| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am probleme cu bullyng-ul. Am 16 ani și sunt într-o clasă de băieți, precum și eu sunt băiat. Da mai sunt vreo 7-8 fete la mine în clasă dar alea se confruntă cu bullyng și mulți alții. Deci cazul nu e doar despre mine. Eu mă simt mai norocos față de ce colegi am eu care își iau bully. La mine bullyng-ul este bazat mai mult pe limbaj și profită de naivitatea mea. Da poate asta e problema că sunt naiv. Până acum nu am avut personal caz ca să fiu lovit/bătut. Doar în limbaj, mă înjură și mă jignesc, cel mai recent caz o fost că m-o făcut unu gloaba și mai departe nu continui, asta era fără motiv. Am alții colegi care chiar sunt loviți, și se pun vreo 5-6 pe ei săraci, îi iau pe sus și trag și de mâini de picioare, a fost caz în care un coleg de la mine din clasă a avut tomberon în cap. Ce este de făcut? Am auzit variante cu diriginta etc; am încercat și dânsa le-a atras atenția, aproape că uitasem la orele dânsei facem ca sirenele, o gălăgie și multe prostii. În fine, am vorbit cu diriginta, le-a atras atenția nimic mai mult, nici notă scăzută la purtare. Fetele sunt prinse de știți voi cred ( mă tem că iau ban dacă folosesc limbaj din ăsta) și gen cam asta e clasa. Dacă vedem unu că se ia cu altul la harță, noi nu ne băgăm, nu avem curaj. Am încercat să creez un grup mai mare și să acționăm atunci când sunt situații de bullyng, dar fără succes. Ce este de făcut? Vă mulțumesc pentru orice sfat

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.De ce nu iei in calcul sa discuti cu parintii tai despre asta? Ei sunt in masura sa faca putin scandal la director daca diriginta doarme in papuci.E valabil si pentru ceilalti colegi ai tai care primesc tratament identic sau chiar mai rau.
In mod normal este treaba dirigintei/dirigintelui sa disciplineze anumite personaje din clasa, inclusiv batausii sau hartuitorii.

| Peli75 a răspuns (pentru dullcat):

Motivul pentru care nu le-am spus la părinți este că pentru mine nu este ceva drastic, adică doar pe limbaj mai mult. Da, unul dintre colegi a spus la părinți, a mers părinți la director și i-au spus problema, însă nu a fost nimic rezolvat

| StoicAnalysis a răspuns:

Ignori, si daca se ajunge la bataie, te aperi. Toti astia care zic ca raspunsul la bullyingul din scoala, nu este violenta, ci vorba buna, cu diriginta/directorul, parintii, etc., sunt idioti. Crezi ca daca vorbesti cu parintii sau diriginta, problemele se vor rezolva? Ei tot se vor lua de tine. Pentru ca parintii din ziua de azi sunt prea pasivi, nu iau masuri, profesorii pur si simplu nu au cum sa va rezolve voua problemele cu note scazute la purtare. Chiar daca le va scadea nota la purtare, nu rezolva mare lucru. Pentru batausi, nota scazuta la purtare e ca o medalie pentru ei. Singurul mod in care poti rezolva asta, este sa ripostezi. Asa se construiesc caractere, prin impunerea punctului de vedere.
Sa nu o iei gresit ce am spus si sa te apuci de batut pe acolo ca la box, ca nici asta nu e ok. Ci doar sa ai in vedere, ca atunci cand esti atacat, trebuie sa te aperi, nu sa stai ca un pres care urmeaza sa fie calcat in picioare. Si ar trebui in primul rand sa fiti uniti intre voi, sa va aparati interesele atunci cand este nevoie. Daca poti sa fi un lider curajos pentru restul, fa-o. Daca nu poti, gaseste pe cineva care poate si sustine-l.