| NuConteaza00000 a întrebat:

Buna!
Am o mica (mare) problema... Nu prea am cu cine sa ies din casa. Voi treceti prin momente de genul? Eu mi-am pierdut toti prietenii din copilarie, fie ca au plecat in strainatate, fie si-au facut familiile lor etc.; oricum am luat-o pe drumuri diferite.
Sunt in anul III la facultate, am un job, sunt o persoana cu simtul umorului, inteligenta, dar... nu prea am avut noroc de prieteni. Nici nu stiu cum sa-mi fac, fiindca imi e rusine sa intru in vorba cu cineva / un grup de oameni. Daca ma baga cineva in seama, totul e ok, sunt sociabila... Dar daca e vorba sa intru eu in discutie, gata, ma blochez si am emotii uriase.
Cum as putea sa imi fac un cerc de prieteni? Nu ma refer la 50-100, macar la 2-3, dar cu care sa ies prin oras. La job nu pot, fiindca lucrez remote si nu imi cunosc colegii f2f, suntem din tari diferite. Iar la facultate merg destul de rar sau deloc (invat acasa si merg la examene), deoarece jobul imi ocupa o mare parte timp.

3 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Stiu cum e, si eu trec prin ceva similar. Am cativa prieteni buni, dar ma vad rar cu ei pentru ca sunt si ei ocupati cu munca, familia, unii cu copiii, etc. Cu colegii de munca ma inteleg bine, dar in general nu iesim impreuna in weekenduri, etc.

In ce oras stai?

| IgnatVictor a răspuns:

As fi sugerat sa incepi un sport si sa te alaturi unui club sportiv, dar cand am citit ca esti studenta si ai si job... Am zis pas. Probabil ca o cale ar fi chiar vorbirea directa cu diferite persoane. Poate cu prieteni ai rudelor tale sau ai fratilor/surorilor tale (daca ai), daca nu, incepe cu ceva mai usor. Daca gasesti ceva ce iti place, incearca sa stai pe langa persoane care au aceeasi pasiune. Cum ar fi pictatul, sa gasesti persoane care practica acelasi lucru. Sau orice. De persoane cu interese comune sigur dai, pana la urma poti incepe si de pe interent.
Totusi, daca imi permiti sa te intreb, la ce esti stundenta?

Răspuns utilizator avertizat