| Abily1996 a întrebat:

Salut!
Ma aflu intr-un impas in ceea ce priveste o restanta de la facultate.
E singura mea restanta in cei 3 ani de pana acum. O trag dupa mine din anul 1.
Problema este ca mai pot sustine examenul acesta o singura data, inainte de licenta si mi-e groaza cand ma gandesc ca exista posibilitatea sa nu il iau si sa nu intru in licenta. Ba chiar mai mult, sa trebuiasca sa intru in an suplimentar pentru o singura restanta mi se pare aberant. Mai bine plec sa lucrez in strainatate decat sa trec printr-o asa umilinta aici.
Este un examen greu, dar de fiecare data am invatat pentru el.
Nu stiu cum se face ca in ziua cu examenului mi se face rau de la emotii, ma blochez total, intru in panica, raman fara timp si atunci pun raspunsurile la nimereala. Aiurea, stiu.
Dupa examen, intrebarile mi se par simple si stiu raspunsul corect. Imi vine sa plang de frustrare.
Voi cum procedati cand va loviti de un blocaj psihic de genul acesta?

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ai tulburare de anxietate, poate nu este gravă dar este existentă.

Eu am avut 6 restanțe deodată, am învățat și am luat 5 examene din 6. Profii sunt înțelegători dacă ai probleme, trebuie doar să comunici, eu la multe examene am vorbit cu proful și mi-a dat 5 fără să fac nimic, trebuie să fi puțin mai plăcut când vorbesti și încearcă să pari serios și responsabil, nu te mai panica.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Apuca-te sa inveti la materia aia de pe acum, fara sa "tocesti".

Incearca sa fii curios si sa extinzi notiunile pe care le primesti. Uita-te la videoclipuri sau citeste diferite articole care explica cum legi notiunile respective de lucruri pe care le cunosti deja.

| andreea567890123 a răspuns:

La ce facultate esti?