| anonima188888 a întrebat:

Buna!
Am o problema si n-am știut unde sa mi-o spun, asa ca am decis sa scriu aici.
Am 13 ani si sunt in clasa a 7-a.

Toata viata mea am făcut doar note bune. Mereu 10 si foarte rar 9. Asta ma bucura in clasele mici,dar acum toata lumea ma vede ca pe un extraterestru si toți doar m-au folosit pentru teme rezolvate. Asta pana cand am cedat si i-am zis dirigintei si părinților și am terminat cu acea problema. Acum e mai grav ca inainte. Nu mai vorbeste nimeni cu mine,chiar daca eu mereu m-am comportat frumos cu toata lumea, chiar si cu cei care ma fac nebuna si tâmpita, deoarece ei cred ca invat non-stop,chiar daca eu invat mult mai putin ca ei, dar le prind din clasa.

N-am avut niciodata o prietena / un prieten adevarat. Toti m-au tradat si m-au lasat pentru cei "cool". Ultima "prietenie" s-a terminat urat de tot. O credeam pe acea fata ca pe sora mea pana cand am vazut ca a inceput sa umble in anturajul unei colege venita anul asta (acea fata a venit la noi din cauza problemelor, are iubit de liceu, umbla in grupuri dubioase, se taie pe vene...). Si cel mai grav e ca fosta mea prietena a intrat intr-un conflict cu o alta fata din clasa care foarte sireata si i-a arătat conversatii cu mine, chiar daca eu nu aveam nicio legatura cu motivul conflictului lor. Si cea mai tare faza este ca dupa ce s-au aratat conversațiile, ele se comporta ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat (tata a zis ca asta fost scopul,sa ma umileasca mine). Nu stiu cum sa fac sa imi gasesc vreun/vreo prieten/-a adevarata.

O perioadă am incercat sa stau cu băieții din clasa mea(ei sunt genul de băieți gameri, mai copilărosi), dar mereu se baga fetele "cool" si ma eclipsează. Spre de exemplu daca vorbesc cu colegul din fata mea despre ceva, intervine cea mai populara fata din clasa (intervine dandu-i una peste fata sau un pumn in mana) si apoi incepe sa vorbeasca ea si el intra in discutie cu ea si eu ies din peisaj - asta a fost doar un exemplu.

Nu stiu cum sa nu mai fiu eclipsata de ele. Ele doar fac boomerang-uri pe Instagram si umbla prin toata școala. Eu sunt total opusul lor:nu imi pun unghii false, nici o tona de machiaj (doar putin corector cand am vreun cos mare pe fata), nu umblu prin scoala ca o musca beata, nu stau in timpul orelor sa imi fac vreun selfie, nu dau palme băieților, nu ma uit la seriale pe faimosul Netflix (nu ma atrage si e cu bani), nu jignesc profesorii (sunt oameni pe care trebuie sa ii respectăm, dar din cauza unora si ei isi pierd interesul sa mai predea pentru 3 copii care vor sa învețe), nu ma imbrac ca Billie Eilish si nici ca Loredana Chivu.

Mereu m-am gandit, de ce lumea nu ma place asa cum sunt? Poate e vina mea ca vreau sa ajung ceva in viata, dar mereu incerc sa mai discut si cu ceilalti, dar ei mereu ma exclud. Diriginta le-a spus parintilor mai ca la caracter eu sunt peste toți din acea clasa, dar nu prea cred, tot copil ca ei sunt si eu. Toti ma vad ca pe o ciudata.

Părinții mei sunt iubitori, mai ales mama, tata e putin mai rece, dar bănuiesc ca asa e el. Ei m-au ferit oarecum de anturaje si de celelalte persoane de pe la blocul meu (acum toate acele persoane fumeaza și au doar 14-15 ani) si mereu noi am fost o familie mai old-fashion.

Eu nu stiu toate trendurile de pe Instagram si toți rapperii care au murit luna asta.

Deci cam asta e povestea mea; sper ca n-am lungit-o prea mult cu detaliile.

Intrebarile mele sunt:
Cum sa fac ca, colegii mei sa ma vada ca pe un copil normal?
Ce sa fac sa nu mai fiu eclipsata de fetele cool?
Cum sa imi gasesc un prieten/-a adevarat/-a?
Oare gândirea mea e gresita si a lor e buna?
Sunt prea inapoiata in gândire?

Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Nemessys a răspuns:

1. Ce intelegi tu printr-un copil,, normal"? Eu cred ca intelegi acest lucru putin gresit. Hai sa-ti spun un lucru. O chestie REA
DACA ajunge sa fie folosita sau sa faca parte din viata multor oameni, atunci ajunge sa fie considerata o chestie NORMALA. happy. De exemplu fumatul. big grin Chestia asta cu fumatul nu a aparut ieri si nici acum 10 ani, dar toata lumea stie ca nu este ceva de rau, insa noi de mici am crescut cu ideea asta si la cati fumatori vedem pe strada, noi desi stim ca este rau sa fumezi, o vedem ca pe o chestie normala, intelegi?
Cand vine vorba de asa zisa,, normalitate" care crezi tu ca ar exista si pe care din pacate (si este gresit acest lucru) o vezi la ceilalti. Nu stiu cum sa-ti spun dar, adevarata normalitate se afla la tine, nu la ei. De asta ce zici?

Acum compara situatia ta cu ce am zis eu mai sus si o sa ajungi la concluzia ca. comportamentul colegelor tale care este lipsit de orice firmitura de educatie si respect, a ajuns sa fie intalnit atat de des, incat a ajuns sa fie considerat NORMAL! Deci aia e,, normalitatea" pe care o vrei tu? Vrei sa fii asa de,, cool" si de needucata si de nesimtita ca ele? Eu nu cred. Asa ca mai bine ramai,, ciudata" de acum pentru ca este mai bine. Si inca o chestie. A fi diferit, nu inseamna a fi ciudat, sa tii minte asta.

Imagineaza-ti un dialog intre un copil mic si un parinte. Nu a avut niciodata loc dar e facut asa din imaginatie cu un mesaj ascuns pe care sper sa nu-l intelegi gresit.
-Mami, tati, va urasc.
-De ce dragule? Cum a fost la scoala? Si de ce plangi?
-Pentru ca nu m-ati crescut si nu m-ati educat asa cum trebuie, incat sa ma descurc in societate.
-Cum adica? Ce vrei sa spui? Scumpule. dar noi am facut de toate pentru tine. Te-am invatat sa fii o persoana care ofera respect celor din jur, te-am invatat sa ajuti la nevoie pe altii, te-am invatat sa ierti atunci cand cineva iti mai greseste, te-am invatat sa daruiesti atunci cand cineva are nevoie, te-am invatat ca nu este bine sa minti si ca mereu sa spui adevarul. Ce am facut noi gresit?
- Felicitari, v-ati raspuns singuri la intrebare. big grin. M-ati invatat sa ofer respect ca dupa sa fiu injurat, m-ati invatat sa ajut la nevoie ca dupa sa se profite de bunatatea mea, m-ati invatat sa iert ca dupa ceilalti sa se invete cu ideea ca imi pot gresi de 100 de ori si eu tot sa-i iert, m-ati invatat sa daruiesc putin ca dupa sa mi se ia mult, sa ofer si ultima gura de apa celui insetat chiar daca si eu muream de sete, ca dupa sa ma stropeasca, m-ati invatat sa fiu sincer ca apoi sa fiu pedepsit pentru sinceritatea mea si dupa mintit in fata de restul.

Repet, sper sa nu intelegi gresit, dar dialogul asta are un mesaj ascuns. Anume ca. multi se nasc si provin din familii cu o educatie adevarata si apoi cand intra intr-un cerc larg de copii needucati, acestia au de suferit. I-au invatat de toate, DAR NU LE-AU ZIS CA LUMEA ESTE REA.

2. Adevarul este ca noi trebuie sa avem foarte mare grija cum ne facem prietenii si pe ce criterii ii selectam. Ce persoane vrem mai apropiate de noi si ce persoane trebuie sa le tinem la distanta. Tu trebuie sa-ti gasesti persoane care te apreciaza pentru felul cum esti si cum gandesti, ca mai esti printre putinele care au ceva materie cenusie in creierul ala, nu doar golani si Instagram.
Uite un exemplu. Sa spunem ca sunt la liceu si vad un grup de baieti mai,, cool" si incerc sa ma integrez in grupul lor dar sunt refuzat pentru ca eu nu ma ridic la anumite,, standarde" facute de ei. Ok. Dupa imi pun intrebarile : ce cerite au ei de la mine? Cum trebuie sa ma schimb incat sa fiu si eu acceptat in grupul lor? o sa fiu vazut mai bine de restul daca o sa ma integrez in grupul lor? Oare asta e ceea ce-mi doresc cu adevarat?
Cerintele stii care sunt? De comportament, de imbracaminte, sa pari cat mai la moda, cat mai la curent cu orice stire, sa-mi schimb genul meu preferat de muzica si activitatile. Oare s-ar merita?
Hai sa luam un exemplu si sper sa-l intelegi. Eu sa spunem ca vin la liceu cu o masina mai sportiva si mai scumpa. Toata lumea se uita la ea, la mine si parca deodata primesc mai multa atentie de la cei din jur. De ce? Dar ce se intampla daca nu mai veneam cu masina. Oare era acelasi lucru? De aici sunt sigur ca stii si tu bine ca lumea in cazul asta ma apreciaza pentru ceea ce am, nu pentru cine sunt eu CA PERSOANA. Nimanui nu-i pasa ca sunt in baiat care vorbeste si se comporta frumos si care are cei 7 ani de acasa, nup. Asa ca sfatul meu ar fi urmatorul. Tu esti o fata desteapta, ok? Cand intalnesti persoane noi, arata-le cat esti de desteapta. Bine... asta nu inseamna ca ar trebui sa le zici teorema lu' pitagora sau in ce an a murit Vlad tepes, dar totusi, arata-le ca ai o educatie, ca ai bun simtit, ca desi esti in clasa a7-a esti foarte matura, ca iti merge capul, ca stii pe ce lume traiesti si stii cum functioneaza, ca esti harnica si muncesti pentru viitorul tau. Pentru ca, tu daca o sa arati aceste lucruri, o sa vina persoane care te plac pentru acele lucruri. Cam asta este si diferenta. Daca eu arat cat de,, bogat" is eu cu acea masina, o sa vina numai persoane profitoare la mine doar pentru faptul ca (par) bogat, dar daca tu o sa le arati din prima cum esti, o sa vina la tine persoane te plac asa cum esti. big grin

