| Loriana97 a întrebat:

Ati fost vreodata atrasi de cineva de acelasi sex ca voi? Adica sunt destul de confunza acum legat de sexualitatea mea. Sa va explic situatia : am avut relatii cu baieti ( de scurta durata si de lunga durata ), dar nu ma simteam atat de atrasa de ei cum se simteau ei de mine (cand ma sarutam tineam ochii deschisi, indiferent de situatie ), poate nu ii placeam asa mult (nu stiu ).Dar am si momente (care sunt foarte dese ) in care ma simt atrasa de fete (in felul ala in care ar trebui sa ma simt atrasa de baieti ).E ceva in neregula cu mine?

15 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Natura orientarii sexuale este inascuta, deoarece este de natura genetica. Din acest motiv ''balanta'' orientarii bisexuale la fete poate fi mai predominanta si sa incline mai mult inspre unul dintre cele 2 directii posibile si anumit : inspre heterosexualitate sau lesbianism. In cazul tau, in acest moment in mod sigur inca nu este pe deplin decisa orientarea sexuala predominanta. Doar dupa ce iti vei incepe viata sexuala adevarata, vei reusi sa-ti dai seama care este orientarea sexuala predominanta sau...cea reala. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu, nu e nimic în neregulă - ești pur și simplu bisexuală.

| doctorandus a răspuns:

Majoritatea oamenilor nu sunt nici pur heterosexuali, nici pur homosexuali, ci undeva pe la mijloc. Bine, nu esti obligata sa f*** tot ce-ti place.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu am si iubita si iubit. Sunt perioade cand sunt atras mai mult de unul, in altele de celalalt.
Este ceva normal, dar mai greu de realizat daca te casatoresti.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Libertatea iti apartine! ca parere personala: trece prin filtrul ratiunii logice modul in care ai aparut tu ca individ.winking

| HazelEyes77 a răspuns:

Raspunsul e da, ma simt atrasa de persoanele de acelasi sex si chiar am fost implicata in relatii cu fete. Nu i nimic in neregula cu tine daca iti plac fetele crede ma. O sa ti dai seama sigur daca ai inclinati pentru ambele sexe sau doar pentru genul feminin pe masura ce experimentezi. Te nasti cu asa ceva nu e o alegere personala n ai de ce sa te simti jenata sau complexata de acest aspect ce tine de propria ti sexualitate. Apoi dragostea cand apare nu tine cont de gen, rasa, religie/confesiune, clasa sociala etc. Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"nu ma simteam atat de atrasa de ei cum se simteau ei de mine"
Tu ar trebui sa fi atrasa mai mult, sentimental si atasament, nu ei, vina e pizdificarea baietilor.

| alexandru303 a răspuns:

Iti dai seama ca lesby nu e normal sa fii. Dar daca simti ca te atrag fetele mai mult e opinia ta. Omul nu trebuie caracterizat din acest punct de vedere. Dar la tine e chestia ca in viitor trebuie sa facii copii, daca si mama ta ar fi zis nu, tu nu ai fi fost. Problema la tine e ca nu ai fost atrasa de acei baieti.Mai sunt si altii. O sa sinti in viitor de cine iti va place. Funda?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru alexandru303):

Orientarea sexuala este ceva normal, indiferent care este. Homosexualitatea trebuie considerata ca o diversitate in normalitate.
Cat priveste copiii, sa stii ca homosexuali (gay si lessbiene) au existat de cand e lumea (este si in randul animalelor) si omenirea nu a disparut, ci, dimpotriva, s-a inmultit. Chiar speciile de animale care au disparut, nu au disparut datorita homosexualitatii.

| alexandru303 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Fiecare are opinii diferite. Omul nu e ca un animal. Daca crezi ca e normla sa fi lesby, de-ar fi zis si mama ta la fel. Nu e ok. O familie trebuie sa fie femeie+barbat. Daca chiar nu-ti trebuie sex opus, fiecare face ce vrea. Fata aceasta nu cred ca e destul de mica pentru a alege aceasta cale. Tine minte, de-ar fi zis si maam ta la fel.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru alexandru303):

