| IdkOfelia a întrebat:

Buna. Am o problema legata de scoala. Diriginta mea actuala vine si spune in fata clasei, de fiecare data toate problemele si tot ceea ce ii zic in privat. De fiecare data se leaga de mine cand lipsesc din motive medicale, intrebandu-ma ce pastile iau si cat de grav am fost bolnava avand in vedere ca nu am stat in spital. Ultima datami s-a dat exemplu ca colegii mei lipsesc din motive serioase ziicandu-mi de unul ce are leucemie (cel mai bun exemplu pe care l-a gasit). Imi atrage vederea de fiecare data de viata ei personala si a altora cum ca ei nu lipsesc. Recent am fost racita, avand si atacuri de astm, asa ca am stat acasa cu tratament si nu am iesit deloc afara. Cand m-am dus la scoala o facut o batjocura de nu-mi imaginez. Fel de fel de intrebari si facand misto ca de fapt eu nu vreau sa merg la scoala si ca nu sunt de fapt bolnava. Doamna s-a apucat sa ma intrebe dc nu merg la salina, si ce fel de inhalator folosesc(pastile de asemenea), intr-un final sa-mi zica ca prietena ei are un copil cu astm si sta prin spital foarte des...Ieri mama s-a dus sa vorbeasca cu ea insa tot ce i-a zis a devenit public. A venit astazi in clasa sa vorbeasca in fata clasei si sa se lege de o prietena de a mea ca m-am apucat de fumat din cauza ei(nici macar nu fumez si mama nu i-a zis asa ceva, doar i-a spus ca ea fumeaza si spera sa nu o fac si eu). Efectiv profesoara asta vine si ameninta de multe ori ca are conexiuni si ca ne baga corigente pe langa daca ne punem rau. Nu pot face nimic in cazul asta? Sunt in clasa a 12-a, nici nu vrea sa ma bage in bac dupa spusele ei. Imi toata viata scolara peste cap, totii profesorii sunt draguti si de treaba insa ea o duce prea departe cu totul. M-am saturat de asta si de plangeriile ei despre alti profesori si elevi. Orice as vorbi in privat spune tuturor, de fiecare data. Am o multime de documente ce arata problemele mele, nu cred ca e treaba ei sa ma faca de rahat in clasa pe baza asta. O multime de elevi fac deja misto de mine...doar o singura prietena am ce imi stie toate problemele, in schimb restul rad de ce prind.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ce dumnezeu te mai stersezi, cand mai ai doar 3 luni si termini liceul?
Focuseaza-te pe carte si taci din gura, nu te mai certa cu nimeni si nu te mai plange dirigintei de nimic.
IGNORA_i pe toti si pe toate!

Pune mana serios pe carte si afunda-te in lectii, fa-te ca nu vezi si nu auzi pe nimeni, ca sa-ti vezi numai de scoala si de notele tale, ca mai este extrem de putin si dai BAC-ul.
Nu te sfatuiesc sa faci plangere, chiar daca normal ai putea face asta, fiindca mai ai farte putin si termini si profesorii sunt rancinosi, iar daca ii faci dirigineti neplaceri va merge in cancelarie si te va para celorlati profesori, care vor avea grija ca la BAC sa nu iei note mari.
De ce ai vrea sa-ti bati singura cuie in bocanci, cand mai ai 3 luni de scoala?
Fii fata desteapta si IGNORA-i pe toti si pe toate, fii tacuta si invata cat poti, ca sa iti vezi sacii in car si sa termini cu brio liceul.

| StoicAnalysis a răspuns:

Fa-i plangere la director impreuna cu mama ta. Daca nici asa nu se rezolva, suni la politie pentru plangere. Pentru umilire in public.

| anonima4552 a răspuns:

Fa plangere alaturi de un parinte. Iata cateva legibig grinemnitatea omului este o valoare supremă (art. 1 alin. 3 din Constituție), dreptul la integritate fizică şi psihică ale persoanei sunt garantate (art. 22 alin. 1 din Constituție), iar viața intimă trebuie respectată de orice autoritate (art. 26 alin. 1 din Constituție). Copilul are dreptul de a fi protejat împotriva abuzului și violenței (art. 89 alin. 1 din Legea nr. 272/2004).

Profesorilor li se interzic agresiunile verbale, fizice și tratamentele umilitoare asupra elevilor (art. 5 lit. a pct. II din Codul – cadru de etică al personalului didactic din învățământul preuniversitar din 2018 aprobat prin Ordinul MEN nr. 4831/2018)

dacă jignește, amenință sau lovește un elev în timpul orei sau al pauzelor, profesorul comite infracțiunea de purtare abuzivă și pentru jigniri riscă închisoare 1 – 6 luni sau amendă penală, pentru amenințări riscă închisoare 4 luni – 1 an și 4 luni sau amendă penală, pentru loviri fără leziuni riscă închisoare 4 luni – 2 ani și 8 luni sau amendă penală (art. 296 Codul penal);