| Lili455 a întrebat:

Buna, am o întrebate! Am 16 ani si am o relație de 1an! Eu cu prietenul meu avem atingeri intime, si ma întrebam cam cat timp sa mai astept pentru a face dragoste! Si eu si el ne dorim asta, doar ca eu am zis sa mai asteptam ca am avut un incident pe baza asta si el a fost de acord sa aștepte cat am eu nevoie! Eu as vrea sa imi depășesc aceasta teama de a face dragoste, cum as putea sa depășesc teama asta? Va rog fără glume sau batjocura, sunt o adolescenta care a trecut prin multe pana la vârsta asta!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand esti pregatita sa-ti iei raspunderea 100% pentru ceea ce se poate intampla!
Adica, esti sigura ca vrei sex si nu vei regreta niciodata?
Esti sigura ca merita acest sacrificu pe care-l merita doar barbatul vietii tale?
Esti sigura ca esti dispusa sa faci sex cu riscul de a ramane gravida si de a creste singura un copilas?
Esti sigura ca te iubeste atat de mult, incat sa nu fii doar un numar pe carnetul lui de cuceririri sexuale?
Cat priveste afirmatia ta ca ai trecut prin multe, da-mi voie sa ma indoiesc!
Daca treceai prin atat de multe erai mult mai matura in gandire si mai precauta, fara sa vii cu interbari de acest gen.
Tocmai, venind cu intrebarea asta, denota ca esti total nepregatita si imatura sa-ti incepi viata sexuala.

| Lili455 explică (pentru Violleta2022):

Faptul ca am trecut prin multe întâmplări grele, si mi-au distrus Copilăria m-au făcut sa rămân încă un copil! Si, da in el am încredere destul de multă pentru ca el a fost singurul, si chiar singurul care a fost cu mine in cele mai grele momente din viata mea!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu îți depășești teama pentru ca probabil nu ești capabila sa îți asumi consecințele unui act sexul, lucru normal la 16 ani totusi