| justGirl19 a întrebat:

Am 17 ani si fac tratamente pentru acnee de 3 ani. Am luat medicamente, tot felul de creme, geluri la indrumarea dermatologului si nu imi folosesc, imi trec pe moment dupa apar iar si uneori chiar mai multe. Precizez ca am la nivelul fetei, umerilor, pieptului si spatelui. Dermatologul vrea sa imi dea anticonceptionale dar mama nu este de acord. Va rog sa imi dati cateva sfaturi, ce creme ati folosit voi, masti. Imi este jena cu pielea mea, nu pot sa ies la piscina numai din cauza asta, va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai facut niste analize? Poate ai carenta de zinc sau de alte vitamine/minerale. Ti s-a facut o analiza bacteriologica cu recoltare din pustule pentru a vedea ce antibiotice au eficacitate si ce nu. In caz ca nu ti s-a facut chiar te sfatuiesc sa-ti faci aceasta analiza ca sa vezi la ce antibiotice raspunde tenul tau si care sunt cele pe care trebuie sa le eviti neavand nici un efect. Poti sa mergi la un laborator dermatologic din cadrul unui institut de igena din orasul tau sau la un laborator dermatologic al unei clinici particulare si sa ceri sa ti se faca aceasta recoltare.

Trebuie sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara snacks-uri, lapte ( eu am observat ca daca beau lapte a doua zi deja imi apar pustule ), cafea, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe fructe si legume.

Igena este foarte importanta : Telefonul si castile nu trebuie sa atinga fata, iar ele trebuie sterse zilnic. Eu prefer castile tip clip-on pentru ca nu ating fata. Fata de perna si prosopul trebuie schimbate cat mai des ( eu prefer prosoapele de hartie de la clever ) Trebuie sa-ti speli parul daca l-ai atins cu mainile murdare, hainele le porti doar o data, evita cremele care sunt comedogenice, nu-ti atingi tenul cu mainile doar daca te-ai spalat si sa nu-ti atingi tenul cu mainile daca te-ai dat cu o crema de maini/corp, ulei etc.

La mine a mers foarte bine tratamentul cu BHA 2% de la Paula's Choice. Tine tenul curat, poti sa cauti mai multe review-uri pe net ca sa vezi care-i treaba cu el. Gasesti si poze inainte si dupa, dar acest produs trebuie sa faca parte din o rutina bine pusa la punct si un antibiotic este necesar. Ti-as recomanda Duac gel sau mask rym dar cel mai bine este sa-ti faci bacteriograma
http://www.paulaschoice.ro/resist-daily-pore-refining-treatment-2-bha.html

Acestea sunt beneficiile bha-ului :
- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

Pentru curatarea tenului si a corpului foloseste doar produse blande si fara iritanti. Unele geluri de dus pot sa-ti produca pustule, trebuie sa fii atenta la ele.

Pentru spalarea tenului iti recomand :
Balea med wash gel - costa 9 lei si il gasesti exclusiv in magazinele DM
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/316g2Lw2ZlL._SY450_.jpg

Bioderma sensibio moussant gel : costa 30-37 lei si il gasesti in farmacii sau pe diferite site-uri
http://www.bioderma.com/en/our-products/sensibio/gel-moussant

Ambele produse curata eficient, sunt blande cu tenul, au o lista de ingrediente curata ( fara alcool, parfum si alti iritanti ) si nu usuca tenul. Foloseste o crema hidratanta cu o textura lejera ( mie imi place Bioderma Sensibio Light ) si in fiecare zi foloseste o crema cu protectie solara. Aceasta are lista de ingrediente curata : https://www.nivea.ro/......60141.html

Pentru corp poti sa folosesti Balea med ultra sensitive duschgel, costa 7-9 lei.
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......b0edbc.jpg

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Schimba-ti alimentatia, mananca mai sanatos fereste-te de zahar, sare si grasimi rele, cam astea sunt cele care cauzeaza acneea.
Bea multa APA, ceaiuri si sucuri naturale.
Fa-i miscare, mult spor sa elimini toxinele din corp prin transpiratie.
Curata-ti tenul cu geluri speciale dimineata si seara si hidrateaza-l.
Evita sa pui mainile pe fata deoarece intra in contact cu o multime de microbi pe care mai apoi ii aduci pe fata si cauzeaza cosurile si diverse imperfectiuni.

| PersonajFictiv a răspuns:

Inafara de creme si pastile, faci "chestii" care te ajuta destul de mult in a rezolva problema?
Precum, sport (jogging,sari coarda, fa orice te face sa transpiri - prin transpiratie elimini toxinele din corp ), consum de apa ( prin urina elimini toxinele de asemenea).
Chestii de igiena precum, spalarea mainilor de fiecare data cand vrei sa iti atingi fata, etc, presupun ca nu sunt o problema.

| PăvălucăIustina a răspuns:

Mătușa mea are această problemă. A fost la dermatolog și i-a recomandat să aplice spirt rece pe toată fața dimineața și seara. Îmi lași să acționeze și nu trebuie să îl ștergi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PăvălucăIustina):

Acest dermatolog ar trebui sa-si prezinte demisia, si sa se angajeze ca femeie de servici, daca imi dai numarul ii transmit personal.

Alcool-ul este un iritant major chiar si in concentratii de minim 2%, iar pentru a fi dezinfectant alcoolul trebuie sa aiba o concentratie de peste 60%, si chiar si asa nu ajuta la nimic pentru ca bacteria P.Acnes ( cea care cauzeaza acneea ) nu raspunde la alcool chiar daca este aplicat intr-o concentratie mare. ( s-au facut studii care au dovedit asta, studii pe care un dermatolog ar trebui sa le cunoasca pentru ca eu nu concep cum poti recomanda aplicarea spirtului pe fata. Mi se pare de bun simt, ca dermatolog, sa cunosti ingredientele iritante si cele benefice, sa nu te bazezi pe promisiunile producatorului si pe faptul ca tu colaborezi cu o anumita firma si de aia le recomanzi - aspir la o lume perfecta, stiu )

Alcool-ul distruge celulele pielii, irita tenul, iar iritatia pe care o produce duce la distrugerea barierei protectoare si de aici rezulta un ten care se vindeca greu, pete post acnee si inmultirea bacteriilor. Pielea pe care se aplica alcool devine in timp sensibila si in scurt timp : uscata, cu zone descuamate si predispusa la acnee pentru ca tenul intelege din aceasta uscare excesiva ca este timpul sa produca mai mult sebum, iar un ten gras e mult mai expus acneei din cauza pH-ului mai ridicat.

| Simonaa_Cucu_1995 a răspuns:

Iti recomand sa faci o detoxifiere tipul asta de tratament il gasesti de obicei in saloanele de infrumutesare :* du-te si intreaba de detoxifiere si efectele ei

| ingridteintreaba a răspuns:

Incearca sapunul lichid de fata Vichi si masti cu argila o data pe saptamana. Mananca sanatos, evita chipsurile si toate bombele de genul asta. Nu zic sa nu iti faci o pofta din cand in cand, dar cu cat mananci mai des nesanatos cu atat apar. Incearca sa nu te stresezi. Am avut si eu problema si astea ar putea fi unele din cauze. Daca nu merge asa probabil ca varianta medicului este cea mai buna. Nu mai lua pastile pentru problema asta, pot duce la depresii.