| Dumitru_Ioana_1992_KpNo a întrebat:

Am o problema. Efectiv am un crush pe un baiat de vreo 2 ani (aprox) dar nu am avut sansa sa il cunosc in realitate (stiu ca suna ciudat dar asa a fost). Vara asta l-am vazut de mai multe ori si pur si simplu nu mi l-am mai putut scoate din cap, cred ca am dezvoltat o obsesie pentru el.Intr-o zi m-am hotarat sa ii scriu, macar sa afle si el de existenta mea.Si l-am intrebat despre un club din care el face parte (a fost un pretext ca sa vorbesc cu el), a fost foarte dragut cu mine dar am vorbit chiar numai pe subiectul respectiv, fara sa vorbim de noi 2.Eu am incercat sa mai spun chestii despre mine si sa il mai intreb si anumite chestii despre el dar la un moment dat am vazut ca isi pierde interesul si am incheiat conversatia.Chestia e ca lucrurile nu au ramas nicicum, adica el chiar a fost dragut cu mine si mi-a scris mult despre subiectul respectiv(la inceput am crezut ca e mai interesat decat sunt eu laughing dar apoi nu a mai fost asa (era si 12 noaptea, poate era obosit sau ceva). Peste cateva zile i-am dat follow pe Instagram dar nu mi-a dat follow back iar pe Facebook cand am vorbit la inceput nu mi-a dat niciun like si nici nu m-a intrebat nimic despre mine.Chestia e ca nu pot sa ii scriu si a doua oara deoarece cel mai probabil isi va da seama si ma va crede disperata.Nu cred ca si-a dat seama ca i-am scris cu alte intentii si daca o sa o fac a doua oara clar o sa isi dea seama. Intrebarea mea e; Ce sa inteleg din toata situatia asta? Ar putea sa ma placa sau e pur si simplu dezinteresat?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu poti numii pe cineva "crush" atat vreme cat baiatul ala nici nu are habar de existenta ta, deci, nu-ti este nici iubit, nici macar prieten.
Dupa descrierea facuta de tine, baiatul nu este interesat sub nici o forma de tine, desii se chinuie sa rapsunda la insistentele tale, lucru de altfel destul de urat, sa insisti, cand baiatul nu are nici un interes pentru tine.
Ai putea sa pricepi ca baiatul chiar nu este interesat de persoana ta si din bun simt, sa uiti de existenta lui si sa nu-l mai agasezi cu mesajele.
Invata sa respectii oamenii, ca nu-s papusi sa fie manipulate.

Invata ca "crush" spui celui pe care-l iubesti si te iubeste, nu celor la care tu visezi si ei nu dau doi bani pe tine.
Sper ca vei intelege ca pozitia in care esti te dezavantajeaza, te-ai arata disperata si asta l-a mai atras pe baiat.
Ce sa intelegi?
Daca ai bun simt, vei intelege scurt, ca baiatul NU este interesat de tine si NU este interesat sa te cunoasca.

Sfatul meu ca mama este sa nu mai faci aasa ceva, ca baietii isi bat joc de fetele disperate care insista ca si tine. Asta macar a avut bun simt sa te ignore, dar altii s-ar putea sa profite de tine.
Invata sa te stapanesti si sa astepti o reactie din partea baiatului. Avansurile sa vina de la baieti, ca altfel nu mai sunt interesati de tine, daca te arati disperata diniante de a te cunoaste el.

| copilaroasa2k17 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cu tot respectul, trebuie sa va contrazic. Cuvantul "crush", provenit din limba engleza, nu inseamna neaparat ca ea il place pe el si el o place pe ea. "Crush" inseamna "persoana de care iti place" si in general, persoana "placuta" nu stie. Daca cautati pe google translate "your crush" va veti convinge singura de sensul acestui cuvant. Prin urmare, fata are dreptul sa fie indragostita de un baiat pe care nu-l cunoaste.
E drept ca nici sa umble dupa el nu e ok, aici aveti dreptate. Baietii trebuie sa umble dupa fete, nu invers!

| Violleta2022 a răspuns (pentru copilaroasa2k17):

