| Andreiu68 a întrebat:

Eram azi la scoala, iar doamna diriginta a spus haideti sa votam seful clasei! Am scos toti foi din caiet si am inceput sa scriem pe cineva la alegere din clasa.La sfarsit am aflat ca eu voi fi seful clasei(Eu nu vreau!)I-am spus doamnei diriginte ca eu nu vreau sa fiu,dar diriginta a spus ca s-a votat si nu mai schimbam,ca daca asa au votat colegii!(Mi se pare absurd si incorect, acei colegi au scris la misto ca sa cad eu de prost seful clasei:Seful clasei trebuie sa aiba grija de toate problemele clasei, casier si trebuie sa ramana dupa ora 15:00sa stea la consiliul elevului aprox. 1ora jumate.Eu de ale mele nu mai am timp,mai ales ca fac box,si sala de forta si eu am program nu pot sa nu ajung! I-am spus doamnei diriginte ca nu vreau sa fiu seful clasei, iar aceasta a spus ca voi suferi consecintele, si eu am spus asta e.Mai ales eram si nervos, radeau unii colegi de mine cu pofta ca eu am fost ales seful clasei.Colegii cred ca eu daca la scoala sunt cuminte si imi fac temele sunt luat de prost si un elev bun, dar nu e asa, am avut aproape cea mai mica medie din clasa..etc Deci.ce sa fac si cum ca sa nu mai fiu seful clasei? Sunt clasa a 11-a Funda

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Vorbeste cu colegii tai si vezi daca vrea altcineva sa preia aceasta functie in locul tau si spune-i diringintei ca vrea respectivul sa-ti ia locul.

| AvalohAlyn a răspuns:

Faptul ca nu ai timp si ai ocupatii serioase, pe langa scoala cred ca este un argument destul de pun pentru a NU mai fi seful clasei...Pur si simplu explica-i dirigintei insistent si daca nu, sa se duca un parinte sa-i expuna problema mai pe larg.dar nu folositi niciodata agresivitatea verbala sau fizica...asta cred ca stii deja.Succes

| Devilgrim a răspuns:

Spune-i la diriga ta ca nu vrei sau nu ai timp de asa ceva...
Si eu sunt tot pe a-11 si cat de curand o sa fie si la mine cu voturile laughing
Anul trecut eram eu seful cls dar eu nu stateam la ora nici acum nu o sa stau devil

Spune-i la diriga ta ca ai box etc.
Si de zice nu ca trebuie sa ramai seful cls. ca te-au ales colegi tai ramai dar nu trebuie sa stai pana la 3 sau sa faci ce zice ei, nu esti obligat sa faci ceva ce nu vrei de iti face ceva du-te la directoare/director.

Bafta frate nu te lasa la ei laughing

| CezarinaLunaria a răspuns:

Să accepți într-un final că ești șeful clasei și să nu mai expui faptul că ești atât de deranjat în fața celorlalți. Spune-i dirigintei tale ce program ai tu și că nu ai putea eventual să ajungi când e consiliu. Dacă vezi că nu înțelege, vorbește cu un părinte să lămurească el.