3.Prineten(a) adevarat(a) ti-o/ti-l gasesti, in primul rand cu rabdare si in al doilea rand, cu ce am zis mai sus.

4. De ce te lasi dusa de val de turma? Nu ma dezamagi. Tu ce raspuns ai oferi la intrebarea aia? Ce este gresit daca esti cuminte si cu capul pe umeri si-ti vezi de treaba ta si iti construiesti un viitor? E gresit daca nu stai toata ziua pe *** ala de Instagram? E gresit daca esti mai destept? Pf. eu cand eram de varsta ta nici nu stiam pe ce lume traiesc. Abia in a9-a eram si eu in stadiul la care te afli tu acum. (ok. asta a sunat de parca as avea 60 de *** ani... am 19 ).

5. Nu confunda gandirea corecta cu gandirea inapoiata. Intr-adevar, daca genul asta de comportament se intalnea foarte des in trecut (99%), asta nu inseamna ca este ceva prea vechi si ca genul asta reprezinta viitorul. Cred ca aici pot apela si la vorba,, nou, nu inseamna neaparat mai bun". Pur si simplu societatea se indreapta intr-o directie gresita, educatia din Romania este la pamant, de asta se intampla tot haosul asta, pentru ca nu suntem educati sa gandim, sa stim despre noi si cum putem trai unii cu ceilalti.
Concluzia ar fi. ramai asa cum esti si mereu incearca sa devii o mai buna varianta a ta. Nu te lasa prostita de anturaje.
Si vreau sa inchei printr-o vorba a unui om celebru : Nu exista om suficient de destept, incat sa-i demonstreze prostului ca este prost.
Sau... (asta e si amuzanta). Cand esti mort, tu nu constientizezi lucrul asta iar ceilalti din jurul tau sufera, asa este si cand esti prost rolling on the floor)))))))))))).

5 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

De ce vrei tu să te considere un copil normal? Cine sunt ei și ce putere au? Cum adică? Vrei să fii pe placul lor? GREȘIT!

Ce înseamnă fată cool? NU există așa ceva. Vorbești aiurea.

NU există prieten sau prietenă adevărată, DOAR interese între oameni,

De ce să fie părerea lor bună? Și a ta greșită? Vai.

Înapoiată în gândire? Ce înseamnă să fii avansat în gândire?

| Anonima163333 a răspuns:

Pai,asa sunt considerata si eu de colegii mei,ca invat incontinuu,dar chiar nu este adevarat
cred ca faza asta cu " esti doar o tocilara",este bazata pe invidie,deoarece ei stiu ca nu au capacitatiile tale
pe fetele cool nu trebuie sa le bagi in seama,incearca sa-ti faci o prietena mai retrasa,care nu e "cool",si apoi o sa vezi ca prinzi incredere in tine!
da, gandirea ta e gresita, nu esti extraterestru, doar un om mai ine-dotat, ca sa zic asa

sper ca te-am ajutat!

| Anonima163333 a răspuns (pentru Anonima163333):

Capacitatile...scuze pentru greseala, am autocorector si acum m-am uitat la raspunsurile mele si am vazut greseala.

| anonima188888 explică (pentru Anonima163333):

E ok, ideea contează happy

| julliema a răspuns:

Poate ca nu esti nici la o scoala potrivita pentru tine. Scolile de fite sunt aiurea pentru copiii care invata si au abilitatile tale. Vorbeste cu parintii tai despre asta, poate gasesti o scoala buna, in care sa ai si colegi care invata si au valori apropiate de ale tale.