Mai fetita, stiu f bine ce inseamna "crush"... eu ma refer la fatuca asta care foloseste un termen in necunostinta de cauza (chiar si tu esti in aceeasi oala), pentru ca baiatul nu are habar de existenta ei, ca atare, nu poti numii "crush" pe cineva la care visezi, ea poate sa spuna ca-i place de el, ceea ce ar duce la un termen mai apropiat de realitate, precum "like", dar nu "crush".
Nu mai vorbiti in necunsotinta de cauza, doar pentru ca asa auziti pe strada si nu stiti cand sa folositi termenii.

| copilaroasa2k17 a răspuns (pentru Violleta2022):

Avand in vedere ca dumneavoastra ati spus mai sus ca sunteti o mama si avand in vedere ca eu si fata in cauza suntem amandoua adolescente, eu cred ca noi stim mai bine ce insemna cuvantul "crush" pentru ca noi il folosim destul de des si face parte din dictionarul urban. Ati incercat macar sa cautati semnificatia cuvantului? Pe engleza, nu pe romana. Pe romana nu exista o definitie clara. Cred ca mai degraba dumneavoastra va aflati in necunostinta de cauza. Un exemplu de semnificatie a cuvantului "crush" sau "to have a crush on someone" este
"Person you like and/or attracted to

They call it a crush because it crushes your soul and everything you stand for
I am so crushing on him
Her crush is so cute

Crushes are a wonderful feeling. Every time you see that special person your heart beats and you try to hide a smile. You want to stalk him or her. Crushes are also painful. You like this person, a lot, and yet, you may not know if he or she feels the same way. Your best friend may live next door to him or her and be really good friends with your crush, yet every time she or he talks to him or her, it pains you. You think he likes her or she likes him. Then there is the prettiest girl in your class and he sits with her. You may think he likes her just because he talks to her."
Si multe alte semnficatii. Va sfatuiesc ca inainte de a vorbi de termenii astia "adolescentini" sau care sunt in dicționarul urban si uzual, sa cautati mai bine ce inseamna cuvantul respectiv pentru s-ar putea sa va cam faceti de ras, din "necunostinta de cauza".

| Violleta2022 a răspuns (pentru copilaroasa2k17):

Imi pare rau, dar engleza care o inveti tu dupa ureche si ce auziti prin grupuri, sau pe la colt de strada sau unde o vorbiti voir,, nu este cea corecta si functionala cu cea care se vorbeste intr-o tara englzeasca, unde se intampla sa locuiesc de vreo 2 decenii...

| copilaroasa2k17 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok. Eu am vrut sa subliniez ca cineva se poate simti atras, indragostit fata de cineva, fara ca sentimentul sa fie reciproc. Asta numim noi, adolescentii din ziua de azi, "crush" chiar daca e corect sau nu din punct de vedere gramatical. Ma scuzati daca v-am jignit sau deranjat, dar am simtit nevoia sa-mi exprim punctul de vedere asupra acelui amarat de cuvant si sa lamuresc ce inseamna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru copilaroasa2k17):

Ideal este sa vorbesti cand esti intrebata, sau cand ti se cere o parere. Pe TPU chiar esti invitata sa nu intrii in polemici cu alti useri.
Daca ai ceva sa raspunzi celui care pune intrebarea, te rog fa-o, daca nu ai ce sa-i raspunzi, atunci mergi la urmatoarea intrebarea ori incearca sa nu intrii in conflict cu alti useri, care exprima /sau raspund ceva total diferit de ceea ce tu gandesti.

| copilaroasa2k17 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar m-am legat cumva de gandirea dumneavoastra? M-am legat cumva de cum vedeti dumneavoastra aceasta situatie? Nu. Chiar v-am spus ca aveti dreptate in legatura cu faptul sa-l lase in pace ca numai se foloseste de ea. Eu am vrut sa va corectez eroarea in legatura cu ceea ce inseamna cuvantul "crush", pentru Dumnezeu. Ce e asa mare filosofie?
"In primul rand, nu poti numii pe cineva "crush" atat vreme cat baiatul ala nici nu are habar de existenta ta, deci, nu-ti este nici iubit, nici macar prieten."
Am corectat definitia gresita a unui cuvant. Nu e vorba aici de niciun punct de vedere. Si nu, nu incerc sa intru in conflict cu alti useri. Eu, in opinia mea, m-am adresat destul de frumos si am incercat sa fiu respectuoasa, dar vad ca nu toti pot lasa de la ei. Dacă voiam sa ma cert cu dumneavoastra, va spuneam de greselile gramaticale ("numii","desii").

| Violleta2022 a răspuns (pentru copilaroasa2k17):

Nu poti corecta un cuvant, cand tu insati nu cunosti sensul lui corect!
Faptul ca ai intervenit personal si mi-ai scris corectandu-ma, te face raspunzatoare de conflictul pe care l-ai creeat.

