| dececitestiasta a întrebat:

Buna!

am o problema... urasc idiotenia, tampenia asta, numita VIATA!
sa va spun „povestea"mea:
suntem 5 persoane in familie, trei copii si parintii.eu sunt cea mai mare...mama vorbeste cu mine despre tot (chiar tot)si stiu si cea mai mica problema pe care o avem.
tata trebuia sa plece in strainatate, dar acum nu mai pleaca. avem multe datorii, aprox 2 mii euro...sad
stam, intr-un orasel, pe chirie, tata nu lucreaza la firma, n fine nu are contract, lucreaza cu unu, in constructii.
acum sunt la liceu, in clasa 9-a, si nu stiu ce vom face.cum am spus, avem datorii mari, tata fumeaza un pachet de tigari pe zi, se mai „hârâie"cu mami.
fratele meu m ai mic de 10 ani...nu ma inteleg cu el prea bine, dar incerc sa ma schimb, sa fiu mai rabdatoare. tata ii ia apararea, si daca ma intreaba ceva, sau imi spune ceva, zice ca fac „mutre"!
ma enerveaza ca imi pasa atat de mult de toate, si ca imi fac atat de multe griji in legatura cu situatia noastra.
as vrea sa muncesc, dar am numai 14 ani crying.
cum as putea sa fac sa nu imi mai pese de toate?
cum sa. rezist (suna un pic prea dramatic dar.)?

Răspuns Câştigător
| alish a răspuns:

Hey scumpo, imi pare rau de situatia ta, dar crede-ma ca pe parcurs toate se vor rezolva ai sa vezi.Tot ce trebuie tu sa faci este sa rezisti si sa te gandesti la fratiiori/surioarele tale care poate fara ttine nu ar mai fi... gandeste-te ca din pacate esti cea mai mare si mama ta nu are cu cine sa imparata necazurile decat cu tine, tu trebuie sa te gandesti la viitor si sa iti pese in continuare de tot. Chiar daca la inceput este greu si dificil, asta e... pe parcurs o sa observi ca lucrurile se vor imbunatatii. Daca lasi totul si nu iti mai pasa de nimic lucrurile nu se vor schimba si vei avea in continuare de suferi. Poate parintii sunt mai rai cu tine, dar asta nu inseamna ca nu te iubesc, ci pur si simplu sunt mai stresati decat ceilalti parintii pentru ca, cum mai zis si tu aveti datorii mai mari si sunteti si 3 copii de intretinut.Dar atata timp cat vad ca ai internet, ceva condiitii aveti. Este bine si asa nu trebuie sa ai palalte sau vile ca altii ca sa te simtii bine, ci chiar si acel mic apartament in care traiesti cu chiri este bun, pentru arata ca printiilor le pasa de voi si vor sa va ofere tot ce e mai bun.Chiar imi pare rau de tine, dar trebuie sa rezisti pana cand lucrurile se vor imbunatatii
Te pup si iti urez mult succes in continuare:* bafta multa si sanatate familiei tale:*

4 răspunsuri:
| Ralluca25 a răspuns:

Buna!
heei toata lumea are probleme nu esti singura dar e normal sa stii cu ce probleme ai de a face. tu ai doar 14 ani traieste-ti copilaria si lasa-i pe parintii tai sa se ocupe de chestiile astea din asta sunt parinti iar mai tarziu ii vei putea ajuta tu.
iar daca nu vrei sa-ti mai pese de toate chestiile astea crezi ca vor disparea? nu vor ramane iar in timp veti putea rezolva problemele astea.
esti inca mica nu trebuie sa-ti faci griji de ce se va intampla maine ai parinti si ei te ajuta si sunt cu tine mai mereu deci relaxeaza-te.
puupp.* Funda? happy

| Lucinca a răspuns:

raised eyebrows fato ma sperii. crezi ca esti singura cu problemeoh go on nu draga sunt altii si mai rau ca tine eu tot 14 ani amoh go on si am si eu problemele melewinking cred ca mai grave dar nu ma plang
multumeste-te ca ii ai pe parinti tai langa tine
si apropo cei cu faza asta ca "ma enerveaza ca imi pasa atat de mult de toate, si ca imi fac atat de multe griji in legatura cu situatia noastra." raised eyebrows
tie tiar conveni sa fii o vagaboanda din aia care ii doare in cur de ce se intampla se drogheaza si alea alea?
mai bine cum esti tu crede-ma
si eu am trecut prin multe si am trecut la liman
eu ma rugam la Dumnezeu si cand se intampla ceva bine ii multumeam
roaga-te si tu ca Dumnezeu are inima mare si sigur te va ajuta
si nu sunt o credincioasalaughing daca asta ai crede dar in situatii ca acestea asta ar trebui sa faci

| Larisa_9449 a răspuns:

Off si eu am problema. de genul asta,nu esti singura,dar ai fratii si parintii tai care te iubesc,se zice ca din iubire nu se face rai,este adevart in unele cazuri,dar trebuie sa te gandesti ca veti trece peste astea,cu putere si credinta treci si podul, nu spune ca nu vrei sa mai iti pese, totdeauna trebuie sa iti pese! Daca esti buna si ai suflet dumnezeu de ajuta pe toti! ai incredere si vei reusi!

| dececitestiasta explică:

Multumesc pentru raspunsuri...happy