| AleCs_Băă_1993 a întrebat:

Sunt Ionut si am 18 ani, o varsta la care nu inteleg prea multe sau cel putin sa inteleg unele probleme.
Eu nu prea ma inteleg cu mama deoarece intervine scoala ea mereu imi spune sa ma duc la scoala sa invat chestii din astea dar sincer pe mine nu prea ma pasioneaza scoala...eu la varsta mea gandesc ca si fara scoala pot sa se faca banii nu neaparat daca ai terminat scoala. Vreau sa-mi spuneti daca am dreptate sau nu.
Va multumesc!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cam asa e, dar in ce studii te incadrezi? Macar 10 clase sa ai dupaceea faci ce vrei, e imprescindibil sa le ai in mana. Sau poti face cursuri la AJOFM sa mai omori timpul daca nu ai ce face acasa. Stim ca nu toata lumea e in stare sa aiba studii superioare/medii dar nu e motiv sa te sperii ca nu vei gasi de munca, pentru ca este pentru oricine un servici. Numai sa treaca criza asta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca poti facebani fara scoala, muncind fizic. N-o sa fie bani multi, iar munca o sa fie grea, dar pana la urma exista numerosi aomeni simpli, fara scoala, care trudesc de dimineata pana noaptea si traiesc de pe o zi pe alta. mama ta vroia o viata mai usoara pentru tine, bani mai multi si munca mai putina, dar ii poti spune ca preferi munca grea in locul scolii. Scoala nu e pentru oricine, unii chiar nu fac fata, asa cum esti tu, pur si simplu nu poti. Pentru tine e mai buna o viata simpla, o munca pe masura puterilor tale, care sa implice mai mult muschii si mai putin mintea si care sa-ti asigure tariul zilnic fara luxuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca poti face bani si fara scoala, asta in primul rand daca te angajeaza cineva fara diploma de bac.

dar sa nu te astepti la mai mult decat minimul pe economie chiar daca vrei munci fizic 10 ore pe zi.

societatea nu ar functiona daca ar exista intelectuali, trebuie cineva sa faca si munca fizica

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Invata pentru bac, sa-l iei. Apoi vezi tu ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ionuţ, ai muncit vreodată?
Nu cred că mama ta spune că nu poţi avea un loc de muncă şi fără prea multă şcoală, ca orice părinte se gândeşte la binele tău şi probabil consideră că ceea ce primeşti la şcoală te va ajuta în viitor să ai un loc de muncă care să îţi placă, să câştigi mai bine, să poţi cere ceva. Dacă tu nu ai nici măcar liceul terminat şi bacul luat ce poţi cere de la un angajator? eu aşa presupun că se gândeşte. Nu pot să îţi spun că ai sau nu dreptate pentru că am cunoscut oameni care nu au multă şcoală şi câştigă bine, dar oamenii despre care spun depun efort fizic şi de cele mai multe ori munca lor nu ţine cont că este sâmbătă, duminică sau zile de sărbătoare.
Personal, consider că bacul înseamnă ceva şi te ajută în unele situaţii. Nu plăteşti pentru a susţine acest examen, nu ţi se cere să memorezi cărţi întregi şi comparativ cu alte examene este uşor. Întreabă prietenii mai mari decât tine, care au un loc de muncă, dacă sunt mulţumiţi...ai putea afla şi aşa câte ceva, asta în cazul în care nu ai muncit până acum şi împărţitul flyerelor nu se pune.

| Sadop a răspuns:

Daca tu nu vrei sa iti continui studiile e strict alegerea ta. Decat sa pierzi timpul aiurea intr-o facultate si sa iesi mai rau decat ai intrat, mai degraba faci un curs de calificare.
Liceul l-ai terminat?
10 clase, si alea sunt bune. De munca este, dar, intr-adevar va fi mai greu sa iti gasesti si intr-un domeniu bun.
Bafta!

| HaHaGirl a răspuns:

Ai dreptate o varsta la care LUCRURILE TREBUIE SA TI LE FACI PE INTELESUL TAU,ai dreptate poti face bani fara scoala in Romania,insa nu vei putea pleca niciodata din tara sa lucrezi fara sa depui efort,scoala este importanta atata timp cat in tara nu ai un ajutor pe cineva care sa te bage unde vrei,vrei sa fii jurnalist,jurnalist devii atata timp cat cunosti directorul de la un post de televiziune,daca nu cunosti iti trebuie scoala,la varsta asta toti incearca sa-ti deschida ochii,daca nu ii deschizi acum mai incolo s-ar putea sa fie prea tarziu, mama ta are dreptate; vrea ceva usor si cu multi bani pentru tine iar tu nu vrei sa intelegi asta, da scoala e grea dar crede-ma ca satisfactia pe care o ai cand te vezi cu diploma aia de la bac in mana e maxima, si vei fi si mai satisfacut cand tu vei iesi dintr-o imensa cladire si vei vedea un maturator pe strada si in gand iti vei spune ''asta puteam sa fiu eu daca nu ascultam de mama'', sunt curioasa cu ce-ti omori timpul daca nu mergi la scoala?

| Tanase_Diana_1982 a răspuns:

Buna! Din pacate are dreptate mama ta.Trebuie sa inveti! Vrei sa ajungi gunoier sau sa stai pe strada sa cersesti bani la altii, sa umblii prin gunoaie si canale sa te droghezi.Eu cred ca nu.Dar trebuie sa invetii sau atfel nu poti sa facii banii doar intr-un singur fel:sa te casatoresti cu o fata bogata rau rau de tot.Dar oricum cum o sa te descurci in viata? Ce limbi poti sa invetii? Doar romana! Nu cred ca poti u sa inveti:engleza, franceza, germana etc..Si o sa iti fie foarte greu cu scrisu cu cititu, cu gramatica.Acolo(la scoala)macar poti sa inveti toate astea cele bune care ti-le-am zis. Poate doamne fereste o sa ajungi fara scoala alcoolic, o sa vorbesti urat.Si imi pare rau ca sunt in potriva ta da chiar e asa si nu trebuie. sa nu faci scoala pentru ca nu vrei trebuie. sa faci si facultate si liceu.(Daca vr sa conducii).Imi pare tare rau iar ca ma pun impotriva ta dar chiar asa e nu trebuie sa ajungi de rasu lumi.Trebuie sa iti faci si tu o familie, copii..Cred ca are dreptate mama ta. Sper ca te-am convis sau te-am ajutat. Funda? Merit? :* tongue