Si asteptam, si asteptam, si asteptam! Incepusem sa am indoieli. O colega de-a mea se batea tot timpu' cu el si fugeau unul dupa altul ca niste copilasi! Intr-o zi a chemat-o sa-i zica ceva! Am aflat a doua zi din gura ei ca el vrea sa fie cu ea, sa aiba o relatie ca o iubeste si blabla...Ea i-a zis atunci ca nu poate, ca ma raneste pe mine daca face asta, si chiar m-a ranit desi acum l-am cam uitat! El i-a zis clar ca nu ma iubeste si nu-i pasa de mine(cam egoist big grin ) Eu te sfatuiesc sa ai grija si sa il tii bine langa tine! Daca nu te iubeste sa nu disperi!
P.S: Si toate prietenele mele mai bune imi ziceau ca ma place! Tot ce am spus e adevarat, am si martori! big grin Succes! kiss

| Diana769 a răspuns:

Cand te intreaba urmatoarea data sa iesi pe afara, accepta, si incearca sa fiti doar voi doi si vezi ce iese. Sunt sigura ca nu o sa se poata abtine sa nu spuna sau sa faca ceva. Oricum, ochii l-ar da de gol daca simte ceva pentru tine. Uneori, cand placi pe cineva, nu trebuie sa-l intrebi, observi din comportamentul lui/ei. Succes :*

| acerasus09 explică (pentru Diana769):

Problema e ca el e deja cu o fata pe care nu vrea s`o cunosc. Imi ascunde identitatea ei si pretinde ca e "fata visurilor lui". Asta nu ma deranjeaza, ca mi`o ascunde. Putin imi pasa de ea. Faza e ca nu`i genu' sa renunte la o fata pentru alta, si stiu asta sigur pentru ca am incercat. De obicei, ce vorbesc cu el pe mess o ia in gluma pentru ca asa e el. SI i-am zis odata ceva de genu " vrei sa fii cu mine laughing? " si el a zis " Nu. Am prietena ". Nu cred c-o sa accepte daca-l intreb in realitate si crede-ma, nu sunt in stare de o intrebare atat de directa. Noi iesim multi pe afara, cate 10 poate mai multi [f+b] si nu prea am cum sa stau cu el pentru ca el sta cu baietii si eu cu celelalte fete... nu am ce sa fac momentan. prietena mea ma incurajeaza si-mi spune ca totu' va fi bine dupa ce o sa se desparta ei doi. Prietena mea mi-a mai spus ca el a fost cu o fata cu care se purta tot asa, timid. Ii era rusine sa ii spuna anumite lucruri, era timid, asta se stie. Am sa vad weekend-ul asta cand ies cu el, cum o sa se comporte. Cand i-am zis " vin sambata pe afara " mi-a zis " Iesi sambata cu noi? raised eyebrows " ...ca si cand n-ar fi vrut sa iesim straight face. M-am simtit oribil oh go on Un alt sfat big grin? Ce as putea sa fac cand il vad? Sau, ce sa ii spun?

| Diana769 a răspuns:

Faza, cu "iubita" asta a lui poate sa fie doar o pacaleala. Poate vrea doar sa arate ca este el mai barbate, ca tu sa nu-l crezi un fraier. E o chestie de orgoliu la baieti. Poate doar sa fie inventtaa de el sa vada ce reactii ai putea avea. Si daca te intalnesti cu el sambata, "singuri", impinge un pic coarda si intreaba-l de prietena aia al lui, dar in gluma, razi dupa fiecare intrebare, sa nu pari ca esti de la interogatoriu. Macar o sa afli daca tipa e reala sau nu. Daca tot o tine cu da, las-o asa, nu te mai baga ca inrautatesti lucrurile. Daca spune ca nu, da-i un miinuta sa se reculeaga, pari si tu un pic socata, si intreaba-l de ce aia, de ce cealalta... ma intelegi? sa-mi spui si mie cum a fost happy

| blondyna9o a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa incerci sa treci peste timiditate, sa iti iei inima in dinti si sa il intrebi daca te place. E mult mai bine asa decat sa stai cu sufletul la gura. Cat despre faza cu muzica si cu filmele, iti spun un lucru: eu ascult manele, si iubitul meu asculta rock. Deci asta e cea mai mica problema, puteti asculta muzica cu castile pe urechi. Daca nu ai suficient curaj sa il intrebi fata in fata, intreaba`l pe mess, desi e mai bine fata in fata ca o sa ii vezi expresia fetei....Multa bafta! :*

| Bolohan_Petronela_1998 a răspuns:

Incearca sa-i spui ca ai cunoscut un baiat care este foarte de treaba,ca l-ai cunoscut undeva in afara localitati si el te place pe tine si formati un cuplu. daca acesta te place iti vei da seama dupa atitudinea sa,adica daca se va enerva brusc sau va dori sa plece sau sa incheie convorbirea {cu scuze de genu :,,ma cheama mama,, sau,,am niste treaba acum,vb mai incolo,,},atunci inseamna ca te place (zic eu ),daca nu se va bucura pentru tine,nu stiu daca iti va placea ideea mea,dar gandeste te si daca crezi ca e buna, atunci pune-o in aplicare si sper sa iasa totu in favoarea ta, daca crezi ca ideea mea e buna, astept funda, pa.