| DenissaTDeny a întrebat:

Am o sora mai mare pe nume Cristina. Aceasta s-a casatorit si s-a mutat. Parintii mei sufera(eu cred ca pe ea o iubesc mai mult, este mai mare cu 9 ani, dar se vede ca este mai iubita fata de mine) de cand a plecat. Mama vorbeste cu rudele si le spune ce se intampla si ca sufera ca a plecat si ca trebuia sa ramana aici. In ultimul timp a inceput sa sustina faptul ca, cu mine nu va repeta aceleași greseli, ca sa nu fac si eu ce a fc sora mea, desi mi se pare normal sa plece. Ma simt precum o marioneta de care ei se folosesc ca sa o uite pe sora mea, nicidecum ca o a doua fiica. Ei spun ca nu fac diferente, dar eu simt ca, ba chiar asta se intampla.
Am impresia si ca ei ma pun sa platesc pentru greselile surorii mele. As vrea niste sfaturi, oare nu ma gandesc eu bine sau chiar asa este

Răspuns Câştigător
| summergirl345 a răspuns:

Un copil trebuie într-o zi să plece din sânul familiei, să fie independent. Și animalele își lasă puiuții liberi, să se descurce. Așa și părinții să facă. Deși te iubesc foarte mult că mha, aunt părinții tăi, într-o zi devii adult și trebuie să îți faci un viitor al tău de unul singur, să ai din ce trăi. Ar fi ok dacă sora ta ar putea să își viziteze părinții când se pote, așa ar ține legătura cu ei sau să îi sune din când în când să îi întrebe ce fac sau cum se simt, să îi îmbărbăteze și să nu se mai simtă triști, asta dacă poate. Și tu trebuie să te descurgi în viață la un moment dat, deoarece, din nefericire, părinții tăi ca ai tuturor până la urmă nu ne vor fi alături pentru toată viața. Cred că te vor mai aproape deoarece te iubesc la fel de mult cum o iubesc și pe sora ta. E greșit ca părinții să facă diferențe între copii și sper să nu fie în cazul familiei tale. Nu e nici rău să fii adult și să stai cu părinții tăi acasă, pentru că ei vor îmbatrâni și vor avea nevoie de ajutorul cuiva, iar dacă tu o să îi ajuți la acea vârstă crâncenă și dificilă atunci bravo ție și crede-mă că vei fi mai mult decât o persoană bună. Ca și sfaturi (asta dacă vrei să îi urmezi, desigur): vezi ce vrei să faci pe viitor, dacă cariera ta implică o destinație destul de departe de casă, încearcă să îți iei părinții cu tine dacă sora ta nu poate. Ar fi bine dacă ai putea avea grijă de părinții tăi când vor fi bătrâni, sau poate sora ta, nu știu. Tot ce vreau să zic este că merită să fiu îngrijiți că au muncit mult pentru voi și că iubesc mult de tot. Le este probabil teamă de singurătate, cum multora este... Sper că a fost un sfat destul de mult și ca lucrurile să se rezolve pe parcurs. Succes în continuare!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu plătești nimic, au ajuns la disperare că și-au dat seama că vă pierd pe toate ușor-ușor și încearcă să țină cât pot de voi. le mai trece cu timpul. eventual asigură-i că și dacă pleci, asta nu înseamnă că n-o să mai vii niciodată acasă

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

E hai... se intampla sa pelce sora ta de acasa, la ce te astepti?
Cum sa spui ca o iubeste mai mult? Si daca de exemplu, o iubeste mai mult... ce are?

Nu iti face tu griji, trec printr-o perioada grea acum, fii si tu alaturi de parintii tai.