| addictedtohim a întrebat:

Am o problemă cu cei din jur, mai bine spus cei din jur au o problema cu mine. Am atâtea de spus si nici nu știu cu ce sa incep. Am 14 ani, sunt clasa 8 si de foarte multe ori ma cert cu unii colegi. Menționez faptul ca clasa mea nu e cea mai bună clasă si ca eu sunt una din puținele fete care învață bine si cred ca de asta nu ma impac bine cu ceilalți pentru ca eu am alte interese si gândesc diferit. Ba chiar profesoara de Limba română mi-a spus ca eu gândesc ca un matur si mi-a spus asta fara ca eu sa deschid această temă. Sunt zodia fecioara si despre aceasta zodie se spune ca e perfecționistă si ca mai mereu are dreptate. De perfecționistă nu știu dacă sunt,dar chiar pot spune ca se întâmplă de multe ori sa am dreptate si sa imi dau seama ce se poate întâmpla mai apoi. De exemplu odată un coleg de al meu mergea ținând în mână o găleată cu apa si eu am spus "Parcă văd ca o sa scapi găleata" si de îndată ce am terminat de spus asta a scăpat găleata.
Dese ori se întâmplă sa fiu judecată de oamenii care nici nu ma cunosc,se întâmplă ca ei sa judece din ceea ce aud de la persoanele care ma invidiază. Toate prietenele care le-am avut au fost niște invidioase,oamenii din jurul meu sunt niște falși. Unii îmi spun ca ma cred mai presus decât ceilalți si multe cuvinte urâte care eu nu le văd la mine. Chiar daca ma impac bine cu cineva cu timpul se întâmplă sa ma cert si cu acea persoana din motive ca asculta bârfele. Eu sunt o persoana foarteee sensibila si sinceră, eu mereu aleg sa spun in fata ceea ce cred chiar daca uneori dor cuvintele care le spun. Întrebarea mea este: Cum sa supraviețuiesc? De ce daca gândești diferit esti criticat? Cum sa rezist? De ce oamenii cred ca eu sunt o persoana rea cand de fapt eu sunt inversa? De ceeee? De ce mereu când se întâmplă ceva toti dau vina pe mine pentru cred ca eu sunt vinovata? Știți, e ca si cum ei ar credea ca eu sunt de fier si ca pot sa trec peste tot? Cum sa ma comport? si de ce mi se întâmplă toate astea? In ultimul timp chiar totul e invers...si uneori mi se pare ca o sa imi ies din minți. Daca o sa continuie așa am impresia ca o sa ma sinucid sau o sa ma îmbolnăvesc foarteee tare pentru că eu chiar nu mai pot, nu știu ce sa fac. Va rog mult sa ma ajutați si sa-mi dati cât mai multe sfaturi. Vă mulțumesc

4 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Buna! Asta se intampla tot timpul.In fiecare clasa exista un elev/eleva care invata mai bine si gandeste diferit fata de restul cimpanzeilor iar ei ca niste oameni cu IQ de aluna coapta fac misto de respectiva victima pentru ca atata pot.Concentreaza-te pe telul tau, pe viata ta, nu te mai imprieteni, vorbi si baga in seama cu oricine.Cand iti spune cineva ca esti increzuta raspunde-le cu un ''sunt doar selectiva'' nu te mai ascunde sa arati cum esti de fapt doar de frica a ce vor spune despre tine.Or sa vorbeasca idiferent de ce ai face.Eu personal in scoala le dadeam motive daca tot barfeau macar sa aiba si de ce.Le spargeam boturile, na luati si comentati.Nu te gandi ca iti recomand si tie sa faci asta laughing Lasa zodiacul, pune parerile acestor kinderi deoparte care nici varsta pentru buletin nu o au si concentreaza-te pe este important pentru tine. Daca nu reusesti sa pui la spate gura lumii, atunci nu esti o persoana inteligenta si matura asa cum ai spus.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cat de inteligenta (sau matura)esti daca crezi ce spune zodia despre tine))
Mda, am inteles, toti sunt invidiosi pe tine.Asa e sau asta vrei sa crezi?"Unii imi spun ca ma cred mai presus de ceilalti"Nici n-au motive s-o faca.E amuzant ca uneori aroganta rivalizeaza cu prostia.
Sinceritatea nu inseamna sa spui oamenilor in fata ce crezi despre ei.Si aici exista anumite limite.
Schimba-te.Cam asta ar fi sfatul.

| christall a răspuns:

Draga mea, ce povesti tu inseamna viata. Sunt oameni si oameni. Nu generaliza doar pentru ai intalnit cativa cu care nu esti pe aceeasi lungime de unda. Cum sa rezisti? Simplu. Formandu-ti un scop in viata si atingandu-l. O sa ajungi la facultate si vei intalni tineri cu aceleasi idealuri ca si tine. Nu trebuie sa vezi totul in alb sau in negru. Cateodata poti sa ajungi la un compromis si sa accepti sa le vezi si in gri. Cearta nu duce la nimic bun. Cel mai destept cedeaza. Intotdeauna!

| Valrie a răspuns:

In primul rand nu mai citi ce se spune despre zodia ta, aceasta informatie te influenteaza foarte mult, fara ca sa-ti dai seama, si incepi sa te comporti dupa un tipar stabilit de nu stiu cine, in al doilea rand inceteaza sa asculti ceea ce se spune si ce cred altii despre tine (iarasi, nu te lasa influentata), daca tu spui ca esti matura (nu te cunosc, deci nu pot sa spun exact ) atunci comportate si tu ca un matur, puneti telurile tale si mergi inainte, stiu ca problemele nu trebuie ignorate, dar uneori ignorarea si este rezolvarea problemelor, deci ignorai pe cei ce vin peste tine atunci cand se intampla ceva ( din ceea ce spui tu discutii normale cu acesti oameni nu pot avea loc ).Nu trebuie sa te arunci cu capul inainte si sa incepi sa te certi cu toti. Cand gandesti, arati, te comporti diferit este foarte greu deoarece, tu esti ceva deosebit, sunt sigura ca ai observat aceasta dorinta la colegii tai, pai cand esti mai matur la o varsta mica (stiu din propria experienta ) tu te marchezi foarte mult prin maturitatea ta, profesorii si in general oamenii maturi te percep ca pe o persoana responsabila, de aceea de cele mai multe ori esti prezentata ca un exemplu pentru colegii tai.
Nu trebuie sa te enervezi sau sa te gandesti la asta, mai ai cativa ani pana vei finisa si este o mare posibilitate ca pe aceste persoane sa nu le mai intalnesti niciodata, deci ele nu merit un pic de emotie din partea ta. Apropo de sinucidere, prin acest act pierzi numai tu, tot ce vei obtine va fi indiferenta, poate o parere de rau, iar peste un an toti vor uita ca ai existat vreodata (realitatea).
Si te stresezi prea mult (stiu cum este ), dar multe se afla in capul tau, de aceea incearca sa privesti situatia din ochii altei persoane