| justGirl19 a întrebat:

Buna!
Am o problema cu acneea si de 2 ani tot fac tratamente. Cremele nu dau cine stie ce rezultate, am luat si medicamente cateva luni insa dermatologul meu a spus ca am luat deja o doza suficienta. Mi-a propus sa fac un tratament cu anticonceptionale insa mama mea nu este de acord, spune ca ma voi ingrasa prea tare si alte efecte.
Ma voi ingrasa mult de la anticonceptionale? Sau ce alte efecte adverse mai sunt?
P.S. Am 16 ani.

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

La 16 ani este perfect normal sa ai acnee. Tine de varsta si metabolismul aferent. Acneea nu este o boala, ci un semn al procesului de maturizare - fiziologica si psihologica.
Ai vazut om batran cu acnee? Eu n-am vazut... Acneea este un semn distinctiv adolescentin. O sa-ti treaca in timp. Si eu am avut acnee si n-am luat absolut nimic impotriva ei. Cu timpul a disparut. Varsta aferenta este 14-19 ani. Disparitia va fi graduala.

Nu pot sa-mi dau seama ce imbecil de doctor ti-a propus sa iei anticonceptionale pentru a trata o astfel de chestiune banala. Vrei sa te legi la cap cand nu te doare?
Anticonceptionalele nu numai ca ingrasa, dar pot provoca tulburari neuronale, dureri de cap, greata, menstruatie neregulata etc.

La 16 ani esti atat de mica incat nu ar trebui sa-ti bati capul cum arati, ci cum inveti. Pe viitor o sa te poti ingrijora de cum arati. Dar, acum la varsta ta, as folosi tot timpul pentru a invata. Creierul trebuie hranit intens la aceasta varsta. Altfel ajungi o gasca intre hoardele deja existente.

Toate cele bune!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, te ingrasi, te simti plina, balonata, e naspa senzatia.
Eu cred ca la tine e o problema de alimenatie. Ce mananci? Si bei minim 2L de lichide zilnic? Fara sucuri sau bauturi ce contin zahar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce creme si ce medicamente ai luat? Ti s-a facut o analiza bacteriologica din pustule? Ti cont de un regim alimentar pentru tenul acneic? Ce tip de acnee ai?

| addya a răspuns:

Depinde de organism, daca te hotarasti sa ei anticonceptionale fa o vizita la un ginecolog el o sa iti recomande ce e mai bun pentru tine

| RoxGn99 a răspuns:

Da de la anticoncepționale în mod normal te îngrași. vara mea folosește o crema și un gel din Anglia dacă ai rude sau prieteni interesează te. Nu Îți strica corpul cu așa ceva. Cum am făcut eu.