Întrebare recomandată | Carmenelka1290 a întrebat:

Buna! Am o mare problema si nu stiu cum sa o rezolv. Nu ma pot integra in grupul clasei mele de la liceu. Nimeni nu vorbeste cu mine desi eu nu am nimic cu nimeni si nu am deranjat pe nimeni. Nu inteleg de ce colegii mei arunca cu hartii in mine in timpul orei, imi arunca cuvinte urate la adresa mea si ma exclud absolut mereu. Am semnalat situatia doamnei diriginte si ea mi-a zis ca e problema la mine ca ma cred baiat desi eu sunt fata. Imi e greu sa cred penalitatea asta. Daca nu ma imbrac in fustite si nu ma machiez nu inseamna ca sunt baiat. ce pot face?

13 răspunsuri:
| vmorghulis a răspuns:

Îmi pare foarte rău să aud că treci prin această situație neplăcută la școală. Este important să înțelegi că nu ești singura persoană care se confruntă cu dificultăți de integrare și că această problemă poate fi rezolvată.

Iată câteva sugestii care ar putea ajuta:

Încearcă să te implici în activități extrascolare, cum ar fi cluburi sau echipe sportive. Aceste activități îți pot oferi o oportunitate de a întâlni alți elevi care împărtășesc aceleași interese cu tine și de a îți face noi prieteni.

Încearcă să fii amabilă și să îți faci prieteni în mod activ. În loc să aștepți ca alții să se apropie de tine, încearcă să te apropii de colegii tăi, să vorbești cu ei și să îi cunoști mai bine.

Caută sprijin din partea profesorilor, consilierilor școlari sau părinților. Aceștia îți pot oferi sfaturi și suport și pot încerca să intervină în situația ta.

În cazul în care situația ta persistă și te face să te simți nesigură sau amenințată, ar trebui să vorbești din nou cu diriginta ta sau cu un alt profesor sau reprezentant al școlii. Este important să îți faci cunoscută situația și să cauți sprijin pentru a o rezolva.

Nu uita că merită să îți faci prieteni buni și să te simți confortabil și în siguranță la școală. Nu ar trebui să suferi de pe urma comportamentului altor elevi.

| adorbanii a răspuns:

-Dacă ei te ignoră, ignorăi și tu
-Dacă ei se uită urât la tine, uitete și tu urât la ei
Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte.
Când intri într-o încăpere nu trebuie să te întrebi dacă cei din încăpere te plac, trebuie să te întrebi dacă îi placi tu pe ei.

| Carmenelka1290 explică (pentru adorbanii):

Multumesc frumos! Dar cum adica ochi pentru ochi si dinte pentru dinte? Gen sa le dau ochii si dintii mei? Nu inteleg

| anonim_4396 a răspuns (pentru Carmenelka1290):

Nu,
Dacă un coleg se uita urat la tine si te uiti urat
Daca iti zice ceva ce te supăra si tu i zici ceva ce nu-mi place lui.
Dar eu as zice altfel
Ridica mâna mai des la ore invata bine,
Ajutau cu temele
Fii drăguță dar nu fraiera, nu te lasa prostita sau spune-i frumos ca tu nu esti de acord cu ce zice... dacă e chiar de ceva
Schimba atitudinea

| FilipSorin a răspuns (pentru adorbanii):

Total greșit

| adorbanii a răspuns (pentru FilipSorin):

Total corect

| adorbanii a răspuns (pentru Carmenelka1290):

Înseamnă că dacă cineva ți-a făcut rău îi faci si tu rău ca să fiți chit, mai pe scurt plătești cu aceeași monedă

| FilipSorin a răspuns (pentru adorbanii):

Total greșit, Dumnezeu vede, răsplătește si pedepsește, nu te juca cu El ca nu e de gluma

| adorbanii a răspuns (pentru FilipSorin):

Las' să fie ca tine, o las baltă, tu crezi ce vrei, eu cred ce vreau

| Manticora a răspuns:

Ignora-i sau intreaba-i de ce iti vorbesc asa poate ii surprinda intrebarea si urmatoarea data o sa taca.

| Crhis a răspuns:

Nu-i asculta pe astia care ti-au scris sa te comporti la fel de urat cum se comporta colegii tai cu tine ca atuncea chiar ca nu o sa te mai integrezi in grupul clasei. Incearca sa fii draguta si daca o sa-ti ceara ajutorul careva eu zic sa accepti si te vei integra in timp.

| Enni999 a răspuns:

Heii! Muta-te la alt liceu, mai bun. big grin Banuiesc ca esti la vreun liceu tehnologic plin de idioti.

| anonim121118 a răspuns:

Ce ti se întâmpla tie acum se numește bullying ai o clasa de copii nesiguri pe ei si cauta băgare de seama cu tine sa para si ei ceva, având in vedere ca esti destul de bine educata încearcă sa vorbești cu ai tai sa te transfere sau cel puțin nu te lasa influențată de ei, problema nu e la tine doar ca asta te fac ei sa crezi, la ei prostia e norma as ca fi tu diferita