Esti ambigua si ilogica in cele spuse. Ce are mama cu homosexualitatea? N-as fi existat eu, dar ar fi existat ceilalti si tata ar fi avut alta femeie. Lumea nu se termina la mine sau la tine.
Da, e normal sa fi lessby sau gay, daca asa esti. Homosexualitatea exista fara vrerea noastra. Un homosexual este asa din nastere, nu ca a ales el. Si nu se poate schimba, asa cum un stangaci nu se poate schimba. Desi scrie cu mana dreapta, el tot stangaci este. In trecut copiii erau obligati sa scrie doar cu mana dreapta, dar acest lucru se facea cu un efort psihic dublu din partea acestora fata de cei care erau dreptaci. Asa ca s-a luat masura ca fiecare sa scrie cu mana "prima".
Mama mea nu mi-a zis nimic.
Familia trebuie sa fie barbat-femeie in conceptia si gandirea bisericii ortodoxe, cea mai bigota si fundamentalista religie dintre cele crestine, care a ramas cu gandire in cel mai negru ev al existentei omenirii, in epoca feudala. Iar politicienii depind intr-o masura foarte mare de popi, in special la tara. Cine dintre politicieni a propus referendumul pentru familie? Seful PSD, partid care isi are bazinul electoral la tara. Vezi cum se leaga totul?
Dar in prezent exista o groaza de familii (dintre care si unele homosexuale) care nu sunt casatorite legitim si nici "blagoslovite" de un barbat in fusta.

| alexandru303 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu inteleg de ce ar fi normal sa fi gay/lesby. Eu ma referam daca mama ta ar fi lesby tu ce ai fi fost. Nu vreau sa jignesc sau ceva. Dar nu e normla frate. Daca zici tu ca au fost acum sute/mii de ani homo/lesby inseamna ca e normal? In religie nu cred. Dar majoritatea homo/lesbiencelor sunt asa pentru ca nu au primit multa atentie, au fost abuzati/abuzate de mici, au fost dezamagiti, traume in copilarie, stres. Lana la urma "a face sex" banuiesc ca e placut pentru toti, indiferent cu cine ai face. Normal lumea trebuie sa se inmulteasca. Deci eu cred ca este complet anormal. Dar asta nu inseamna ca trebuie jignita persoana sau respinsa. Trebuie acceptata, dar trebuie totusi sa inteleaga ca nu e bine, daca nu intelege asta este. Si ce voiam sa zic, nu e jignire/injuratura, de ar fi gandit parintii nostri asta noi nu am mai fi, ea nu ar mai fi. Asta nu e din nastere. Psihicul sau subconstientul suferit pe parcurs.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru alexandru303):

Eu nu ma iau dupa religie. Eu ma iau dupa stiinta. Daca nu stii, nu mai afirma ce afirma barbatii in fusta: nu datorita abuzurilor sexuale apare homosexualitatea. Homosexualitatea apare datorita unor defectari ale genei care asigura sexul, in primele 2-3 saptamani ale sarcinii. Iti recomand sa studiezi problema pe baza a ceea ce spun oamenii de stiinta, dar nu cei platiti de biserici.
Daca homosexualitatea s-ar datora unor traume, acestea ar fi tratabile in mare masura, deci ar fi o boala. Dar Congresul mondial al psihatrilor a scos homosexualitatea din randul bolilor. Ori daca nu este boala, nici nu se poate trata.
Exista persoane care isi schimba actiunea sexuala datorita unor cauze, dar acest lucru se refera la bisexuali. Isi schimba actiunea, dar nu orientarea.
Referitor la existenta noastra... spui niste enormitati. Existenta sau inexistenta noastra (a mea sau a ta) nu influienteaza cu nimic mersul omenirii. Daca iei un pahar de apa dintr-un rau (sa nu zic din mare sau ocean) este un lucru fara semnificatie.
Da, poate o sa spui ca daca toti parintii ar fi homosexuali ce ar fi. Asta nu se poate, ca doar in jur de 4-6% sunt persoanele care nu accepta sex cu sexul opus, asa cum doar un procent mic de oameni sunt stangaci (si stangacia se datoreaza unui defectiuni din primele saptamani ale sarcinii). Dar inclinatii homosexuale - mai minore sau mai majore - au peste 90% din populatie. Stii ca si admiratia corpului unei persoane de acelasi sex este tot o trasatura homosexuala?

| alexandru303 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ok.

| AntonioCovaciu a răspuns (pentru alexandru303):

Eu nu înțeleg care **** mă-tii e problema ta, ești disperat că nu poți ***? E viața lor, și-o trăiesc cum vor ei. Nu cum zice un țăran infect religios, pardon jignesc țărani ești mai jos decât ei