Ma rog, am sa-l inchei eu, ca nu-mi place sa ma pun in gura cu copilasii fara minte.

| NumeUtilizatorAnonim a răspuns (pentru copilaroasa2k17):

Da-i pace asteia. Pariez ca ii una de vreo 30-40 de ani care se crede atotstiutoare si toti suntem prosti pe langa ea. Las-o in pace. Nu vezi ca nu accepta realitatea? Nu accepta ca a gresit.

| missfatadelatara a răspuns:

"Îl iubesc, dar nu ne-am văzut niciodată." Patetic.

Cum poți sa fi atrasa de cineva care nu e deloc interesat de tine?!

| copilaroasa2k17 a răspuns:

Mai bine l-ai lasa in pace, oricat de mult l-ai iubi. Baiatul daca te place, iti va scrie, iar daca nu, nu mai umbla dupa el ca nu esti tu un caine care cerseste dragostea cuiva care nu vrea sa i-o dea. Si eu am avut asa o chestie, dar e cu happy ending. Prin gimnaziu mi-a placut de un baiat cu 2 ani mai mare decat mine. Teoretic noi ne cunosteam, parintii nostri fiind foarte buni prieteni, dar noi doi nici macar nu ne salutam cand ne intalneam pe holuri. In scurt timp, a devenit un "crush" si nu pentru ca arata super wow sau ca-i milionar sau ceva de genul. Am simtit ca intre noi poate fi ceva. Imi placea cum se imbraca, cum vorbeste, cum rade. Imi placea el, ca om. Pana la urma, m-am saturat sa ne tot ignoram si m-am dus la el si am vorbit despre aspectul asta. Aici m-am riscat, facand, ca fata, primul pas. Dar am vrut doar sa vad daca ma ignora dintr-un oarecare motiv si l-am intrebat direct, el raspunzandu-mi ca ii era de fapt rusine si ca si el voia sa ma intrebe acelasi lucru. Apoi am devenit cei mai buni prieteni si in prezent suntem impreuna si inca nu mi-au disparut fluturasii din stomac si emotiile care ma trec cand il vad.
Dar din povestea ta, nu stiu daca va avea un fappy ending. E o prostie sa astepti ca dragostea sa vina de pe Facebook sau Instagram. Iesi afara din ecranul telefonului si intra in realitate. Degeaba ii trimiti tu mesaje sau inimioare pe insta, trebuie sa vorbiti fata in fata ca sa-l vezi cum reactioneaza cand te vede, sa vezi daca e dezinteresat sau nu. Dar mai bine lasa-l in pace. Pare genul ala de baiat, fuckboy, dupa care sunt moarte toate fetele si el isi poate alege din oricare fara sa se mai straduiasca. Iar genul asta de baiat, in cele mai multe cazuri te fac sa suferi.

| Meyourfriend1234 a răspuns:

Doamne, sunt in aceeasi situatie. Difera foarte foarte putin. Eu stiu cine e, in primul rand. Dar, ma rog, vorbim despre tine. Am niste idei dar nu am curaj sa le incerc. Daca sunteti in aceeasi scoala, megi la el la clasa "accidental". Daca il vezi, "impiedica-te" de el tot din greseala. Da-i mesaj, cerandu-i ajutorul cu privire la ceva. De exemplu, vrei sa editezi o poza nu stiu cum si nu ai programe de editat bune, sau alte chestii, poate teme, nu mai stiu. Asa ai ocazia sa vorbesti cu el. La 12 noaptea, poate era obosit, poate nu. La ora aia, cred ca baietii isi pierd mai usor interesul. Si eu daca citesc ceva tarziu, las cartea sau revista dupa 1 minut deoarece simt ca nu ma pot concentra. Trimite-i o poza de la magazinul tau preferat, cu niste haine, intrebandu-l daca ii plac. Asa va sti ca parerea lui conteaza. Sper ca te-am ajutat. Apropo, in ce clasa esti? Eu sunt in gimnaziu si il plac pe crush din grupa mica de la gradinita, deci eu nu cred ca am sanse. Fundita? Nu ma supar daca nu. Bafta cu viitorul sot! happy